عذرخواهی رییس فیفا از همجنسگرایان

بلاتر
Image caption آقای بلاتر نسبت به برگزاری بی دردسر جام جهانی فوتبال در قطر اطمینان دارد.

سپ بلاتر، رییس فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، از فوتبالدوستان همجنسگرا پوزش خواست زیرا پیشتر گفته بود که آنها در صورت رفتن به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، از "فعالیت جنسی پرهیز کنند."

همجنسگرایی در قطر ممنوع است و اظهارات اولیه آقای بلاتر خشم گروه های مدافع حقوق همجنسگرایان را برانگیخته بود. آنها خواهان عذرخواهی یا استعفای او شده بودند.

حالا آقای بلاتر می گوید: "من قصد اعمال تبعیض را نداشتم و هرگز چنین قصدی نخواهم داشت. اگر کسانی آزرده خاطر شده اند، من متاسفم و پوزش می خواهم."

آقای بلاتر اوایل این هفته ظاهرا به مزاح گفته بود که همجنسگرایان در صورت سفر به قطر برای تماشای مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ بهتر است از "فعالیت جنسی پرهیز کنند."

او سپس با لحنی جدی گفت که فکر نمی کند از این بابت مشکلی پیش بیاید.

جان آماکی، ستاره سابق بسکتبال بریتانیا و یکی از برجسته ترین ورزشکاران همجنسگرای دنیا، از سخنان اولیه آقای بلاتر انتقاد کرده بود.

او به بی بی سی گفته بود که این بچگانه ترین پاسخ ممکن است.

اما آقای بلاتر که برای شرکت در جام قهرمانی باشگاه های جهان به ابوظبی رفته است، بعید می داند همجنسگرایان دوستدار فوتبال در قطر با مشکلی مواجه شوند.

او گفت: "در خاورمیانه فرهنگ دیگری هست زیرا دین دیگری آنجا هست، ولی در فوتبال ما هیچ حد و مرزی نمی شناسیم. ما همه چیز را به روی همه می گشاییم ولی فکر می کنم نباید هیچ انسانی مورد تبعیض قرار بگیرد. اگر آنها (همجنسگرایان) می خواهند مسابقه ای را در جام جهانی قطر تماشا کنند، یقین دارم به آنها اجازه ورود به چنان مسابقاتی داده می شود."

پس از آن که فیفا برای اولین بار میزبانی جام جهانی فوتبال را به کشوری در خاورمیانه داد، نگرانی هایی مطرح شده است. قطر قوانین سفت و سختی درباره نوشیدن مشروبات الکلی در مکانهای عمومی و روابط جنسی دارد.

گروه های مدافع حقوق همجنسگرایان نیز نگران پذیرش فوتبالدوستان همجنسگرا در این کشور مسلمان هستند.

دو هفته پیش قطر با غلبه بر استرالیا، ژاپن، کره جنوبی و آمریکا، میزبانی جام جهانی را بدست آورد.

مطالب مرتبط