مربیگری پرسپولیس؛ ۳۵۵ روز پر افت و خیز برای علی دایی

Image caption علی دایی 7 دی ماه سال 1388 به عنوان سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس جایگزین زلاتکو کرانچار شد

استعفا روز یکشنبه علی دایی پرونده 355 روز مربیگری او را در پرسپولیس بست. پرسپولیس عصر یكشنبه در هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران، یك به چهار از تیم صبا قم شكست خورد و برای پنجمین هفته متوالی بازنده از زمین بیرون رفت.

این باخت هشتمین شكست پرسپولیس در فصل جاری و یك ركورد تازه در تاریخ این باشگاه بود.

با اینکه مسئولان باشگاه پرسپولیس هنوز اعلام نکرده اند که استعفا غلی دایی را می پذیرند یا نه اما او گفته است که منتظر قبول یا رد استعفایش توسط مدیران باشگاه نمی ماند.

دایی که پیش از این و بعد از شکست تیم ملی برابر عربستان با هواداران خشمگینی روبرو شده بود که اخراج او را می خواستند، این بار با خوش شانس بود که فقط جمعیتی نزدیک به هزار تماشاگر پرسپولیسی در استادیوم آزادی بودند و اوضاع تا حدی کنترل شده به نظر می آمد.

پرسپولیسی ها در دو شعار جداگانه كه البته به شکلی کاملا بدیع و بصورت بیانیه و آرام آرام خوانده می شد ابتدا از دایی خواستند تا استعفا بدهد و بعد به حبیب کاشانی سرپرست پرسپولیس گفتند دایی را از پرسپولیس اخراج کند.

اینگونه شعار دادن شباهتی با رفتار تماشاگران در تاریخ مسابقات فوتبال در ایران نداشت و بیشتر شبیه به روخوانی یک متن از پیش تائید شده می مانست.

نکته جالب اینکه پرسپولیسی‌ها در نیمه اول بعد از دریافت سه گل باز هم علی دایی را تشویق می‌كردند و از طرفی در تمام طول بازی هیچ اعتراضی به حبیب کاشانی سرپرست باشگاه پرسپولیس نکردند.

خداحافظ پرسپولیس

Image caption علی دایی گفت که منتظر قبول یا رد استعفایش توسط مدیران باشگاه پرسپولیس نمی ماند

دایی بعد از این شكست در جمع خبرنگاران گفت: "من با باشگاه پرسپولیس قطع همكاری می‌كنم و تصمیمم را هم به طور جدی گرفته‌ام، فكر می‌كنم در این شرایط نمی‌توانم به این تیم كمك كنم. من برای خدمت به این تیم و كمك آمده بودم اما اكنون كه فكر می‌كنم حضورم فایده‌ای برای این تیم ندارد".

دایی که نهم فروردین ماه 1388 یک روز بعد از باخت برابر عربستان و پس از سیزده ماه مربیگری تیم ملی توسط فدراسیون فوتبال اخراج شد، علاقه ای به مقایسه این دو واقعه نشان نداد.

او گفت: " این دو بازی را با هم مقایسه نكنید. پس از باخت به عربستان من چنین حسی را نداشتم اما امروز احساس می‌كنم نمی‌توانم به پرسپولیس كمك كنم. من رفتم. خداحافظ فوتبال‌، خداحافظ پرسپولیس. استعفا می‌دهم تا نگویند دنبال پول هستم".

وقتی دایی مربی پرسپولیس شد

وقتی حیبب کاشانی آمد، علی دایی روز 7 دیماه سال 1388 به عنوان سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس جایگزین زلاتکو کرانچار شد آنهم در شرایطی که اوضاع تیم معمولی بود.

در این مدت و به خصوص این اواخر، تیم با مشکلاتی مانند جدایی بازیکنان کلیدی مانند شیث رضایی و از همه مهمتر کریم باقری روبرو شد که اطرافیان ریشه آنها را در نوع مدیریت علی دایی می دانستند که زمینه بروز بعضی اختلافات را فراهم می کرد.

مسئله ای که برای او در تیم ملی هم مشکل ساز شد. زمانی که او علاقه ای به دعوت از بازیکنان نامدار مانند مهدوی کیا و علی کریمی نشان نمی داد تا آنکه تیم ملی برای صعود به جام جهانی 2010 با مشکل روبرو شد.

اما پرسپولیس از لحاظ فنی هم رضایت کسی را بدست نیاورد که نشانه آن باخت های متوالی و سقوط در جدول بود.

پرسپولیس بعد از دایی

Image caption حبیب کاشانی، سرپرست پرسپولیس: ظرف 24 ساعت آینده تصمیمی خواهیم گرفت که هم به سود علی دایی باشد و هم به سود پرسپولیس

حبیب کاشانی، سرپرست پرسپولیس بعد از انتشار خبر استعفا دایی به رسانه ها گفت: "ظرف 24 ساعت آینده تصمیمی خواهیم گرفت که هم به سود علی دایی باشد و هم به سود پرسپولیس. هنوز استعفای علی دایی را نپذیرفته و برای انتخاب جانشین وی تصمیمی نگرفته ایم".

" ما اگر استعفای او را پذیرفتیم گزینه جانشینی حتما یک مربی ایرانی خواهد بود".

رسانه های خبری در ایران حسین عبدی کمک مربی فعلی را به عنوان سرمربی موقت پرسپولیس برای بازی مقابل سایپا معرفی کرده اند. اسم هایی مانند حمید استیلی، بیژن ذوالفقارنسب، غلامحسین پیروانی و حمید درخشان هم تنها یکی – دو ساعت بعد از استعفا دایی به عنوان مربیان احتمالی بعدی در سایت های خبری مطرح شده اند.

همه دوران مربیگری علی دایی

علی دایی خیلی زود به پست های کلیدی در مربیگری ایران رسید اما نتوانست پایان خوشی در سمت های خود داشته باشد.

کاپیتان سابق تیم ملی ایران در مهرماه 1385 پس از اینکه ورنر لورانت آلمانی از سایپا جداشد، هدایت این تیم را که در آن موقع در صدر جدول قرار داشت را برعهده گرفت و موفق شد به عنوان مربی - بازیکن سایپا را به مقام قهرمانی لیگ ایران برساند.

علی دایی در پایان آن فصل و در سن 38 سالگی از فوتبال بازی کردن خداحافظی کرد. در فصل بعد ( 87-86 ) دایی تنها مربی سایپا بود، اما نتوانست نتایج فصل گذشته را تکرار کند.

مدافع عنوان قهرمانی، در لیگ یازدهم شد هرچند در لیگ قهرمانان آسیا موفق شد به دور بعدی صعود کند.

دایی تنها یک سال و نیم پس از ورود به عرصه مربیگری در سوم فروردین ماه 1387 به شکلی غیرمنتظره ناگهان مربی تیم ملی ایران شد و درنهایت در شرایطی که حمایت رسانه ها و هواداران را از دست داده بود پس از اولین باخت خانگی تاریخ برابر عربستان کنار گذاشته شد.

علی دایی دی ماه سال گذشته تیم پرسپولیس را در جای سوم جدول تحویل گرفت و در آخر فصل در جای چهارم کار را به پایان برد. البته پرسپولیس قهرمان جام حذفی شد و جواز صعود به لیگ قهرمانان را بدست آورد.

او در حالی تصمیم به جدایی از پرسپولیس گرفت که این تیم پرطرفدار پایتخت در جای هفتم لیگ برتر قرار دارد.

مطالب مرتبط