فیفا کمیته مقابله با فساد تشکیل خواهد داد

سپ بلاتر رئیس فیفا
Image caption آقای بلاتر خود عضو کمیته مقابله با فساد نخواهد بود

سپ بلاتر رئیس فدراسیون جهانی فوتبال می گوید قصد تشکیل یک کمیته مقابله با فساد برای نظارت بر این فدراسیون را دارد.

در جریان فرآیند ثبت نام نامزدها برای میزبانی جام های جهانی 2018 و 2022 و رای گیری برای انتخاب میزبان، ادعاهای فساد مالی گریبانگیر فیفا شده بود.

آقای بلاتر گفت: "این کمیته اعتبارمان را بالا می برد و تصویری تازه از فیفا در زمینه عملکرد شفاف ترسیم می کند. من شخصا مراقب خواهم بود، تا مطمئن شویم که فیفا از فساد عاری است."

بلاتر به روزنامه سوئیسی سانتگززایتونگ گفت که این کمیته متشکل از هفت تا نه نفر "نه فقط از عالم ورزش، بلکه از عالم سیاست، مالی، کسب و کار، و فرهنگ" خواهد بود.

او تایید کرد که شخصا عضو کمیته نخواهد بود چرا که می خواهد استقلال آن را تضمین کند.

اقدام فیفا برای ایجاد یک واحد مقابله با فساد، سوالاتی را درباره آینده کمیته اخلاق فدراسیون جهانی فوتبال که سال گذشته درباره ادعاهای فساد تحقیق کرد به وجود می آورد.

در پی آن تحقیقات، آدوس آدامو و رینالد تماری، اعضای کمیته اجرایی فیفا، در ارتباط با اتهاماتی دایر بر اینکه پیشنهاد کرده بودند رای خود را در جریان انتخاب میزبان جام جهانی بفروشند تعلیق شدند. این دو مقام اتهام فساد را به شدت رد کرده اند.

هر دو نفر از رای دادن در انتخاباتی که به پیروزی روسیه برای میزبانی جام جهانی 2018 و قطر برای میزبانی جام 2022 منجر شد بازماندند. این دو کشور با رای مخفی 22 عضو دیگر کمیته انتخاب شدند.

در جریان فرآیند انتخاب میزبان های جام جهانی، فیفا همچنین مجبور شد درباره شایعات تبانی میان فدراسیون های عضو و کمیته های ثبت نامزدی تحقیق کند.

در آن زمان، جرومی والکه دبیرکل فیفا به همه کشورها اخطار داد که معامله برای رای متقابل برخلاف قوانین فیفاست.

در جریان این تحقیقات اسپانیا-پرتغال برای میزبانی سال 2018 و همچنین قطر برای میزبانی سال 2022 از تبانی مبرا شناخته شد.

برنامه پانورامای بی بی سی سه روز پیش از رای گیری اخیرا فیفا برای تعیین میزبان جام جهانی ادعا کرد که سه مقام فیفا به نام های نیکولا لیوز، عیسی هایاتو و ریکاردو تیکسیرا، در دهه 1990 رشوه گرفته بودند.

هایاتو با رد هرگونه تخلف بی بی سی را تهدید به پیگرد قضایی کرده است و گفته می شود که تیکسیرا و لیوز نیز این اتهام را رد کرده اند.

فیفا در آن زمان گفت که آن پرونده "قطعا بسته" شده است چرا که در جریان تحقیقاتی در سوئیس، هیچ مقام فیفا در آن ارتباط مقصر شناخته نشده بود.

مطالب مرتبط