قطبی: ما به جنگ ایران و عراق کاری نداریم

Image caption قطبی: ما پتانسیل بالایی برای قهرمانی داریم - عکس از امین محمدی

افشین قطبی، سرمربی تیم ملی ایران گفت فارغ از سابقه روابط دو کشور ایران و عراق در گذشته، فردا تنها به انجام یک بازی جوانمردانه مقابل این تیم فکر می کند.

قطبی در کنفرانس خبری پیش از این بازی در پاسخ به سوال یک خبرنگار عراقی گفت:« این جا جنگ نیست. قرار است یک بازی هیجان‌انگیز و عادی برگزار شود. این فرصت خوبی برای هر دو کشور همسایه است که بیشتر از گذشته دوست شوند. امیدوارم هر دو تیم بازی خوبی انجام دهند.»

خبرنگار عراقی گفته بود رسانه های ایران هنوز روی جنگ هشت ساله ایران و عراق مانور می دهند، در حالی که در عراق رسانه ها علاقه ای به یادآوری جنگ ندارند.

قطبی در پاسخ به سوال دیگری گفت که شکست عربستان و تساوی ژاپن در اولین بازی مرحله گروهی، جام را جذاب کرده است:« نتایج اتفاق افتاده جام ملت ها را جذاب تر کرده است. ژاپن و عربستان به دردسر افتاده اند و پیش بینی در رابطه با نتایج سخت است. امیدوارم ۲۹ ژانویه بازیکنان ایران باشند که جام قهرمانی را بالای سر می برند. »

او در پاسخ به سوالی درباره شانس قهرمانی ایران دراین تورنمنت گفت: «ما پتانسیل بالایی برای قهرمانی داریم و کارهای بزرگی می‌توانیم انجام دهیم. اما ممکن است در یک تورنمنت اتفاقات زیادی بیافتد. مثل بازی‌های گذشته که اتفاقات عجیب زیادی داشت. این اتفاقات می‌تواند در سرنوشت قهرمانی تاثیر زیادی بگذارد.»

از آخرین قهرمانی ایران در جام ملتهای آسیا ۳۵ سال می گذرد.

زیدکا: عراق برای موفقیت متحد شده است

Image caption به گفته زیدکا همه مردم عراق برای موفقیت تیم ملی این کشور در جام ملتهای آسیا متحد شده اند - عکس از امین محمدی

وولفگانگ زیدکا، سرمربی آلمانی تیم ملی عراق گفت برای شناخت کیفیت تیم ملی فوتبال ایران، از عماد رضا و هوارملامحمد، دو ملی پوش عراقی که در لیگ ایران بازی کرده اند، کمک گرفته است.

تیم ملی عراق، سه شنبه شب در اولین بازی اش در مرحله گروهی جام ملتهای آسیا رودرروی ایران قرار می گیرد.

زیدکا صبح دوشنبه، در کنفرانس خبری پیش از این بازی، شرایط تیمش را برای رویارویی با ایران خوب توصیف کرد. با این حال او گفت نمی تواند قول بدهد که ۳ امیتاز این بازی را خواهد گرفت:« ما خودمان را خوب آماده بازی‌ کرده‌ایم و منتظر آغاز بازی هستیم. ایران سه دوره قهرمان جام ملت‌های آسیا بوده و می‌دانیم که بازی سختی داریم. شاید این سخت‌ترین بازی ما درمرحله گروهی باشد. با این حال ما با فیلم‌هایی که از بازی‌‌های ایران داریم، این تیم را آنالیز کرده‌ایم.»

زیدکا نیز به مانند قطبی، سرمربی تیم ملی ایران گفت به جنگ دو کشور در گذشته فکر نمی کند و فوتبال را یک بازی جوانمردانه می داند.

به گفته زیدکا همه مردم عراق برای موفقیت تیم ملی این کشور در جام ملتهای آسیا متحد شده اند:« آنها همه به فوتبال علاقه دارند و پشت تیم ملی‌شان هستند. حمایت آنها از تیم، مسئولیت من را سنگین‌تر می‌کند. به مردم عراق قول می‌دهم که همه تلاشمان را برای پیروزی می‌کنیم اما هیچ وعده‌ای به آنها نمی‌دهم. آنها از طریق ایمیل و فیس بوک یا هر راه دیگری با من در ارتباط هستند.»

عراق مدافع قهرمانی این جام است. این تیم سال ۲۰۰۷ با پیروزی مقابل عربستان در بازی فینال، به موفقیتی تاریخی رسید.

جدایی علی کریمی از استیل آذین

علی کریمی، ستاره سابق تیم ملی ایران در آستانه جدایی از باشگاه استیل آذین قرار گرفت. گفته می شود او ممکن است به پرسپولیس، تیم سابقش بازگردد.

وب سایت باشگاه استیل آذین با تایید خبر جدایی این بازیکن، نوشت که مدیران باشگاه با درخواست او برای صدور رضایتنامه موافقت کرده اند.

محمد تقی حق شناس، سخنگوی باشگاه استیل آذین به ایلنا گفت: « چند وقت پیش باشگاه پرسپولیس درخواست کرده بود که کریمی را برای لیگ قهرمانان آسیا به خدمت بگیرد. با توجه به پایان مهلت نقل و انتقالات نیم فصل، او نمی تواند در لیگ به میدان برود اما در لیگ قهرمانان آسیا مشکلی نخواهد داشت.»

حسین هدایتی، مالک باشگاه استیل آذین هم که گفته میشود رابطه دوستانه ای با کریمی دارد، با جدایی او موافقت کرده است:« با توجه به اینکه علی کریمی با تصمیم کادر فنی در اختیار باشگاه قرار گرفته و با توجه به تقاضای او و توافقات انجام شده علی رغم میل باطنی ام رضایت نامه این بازیکن را صادر می کنیم تا به هر تیمی که دوست دارد، برود. باور کنید این تصمیم برای من بسیار سخت و دشوار بود چون همه می دانند من به کریمی چه علاقه ای دارم اما باید این اتفاق می افتاد.»

اختلاف کریمی با استیل آذین از زمانی آغاز شد که او بدون اجازه باشگاه در بازی دوستانه الاهلی امارات با میلان ایتالیا، با پیراهن تیم اماراتی به میدان رفت. کریمی پیش از بازی در بایرن مونیخ، سالها پیراهن الاهلی را به تن کرده بود.