جام ملتهای آسیا؛ ایران مدافع عنوان قهرمانی را شکست داد

آندرانیک تیموریان
Image caption دیدار بعدی ایران روز شنبه، پانزدهم ژانویه مقابل کره شمالی در دوحه برگزار خواهد شد

دو تیم ایران و عراق در نخستین دیدار خود در جریان پانزدهمین دوره بازی های جام ملت های مقابل هم به میدان رفتند و تیم ایران موفق شد این بازی را با نتیجه دو بر یک به سود خود پایان دهد.

نیمه اول این بازی با گل یونس محمود، روی پاس عماد رضا در دقیقه 12 و گل غلامرضا رضایی در دقیقه 42 با نتیجه یک بر یک پایان یافت.

در دقیقه 83 روی یک ضربه آزاد ضربه ای را که ایمان مبعلی زد بدون اینکه به کسی برخورد کند وارد دروازه عراق شد.

پس از این گل فشار بازیکنان تیم ایران بر روی دروازه عراق کم نشد و ایران چند فرصت دیگر به دست آورد که هیچ کدام تبدیل به گل نشد.

تیم عراق در دوره قبلی این مسابقات شگفتی ساز شد و توانست برای نخستین بار در تاریخ جام ملتهای آسیا قهرمان شود.

این بازی آخرین مسابقه دور اول مرحله گروهی جام ملت های آسیا بود که در ورزشگاه الریان در نزدیکی دوحه، پایتخت قطر برگزار شد.

قضاوت این بازی که از گروه چهار برگزار می شد، بر عهده روشن ایرماتوف از ازبکستان بود.

با این پیروزی تیم ایران با سه امتیاز در صدر گروه چهار قرار گرفت، امارات و کره شمالی با یک امتیاز در رده های دوم و سوم و عراق بدون امتیاز در رده چهارم جای گرفتند.

در بازی دیگری از این گروه که پیش از بازی ایران و عراق و بین دو تیم کره شمالی و امارات عربی متحده برگزار شد، دو تیم بدون گل زده بازی را به پایان بردند.

افشین قطبی، سرمربی تیم ایران در نخستین بازی این تیم مهدی رحمتی، محمد نصرتی، هادی عقيلی، جلال حسينی، احسان حاج صفی، آندرانيك تيموريان، جواد نكونام، ايمان مبعلي (پژمان نوری)، غلامرضا رضايی، محمد غلامی (كريم انصاری‌فرد)، مسعود شجاعی (محمدرضا خلعتبري) را به میدان فرستاد.

این دو تیم پیش از این آخرین باری که مقابل هم قرار گرفتند در جریان مسابقات قهرمانی فوتبال غرب آسیا در مهرماه سال جاری بود که در آن بازی هم ایران موفق شد با نتیجه مشابه دو بر یک همسایه غربی خود را شکست دهد.

دیدار بعدی ایران روز شنبه، پانزدهم ژانویه مقابل کره شمالی در دوحه برگزار خواهد شد.

ایران تاکنون سه بار قهرمان جام ملت های آسیا شده است اما از سال 1976 نتوانسته است به فینال این بازی ها راه پیدا کند.