ویروس سرماخوردگی در اردوی ایران

تیم فوتبال ایران
Image caption بازی بعدی ایران با تیم کره شمالی است

سرماخوردگی و مصدومیت چند بازیکن، اولین تمرین تیم ملی ایران پس از پیروزی بر عراق را تحت الشعاع قرار داد.

تمرین ایران، صبح چهارشنبه، در ورزشگاه الغرافه شهر دوحه، پایتخت قطر انجام شد.

در این تمرین، مسعود شجاعی و جلال حسینی، دو بازیکن اصلی ایران در بازی با عراق، شرکت نکردند. شهاب گردان، دروازه بان ذخیره ایران هم شرایطی مشابه داشت. گفته می شود این سه بازیکن سرما خورده اند.

آندرانیک تیموریان، یکی از هافبکهای اصلی ایران هم نتوانست با دیگر بازیکنان تمرین کند. به گفته پزشکان تیم ایران، پای راست او در بازی با عراق مصدوم شده اما احتمالا به بازی شنبه ایران مقابل کره شمالی می رسد.خود او البته گفته نگران است که نتواند به موقع آماده شود.

تیموریان در بازی سه شنبه شب ایران مقابل عراق دونده ترین بازیکن زمین بود. بر اساس آمار اعلام شده او بیش از ۱۱ کیلومتر دویده بود.

ایران در اولین بازی مرحله گروهی جام ملتهای آسیا، عراق را ۲ به یک شکست داد.

صعود یک پله ای ایران در رنکینگ فیفا

تیم ملی ایران با یک پله صعود نسبت به سال ۲۰۱۰ در رده شصت و پنجم فیفا قرار گرفت. بنا بر اعلام سایت رسمی فیفا بازی هایی که باعث صعود یک پله ای ایران در رنکینگ شده، تساوی بدون گل مقابل قطر و پیروزی یک بر صفر مقابل آنگولا است. در صفحه اختصاصی ایران در سایت فیفا دقیقا آمده است که این دو بازی محاسبه شده، نه بازی های ماه دسامبر. در رنکینگ فیفا ایران در ماه دسامبر سال ۲۰۱۰ در رده شصت و ششم جهان و پنجم آسیا قرار داشت.

تیم ملی اسپانیا، قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ همچنان صدرنشین این رنکینگ است.

ایران بعد از استرالیا (تیم ۲۶ جهان)، ژاپن (۲۹) و کره جنوبی (۳۹)، تیم چهارم آسیاست. عربستان سعودی هم تیم هفتاد و هشتم جهان و پنجم آسیاست.

رده‌بندی ۱۰ تیم برتر دنیا در رنکینگ آخر سال ۲۰۱۰ به این شرح است:

۱-اسپانیا ۱۸۸۷ امتیاز ۲- هلند ۱۷۲۳ امتیاز ۳-آلمان ۱۴۸۵ امتیاز ۴- برزیل ۱۴۴۶ امتیاز ۵- آرژانتین ۱۳۳۸ امتیاز ۶-انگلستان ۱۱۹۵ امتیاز ۷-اروگوئه ۱۱۵۲ امتیاز ۸- پرتغال ۱۰۹۰ امتیاز ۹- کرواسی ۱۰۷۵ امتیاز ۱۰-مصر ۱۰۳۶ امتیاز.

قطبی: باید گل اول را به کره شمالی بزنیم

Image caption قطبی می گوید در بازی با کره شمالی ایران باید گل اول را بزند

افشین قطبی، سرمربی تیم ملی ایران گفت برای پیروزی مقابل کره شمالی، شاگردان او باید گل اول را بزنند.

قطبی، در پایان تمرین صبح امروز تیم ایران، در گفت و گوی به سوالهای خبرنگاران پاسخ داد:

به نظر می‌رسد شما یک مانع بزرگ را پشت سر گذاشتید.

بازی با عراق به خاطر مسائل تاریخی و خصوصیات منحصر به خودش، با احساسات همراه بود و همین باعث شد که ما نتوانیم بازی مورد علاقه مان را انجام دهیم. این احساسات روی تیم ما تاثیر گذاشته بود اما من مطمئنم که در بازی‌های بعدی فوتبال بهتری انجام خواهیم داد.

شما بازی کره‌شمالی-امارات را دیدید؟

بله دیدم. به نظر من هر دو تیم خوب هستند. امارات بازی ترکیبی خوبی انجام می‌دهد و مهاجمان خطرناکی دارد. کره هم تیم منسجمی است، در دفاع خوب عمل می‌کند و فرصت زیادی به حریف نمی‌دهد. آنها سازماندهی خوبی دارند و در ضد حمله خیلی خطرناک هستند.ولی به نظر می‌رسد هر دوی آنها از عراق ضعیف‌تر هستند.

خیلی سخت است در بین ۱۶ تیمی که به اینجا آمده‌اند، تیم ضعیف پیدا کرد. همه آمده‌اند که نتیجه بگیرند و این کار را برای حریفانشان سخت می‌کند.

حضور خلعتبری در بازی نشان داد که او می‌تواند در بخش هجومی موثرتر باشد. شما به اعمال تغییرات در ترکیب تیم فکر نمی‌کنید؟

ما ۲۳ بازیکن داریم که همه می‌توانند مفید و موثر باشند. هر بازیکنی که آماده باشد می‌تواند برای ما بازی کند.

اما ممکن است اصرار شما روی بازیکنانی مثل شجاعی به ضرر تیم شود.

تمام اصرار ما برای موفقیت تیم ملی ایران است.

می‌توان گفت که برد مقابل عراق مهمترین برد تاریخ مربیگری شما بوده؟

بهتر است تا بازیهای بعدی صبرکنیم. من اینطوری قضاوت نمی‌کنم. فقط می‌توانم بگویم که برد خیلی مهمی بود و سه امتیاز ارزشمند داشت که گرفتیم.

پارک جی سونگ چند روز قبل از شما خیلی تعریف می‌کرد.

ما ۵ سال کنار هم بودیم و یک جام جهانی و یک جام ملتها را با هم تجربه کردیم. او بازیکن بزرگی است و خیلی لطف داشته که این حرفها را در مورد من زده است.

قهرمانی در جام ملتها برای شما مهم‌تر است یا چهارمی در جام جهانی ۲۰۰۲ با کره جنوبی؟

موفقیت با تیم ایران در جام ملتها برایم خیلی باارزش‌تر است. ایران کشور خودم است و بزرگ‌ترین آرزوی هر فردی این است که با تیم کشورش قهرمان شود.

ماجرای بازو بند مشکی

علی کفاشیان، رئیس فداسیون فوتبال ایران درباره علت اینکه چرا بازیکنان تیم ملی به احترام کشته شدگان سانحه هوایی ارومیه، بازوبند مشکی نداشتند، گفت: "ابتدا قرار بود این کار را انجام دهیم اما در آخرین لحظات قبل از شروع بازی تصمیم گرفته شد با یک دقیقه سکوت همدردی خود را نشان بدهیم."

در ایران شایعه شده است که مقامات دولتی و رادیو و تلویزیون ایران بنا به دلایلی از یادآوری سقوط هواپیما خودداری می کنند.