آغاز امیدوار کننده ایران در جام ملت های آسیا

Image caption افشین قطبی پس از بازی گفت که به پیروزی تیمش ایمان داشته است

تیم ملی فوتبال ایران جام ملت های آسیا را با پیروزی آغاز کرد. ایران سه شنبه شب تیم ملی عراق را دو به یک شکست داد.

گل های ایران را غلامرضا رضایی و ایمان مبعلی در دقایق ۴۲ و ۸۴ زدند، در حالی که عراق با گل دقیقه ۱۳ یونس محمود پیش افتاده بود.

افشین قطبی، سرمربی و جواد نکونام ، کاپیتان تیم ایران، این پیروزی را به خانواده قربانیان سقوط هواپیمای مسافربری در ارومیه تقدیم کردند.

قطبی: نشان دادیم استاد بازی های سخت هستیم

قطبی، در کنفرانس خبری پس از بازی گفت که به پیروزی تیمش ایمان داشته است.

وی گفت: "بازی پیچیده‌ای بود. هر دو تیم اولین بازی‌شان را انجام می ‌دادند و عراق هم مدافع قهرمانی بود. ما خیلی زود گل خوردیم، اما وقتی عقب بودیم مطمئن بودیم که برمی‌گردیم. بازیکنان من نشان دادند که استاد بازی های سخت هستند."

او در پاسخ به خبرنگاری که پرسیده بود آیا دلیل بازی درگیرانه بازیکنان دو تیم، سابقه روابط سیاسی دو کشور بود، گفت: "وقتی دو همسایه بازی می‌ کنند معمولا حساسیتی ‌هایی در بازی‌های آنها وجود دارد، بعضا درگیری‌ هایی میان آنها به وجود می‌آید. به نظر من، این به خاطر نزدیکی دو کشور بود که بازی حساس شده بود و ربطی به مسایل سیاسی نداشت."

نکونام: فرصتی برای خوشحالی نداریم

جواد نکونام، کاپیتان تیم ملی ایران، هم گفت پیروزی بر عراق پس از روزها تمرین سخت، خستگی را از تن او و هم تیم هایش درآورد.

او گفت: "ما پیش‌بینی می ‌کردیم که بازی سختی داشته باشیم. از اول به دنبال پیروزی و سه امتیاز بازی بودیم. می‌دانستیم که بازی آسانی نداریم. در ۱۰ روز گذشته در شرایط خاص، پشت سرهم تمرین کرده بودیم و فشار زیادی روی بازیکنان بود. با این پیروزی خستگی از تنمان بیرون رفت. ما فقط امشب را برای خوشحالی فرصت داریم و از فردا باید برای بازی‌های بعدی آماده شویم. کادر فنی هم به خوبی این موضوع را به بازیکنان گفته‌اند و می ‌دانیم که نباید مغرور شویم."

مبعلی بهترین بازیکن بازی

Image caption دیدار بعدی ایران روز شنبه، پانزدهم ژانویه مقابل کره شمالی در دوحه برگزار خواهد شد

جایزه بهترین بازیکن بازی ایران با عراق به ایمان مبعلی رسید. مبعلی در این بازی گل پیروزی تیمش را با ضربه ای ایستگاهی زد.

هافبک استقلالی تیم ملی ایران که بعد از گل از خوشحالی گریه کرد، گفت در نیمه اول این بازی شرایط سختی را تحمل کرده است.

او گفت: "استرس زیادی داشتم. خیلی وقت بود در تیم ملی بازی نکرده بودم و خیلی در شرایط بازی نبودم. روی نیمکت هم هافبک‌های زیادی داشتیم و نگران بودم که تعویض شوم."

وی افزود در دقیقه ۸۴ بازی وقتی قرار شد ضربه ایستگاهی را بزند، مصمم بوده که آن را گل کند.

زیدکا: شانس ما و ایران برابر بود

اما وولفکانگ زیدکا، سرمربی آلمانی تیم ملی عراق، گفت تیمش در شرایطی بازنده شد که فرصتهای پیروزی اش با حریف برابر بود.

او گفت: "دوگلی که خوردیم، در شرایطی مشابه بود. زمانی این گل‌ها به دست آمد که ما بازی را از دست داده بودیم. هر دو تیم برابر بودند و شانس‌های مساوی داشتند. شانس‌های آنها پنجاه پنجاه بود. در بعضی از زمان‌های بازی ایران بهتر بود و در بعضی از زمان‌های بازی ما بهتر بودیم، ولی ایران از موقعیت‌هایش بهتر استفاده کرد وتوانست بازی را ببرد. به نظر من ایران تیم خوبی بود و نشان داد که از قدرت بالایی برخوردار است."

وی در عین حال تلاش کرد از اهمیت شکست برابر ایران کم کند. به گفته مربی تیم عراق، "به هر تیم دیگری می‌باختیم، فقط سه امتیاز از دست می‌دادیم، نه بیشتر. من اعتقاد دیگری غیر از این ندارم."

در دیگر بازی گروه D جام ملت های فوتبال آسیا در سال ۲۰۱۱، امارات متحده عربی و کره شمالی به تساوی بدون گل رسیدند.

ایران، ۲۵ دی با کره شمالی و ۲۹ دی با امارات متحده عربی بازی می کند.

پاداش پیرزوی بر عراق

علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، گفت به هر یک از بازیکنان تیم ملی این کشور، ۱۰ هزار دلار خواهد داد. این مبلغ، پاداش پیروزی برابر تیم ملی عراق در بازی اول مرحله گروهی جام ملت های آسیاست.

کفاشیان که به همراه تیم ایران در قطر است، گفت امیدوار است ایران بتواند با پیروزی مقابل کره شمالی در بازی شنبه آینده، صعودش از مرحله گروهی را قطعی کند.

میزبان جام ملتهای آسیا در آستانه حذف

تیم ملی قطر، میزبان پانزدهمین دوره جام ملت های آسیا از این جام کنار خواهد رفت اگر در دومین بازی هم بازنده باشد. حریف قطر در بازی دوم که چهارشنبه شب برگزار می شود، چین است.

قطر، جمعه گذشته در بازی افتتاحیه جام ملت های آسیا، دو به صفر از ازبکستان شکست خورد. چین حریف امشب قطر هم در بازی اول ۲ به صفر کویت را شکست داد.

امشب، کویت و ازبکستان بازی اول گروه A را برگزار می کنند.

احتمال غیبت شجاعی در بازی با کره شمالی

مسعود شجاعی، یکی از ۱۱ بازیکن اصلی ایران در بازی با تیم ملی عراق، ممکن است در بازی شنبه آینده روی نیمکت بنشیند.

شجاعی که عضو باشگاه اوساسونا در اسپانیاست، در دقیقه ۶۹ بازی با عراق تعویض شد. او در حالی که از تصمیم قطبی ناراضی به نظر می رسید، روی نیمکت ذخیره ها ننشست و به رختکن رفت.

اصغر حاجیلو، سرپرست تیم ملی ایران، به خبرنگاران گفت که شجاعی دچار افت فشار شده و بعد از بازی به بیمارستان منتقل شده است. به گفته این مقام مسئول در تیم ایران، ستاره شماره ۸ این تیم به چند روز استراحت نیاز دارد.