سرنوشت تیم های گروه A پیچیده شد

Image caption قطر با دو گل از سد تیم چین گذشت

با پیروزی ازبکستان و قطر، سرنوشت صعود در گروه A، جام ملتهای آسیا به روز آخر کشیده شد.

چهارشنبه، در روز دوم بازیهای این گروه، ازبکستان ۲ به یک کویت را شکست داد. شاتسکیخ و جباروف، زننده گلهای ازبکستان بودند در مقبل تنها گل المطاوی که با ضربه پنالتی به دست آمد.

قطر، میزبان بازیها هم ۲ به صفر چین را برد. هر دو گل قطر را یوسف احمد، کاپیتان ۲۲ ساله این تیم زد. قطر در بازی افتتاحیه، صفر به ۲ از ازبکستان شکست خورده بود.

در جدول این گروه، ازبکستان ۶ امتیاز، قطر ۳ و چین هم ۳ امتیاز دارد. کویت از ۲ بازی امتیازی نگرفته است. با این حال، هنوز نه ازبکستان صعود کرده و نه حتی کویت حذف شده است.

در روز پایانی مسابقات گروه A، ازبکستان با چین و قطر با کویت بازی می کند. اگر چین و قطر برنده شوند، ۳ تیم، ۶ امتیازی می شوند و کار به گل شماری کشیده می شود. پیروزی ازبکستان و کویت هم باعث می شود، ازبکستان با ۹ امتیاز صعود کند و ۳ تیم کویت، قطر و چین ۳ امتیازی شوند.

در بازیهای پنجشنبه، در گروه B، سوریه با ژاپن و عربستان با اردن بازی می کند.

سوریه در بازی اول با پیروزی مقابل عربستان، شگفتی ساز شد. در همان روز اردن تا دقیقه ۳+۹۰، از ژاپن پیش افتاده بود اما در نهایت، بازی مساوی شد.

نکونام: ناامیدی مردم از فوتبال را جبران می‌کنیم

جواد نکونام، کاپیتان تیم ملی ایران معتقد است جام ملتهای آسیا فرصت مناسبی است تا ناامیدی مردم ایران از فوتبال جبران شود.

نکونام به وب سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: "نرفتن تیم ملی به جام جهانی شکست بزرگی برای همه ما بود. ما مردم ایران را در آن دوره ناامید کردیم. به هر حال دیگر نمی‌توانیم به آن رقابت‌ها بازگردیم اما چیزی که پیش روی ماست، جام ملت‌های آسیا است."

او همچنین از احتمال قهرمانی ایران در این جام حرف زد: "من بیشتر از هر کس دیگری اعتقاد دارم که می‌توانیم قهرمان جام شویم. معتقدم ما می‌توانیم نوار بدشانسی‌هایمان را پاره کنیم."

در بخشی دیگر از این گفت و گو، نکونام مجبور شده تیم فعلی ایران را با تیم های گذشته مقایسه کند: "هر دوره از فوتبال، شرایط خاصی دارد. ما در دوران‌های مختلف فوتبال، نام‌های بزرگی را دیده‌ایم. امروز هم مطمئن هستم که بازیکنانی در تیم ما وجود دارند که می‌توانند در آینده سوپراستار شوند."

تیم ملی فوتبال، روز شنبه آینده، در دومین بازی مرحله گروهی جام ملتهای آسیا، با کره شمالی روبرو می شود. ایران در بازی اول، عراق، مدافع قهرمانی را شکست داد، اما کره شمالی از بازی با امارات، تنها توانست یک امتیاز بگیرد.

پلاتینی: قطر می تواند جام جهانی را مشترک برگزار کند

میشل پلاتینی، رئیس فرانسوی یوفا، اتحادیه فوتبال اروپا، به قطر پیشنهاد داد جام جهانی ۲۰۲۲ را با کمک یکی از همسایگانش بگزار کند.

پلاتینی گفت: "جام جهانی برای قطر است، اما من فکر می‌ کنم که آن‌ها می‌توانند برگزاری جام را با یکی از کشورهای منطقه تقسیم کنند."

پیش از این، علی سعیدلو، رئیس سازمان تربیت بدنی ایران گفته بود به مقامات قطری پیشنهاد داده، تعدادی از بازیهای جام جهانی ۲۰۲۲ را در ورزشگاه آزادی در تهران برگزار کنند.

پلاتینی گفت موافق تغییر زمان برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ است: "وقتی ما جام جهانی ۱۹۹۸ را در فرانسه برگزار کردیم، تغییراتی را در برنامه‌ها و ساختارهای اصلی بازی‌ها به وجود آوردیم. قطر هم می‌تواند چنین کاری را انجام دهد."

پیشنهاد برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ در زمستان، هر روز طرفداران بیشتری پیدا می کند.

این پیشنهاد، راهی برای فرار از گرمای شدید قطر در فصل تابستان است.

پیروزی پرگل بارسلونا با درخشش مسی

بارسلونا در شبی باشکوه در ورزشگاه نیوکمپ، حریفی دیگر را با گلهای زیاد بدرقه کرد. این تیم، چهارشنبه شب در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی اسپانیا، ۵ گل به رئال بتیس زد.

لیونل مسی در این بازی زننده ۳ گل بود. او به تازگی جایزه بهترین بازیکن جهان در سال ۲۰۱۰ را دریافت کرده است.

گواردیولا، سرمربی بارسلونا، در دقیقه ۸۵ بازی، مسی را تعویض کرد تا تماشاگران این تیم فرصتی برای سپاسگذاری از او پیدا کنند. مسی در میان تشویق زیاد طرفدارن بارسلونا، جایش را به جفرن داد.

"پدرو" و "سیدو کی تا" گل های چهارم و پنجم بارسلونا را زدند. گل کی تا با پاس کم نظیر اینیستا، یکی از ۳ نامزد نهایی بهرتین بازیکن سال ۲۰۱۰ به دست آمد.

با این نتیجه، شانس حضور بارسلونا در نیمه نهایی، پیش از بازی برگشت، زیاد شد. بتیس اگر بخواهد به نیمه نهایی برود، باید در بازی برگشت، نتیجه ای بهتر از ۵- صفر بگیرد.

چهارشنبه شب، در یکی دیگر از بازیهای این مرحله، والنسیا در زمین سویا تساوی ۳ به ۳ گرفت.

در همین مرحله، پنجشنبه، رئال مادرید میزبان اتلتیکو مادرید است و آلمریا هم با لاکرونیا بازی می کند.

در نیمه نهایی، برنده آلمریا- لاکرونیا حریف بارسلونا یا بتیس خواهد بود. رئال مادرید اما مجبور است برای رسیدن به فینال، علاوه بر عبور از همشهری اش، اتلتیکو، در نیمه نهایی با والنسیا یا سویا روبرو شود.

بازی های برگشت مرحله یک چهارم نهایی، شه شنبه آینده انجام می شود.

دهمین شکست لیورپول در بیست و یکمین بازی لیگ برتر

لیورپول در دومین بازی با سرمربیگری کنی دالگلیش هم شکست خورد. در یکی از بازیهای عقب افتاده لیگ برتر انگلستان، لیورپول چهارشنبه شب با ضربه فرناندو تورس، در خانه بلکپول پیش افتاد، اما در ادامه ۲ گل خورد و باخت.

"تیلور فلچر" و "کمپل"، گلزنان بلکپول بودند.

این دهمین شکست لیورپول در ۲۱ بازی گذشته لیگ برتر بود، در حالی که تنها ۷ بار پیروز شده است. قرمزپوشان بندر لیورپول در حال حاضر تیم سیزدهم جدول هستند با تنها ۲۵ امتیاز.

در جدول لیگ برتر، منچستریونایتد با ۴۴ امتیاز از ۲۰ بازی صدرنشین است. منچسترسیتی، آرسنال، تاتنهام و چلسی، تیم های دوم تا پنجم هستند.

لیورپول در جام حذفی هم با سرمربیگری دالگلیش محبوب، که به تازگی جانشین روی هاجسون شده، از منچستریونایتد شکست خورد.

سومین پیروزی اینتر با لئوناردو

در جام حذفی ایتالیا، اینتر میلان ، تیم جنوا را به سختی شکست داد. در این بازی که چهارشنبه شب در ورزشگاه سن سیرو شهر میلان برگزار شد، اینتر ۳ به ۲ پیروز شد. اتوئو، ۲ گل و ماریگا یک گل برای میزبان زدند.

این سومین پیروزی پیاپی اینتر میلان بعد از انتخاب لئوناردو به جای رافائل بنیتس است. چهارشنبه، در یکی دیگر از بازیهای جام حذفی ایتالیا، پالرمو یک به صفر کیه وو را برد.