ژاپن ۵ به صفر عربستان را شکست داد

Image caption عکس از نیما امیری

تیم ملی فوتبال ژاپن تیره روزی های تیم عربستان سعودی را تکمیل کرد. در یکی از دو بازی دوشنبه در گروه B جام ملتهای آسیا، ژاپن 5 به صفر عربستان را شکست داد.

شینجی اوکازاکی، در این بازی به تنهای 3 گل از 5 گل ژاپن را زد. دو گل دیگر این تیم را هم ریوچی مائدا وارد دروازه عربستان کرد.

عربستان، قهرمان سه دوره جام ملتهای آسیا، پیش از این، در بازی با سوریه، یک به 2 و در بازی با اردن، صفر به یک شکست خورده بود. این تیم در 3 بازی 8 گل خورد و تنها یک گل زد.

نتایج غیرقابل دفاع تیم ملی عربستان در جام ملتهای آسیا، علاوه بر خوزه پسیرو، سرمربی پرتغالی این تیم، باعث برکناری رئیس فدراسیون فوتبال این کشور هم شد.

در مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیا، ژاپن که با 7 امتیاز تیم اول گروهB شد، با قطر تیم دوم گروه A بازی می کند. در دیگر بازی مرحله یک چهارم نهایی، اردن با ازبکستان روبرو می شود.

اردن، در آخرین بازی مرحله گروهی، تیم سوریه را 2 به یک شکست داد و به مانند ژاپن به امتیاز 7 رسید.

سوریه اما در امتیاز 3 ماند و شانس صعود را از دست داد.

ایران در انتظار سرنوشت گروه C

حریف تیم ملی فوتبال ایران در مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیا، از میان تیم های کره جنوبی، استرالیا و بحرین مشخص می شود.

سه شنبه شب، در بازیهای پایانی گروه C، همزمان، کره جنوبی با هند و استرالیا با بحرین بازی می کند. استرالیا و کره جنوبی، 4 امتیازی هستند اما استرالیا، به لطف 4 گلی که به هند زده، روی پله اول جدول ایستاده است.

علاوه بر این دو تیم، بحرین هم با 3 امتیاز از 2 بازی، همچنان به صعود امیدوار است.

هند از 2 بازی قبلی، امتیازی نگرفته است.

بحرین برای صعود به پیروزی نیاز دارد و هر نتیجه ای جز این، استرالیا و کره جنوبی را به مرحله یک چهارم نهایی می برد.

در مرحله یک چهارم نهایی، تیم ایران که سرگروهی اش قطعی شده، با تیم دوم گروه C بازی می کند. ایران در صورت صعود به نیمه نهایی، به مصاف ازبکستان یا قطر خواهد رفت.

پیش از این، ایران باید در یک بازی تشریفاتی، با امارات روبرو شود. این بازی عصر روز چهارشنبه برگزار می شود.

سرپرست کميته داوران فوتبال ایران فرصت یک ساله خواست

با حکم علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، حسین عسگری، داور پیکسوت، سرپرست کمیته داوران این فدراسیون شد.

عسگری در این کمیته، جای مسعود عنایت را می گیرد که، هفته گذشته از سمتش استعفا داده بود.

در ماههای اخیر انتقاد از کیفیت داوری در لیگ برتر فوتبال ایران، بیش از همیشه شده است.

عسگری در گفت و گو با فارس وعده داد در فرصتی یک ساله، سطح داوری فوتبال ایران را به استانداردهای جهانی برساند.

او همچنین گفت:« قصد داريم داوری را در ليگ برتر و ليگ دسته اول بهبود ببخشيم. در برخی مواقع تيم‌ها حق دارند كه اعتراض می‌كنند زيرا زحمات يك گروه شصت هفتاد نفره، با سهل انگاری داور زير سؤال می رود. اين مسئله به غير از هزينه‌هايي است كه برای اداره باشگاه انجام مي‌شود.»

به گفته سرپرست جدید کمیته داوران فدراسیون فوتبال ایران، استاندارد اشتباهات داور در یک بازی 10 تا 15 درصد است و چناچه بیش از این باشد، کمیته داوران و گرداننده آن باید تغییر کند.

بازگشت تیموریان و شجاعی، غیبت نصرتی و مبعلی

آندرانیک تیموریان و مسعود شجاعی، دو ستاره تیم ملی فوتبال ایران، روز دوشنبه در تمرینات این تیم، پا به توپ شدند. این دو بازیکن، به دلیل ابتلا به ویروس آنفلوآنزا، بازی مقابل کره شمالی را از دست داده بودند.

ایران در سومین بازی مرحله گروهی جام ملتها، چهارشنبه با امارات روبرو می شود، در حالی که نیازی به امتیازهای این بازی ندارد.

در تمرین عصر دوشنبه، محمد نصرتی و ایمان مبعلی، غایب بودند. گفته می شود آنها هم به ویروس آنفلوآنزا مبتلا شده اند.

قطبی گفته است می خواهد در بازی مقابل امارات، به بیشتر بازیکنان اصلی اش استراحت بدهد. تمرین دوشنبه تیم ایران، غیر از 15 دقیقه ابتدایی، پشت درهای بسته بود.

ایران روز دوم بهمن ماه، در مرحله یک چهارم نهایی با استرالیا، بحرین یا کره جنوبی روبرو می شود.