جام ملت‌های آسیا؛ کره‌جنوبی، حریف ایران شد

Image caption در دیگر بازی گروه C که همزمان برگزار شد، استرالیا، بحرین را شکست داد - عکس ها از نیما امیری

تیم ملی فوتبال کره جنوبی حریف ایران در مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیا شد.

این پنجمین رویارویی پیاپی ایران و کره جنوبی در مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیاست. در ۴ دوره گذشته که از سال ۱۹۹۶ آغاز شده، هر تیم دو بار برنده شده است. آخرین پیروزی سهم کره جنوبی بوده است.

این تیم، سه شنبه در آخرین بازی مرحله گروهی پانزدهمین دوره بازیهای جام ملتهای آسیا در قطر، تیم هند را ۴ به یک شکست داد با این حال نتوانست صدرنشین گروهش شود.

گلهای کره را دانگ ون جی(۲ گل)، جا چئول کو و هونگ مین سون زدند. چهتری زننده تنها گل هند بود.

کره جنوبی برای اول شدن در گروه C جام ملتهای آسیا و فرار از رویارویی با ایران، به اندازه یک گل کم آورد.

در دیگر بازی گروه C که همزمان برگزار شد، استرالیا، بحرین را شکست داد. در دقیقه ۳۶ این بازی، جدیناک دروازه بحرین را با شوتی از راه دور باز کرد.

بحرین برای رسیدن به یک چهارم نهایی باید استرالیا را شکست می داد.

در پایان بازیهای گروهC، استرالیا با ۷ امتیاز، ۶ گل زده و یک گل خورده، صدرنشین شد. کره جنوبی با ۷ امتیاز، ۷ گل زده و ۳ گل خورده، روی پله دوم ایستاد.

بحرین در امتیاز ۳ ماند و هند هم درست همان گونه که پیش بینی می شد، به عنوان بدترین تیم از جام کنار رفت.این تیم در ۳ بازی ۱۳ گل خورد و تنها ۳ گل زد، بی آنکه امتیازی بگیرد.

در مرحله یک چهارم نهایی، روز شنبه دوم بهمن ماه، کره جنوبی با ایران و استرالیا با تیم دوم گروه بازی می کند.

قطبی: ایران برای هر چاله‌ای حتی پنالتی برنامه داریم

Image caption قطبی یش از بازی های گروه C و مشخص شدن حریف ایران در مرحله یک چهارم نهایی صحبت کرد

افشین قطبی، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت می خواهد تیمش را با ۹ امتیاز به مرحله یک هشتم نهایی جام ملتهای آسیا ببرد.

قطبی روز سه شنبه در کنفرانسی خبری، در شهر دوحه قطر گفت: "ما اولین تیمی بودیم که از گروهمان صعود کردیم . امیدوارم اولین تیمی هم باشیم که با ۹ با امتیاز به مرحله بعد می‌رویم. امیدوارم در فرصتی داریم، تیم را به خاطر بیماری‌های بازیکنان بازسازی کنیم و برای یک‌چهارم کاملا آماده شویم."

سرمربی تیم ملی ایران همچنین از آمادگی بازیکنانش برای رویارویی با هر تیمی در مرحله یک چهارم نهایی خبر داد و گفت: "به این فکر نمی‌کنم که قرار است با چه تیمی بازی کنیم. تمرکمز من روی این است که تیم خودم را آماده کنم و مقابل هر حریفی که روبروی ما می‌ایستد، بهترین باز را ارائه دهد."

حرفهای او پیش از بازی های گروه C و مشخص شدن حریف ایران در مرحله یک چهارم نهایی بود.

سرمربی تیم ملی ایران در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسیده بود، آیا به پیرزی در ضربات پنالتی فکر کرده، گفت: "تیمی که می‌خواهد قهرمان شود، باید به همه چیز فکر کند. ما به همه جزئیات فکر کرده‌ایم. پنالتی هم یکی از تاکتیک‌های فوتبال است. تیم ما برای هر چاله‌ای که در مقابلش باشد، برنامه دارد."

ایران، چهارشنبه در آخرین بازی مرحله گروهی جام ملتهای آسیا با امارات بازی می کند. نتیجه این بازی، در صعود ایران به یک چهارم نهایی تاثیر ندارد.

جنجال بر سر شعار "شاهزاده های پارسی"

عباس ترابیان، سرپرست کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال ایران می گوید، این فدراسیون با انتخاب شعار "شاهزدادگان پارسی" برای توصیف بازیکنان تیم ملی ایران مشکلی ندارد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا، روی اتوبوس هر یک از ۱۶ تیم مرحله نهایی جام ملتهای آسیا، شعاری نوشته است. این شعارها را کاربران اینترنتی این کنفدراسیون پیشنهاد داده اند.

تایید این شعار توسط مدیران فدراسیون فوتبال، در شرایطی است که جواد خیابانی، گزارشگر اعزامی صدا و سیما ایران به قطر، در گفت وگو با روزنامه ورزشی گل، گفته بود: "من هیچ گاه در گزارشهایم از عبارت شاهزاده های پارسی استفاده نمی کنم چون خودم را گزارشگر تلویزیون جمهوری اسلامی می دانم نه تلویزیون سلطنت طلبها یا منافقین."

ترابیان در واکنش به حرفهای خیابانی، گفت: "مگر توهینی در این شعار وجود دارد؟ ما همه ایرانی هستیم و کلمه پارسی به آن اشاره می‌کند. کلمه شاهزادگان هم به یک مساله تاریخی اشاره دارد. مگر ما می توانیم تاریخمان را انکار کنیم؟"

او در عین حال گفت اگر قرار بود فدراسیون ایران شعار روی اتوبوس را انتخاب کند، احتمالا انتخاب دیگری غیر از شاهزاده های پارسی داشت.

تیموریان: دوست دارم دوباره به لیگ انگلستان برگردم

Image caption به گفته تیموریان، تیم فعلی ایران برای قهرمانی در آسیا، شایستگی بیشتری از تیم ۴ سال پیش دارد

آندرانیک تیموریان، هافبک تیم ملی ایران گفت دوست دارد دوباره به فوتبال باشگاهی اروپا برگردد.

او روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در قطر، پیش از بازی تیم ملی ایران مقابل امارات گفت: "من صادقانه می‌گویم که دوست دارم به انگلیس برگردم. آنجا تجربیات زیادی به دست آورده بودم و دوستان زیادی هم داشتم. سعی می‌کنم که فوتبالم را در انگلستان یا دیگر کشورهای اروپایی ادامه بدهم."

تیموریان اکنون عضو باشگاه تراکتورسازی تبریز است. او پیش از این در باشگاه بولتون و فولام انگلستان بازی می کرد.

هافبک ارمنی تیم ملی ایران، دونده ترین بازیکن این تیم در بازی با عراق بود، اما بعد از آن مریض شد و بازی با کره شمالی را از دست داد.

به گفته تیموریان، تیم فعلی ایران برای قهرمانی در آسیا، شایستگی بیشتری از تیم ۴ سال پیش دارد. او در این باره گفت: "وضعیت تیم ما خوب است. ما دوبازی خوب انجام داده‌ایم و نگاه همه به تیم ما مثبت است. به عنوان یک بازیکن دوبار در جام ملت‌های آسیا حضور داشته‌ام، این باربازیکنان همه یک دل شده‌اند که قهرمان شوند. ایران بازیکنان خوبی دارد که متاسفانه در لیگ‌های اروپایی بازی نمی‌کنند. سعی می‌کنیم با نتایجی که به دست می‌آوریم، از این پس، بازیکنان بیشتری را در اروپا داشته باشیم."

تیموریان گفت بعد از چند روز دوری از تمرینات، شرایط بازگشت به میدان را پیدا کرده است.

پاسخ رئیس سابق فدراسیون وزنه برداری ایران به رضازاده

علی مردای، رییس اسبق فدراسیون وزنه‌برداری ، حسین رضازاده را متهم کرد که با او رفتاری دور از ادب داشته است.

مرادی که اکنون دبیرکل کنفدراسیون وزنه برداری آسیاست، در نامه ای که ایلنا منتشر کرد، نوشت: "سرپرست و نایب رییس موقت فدراسیون وزنه برداری در یک سال گذشته و در مجامع و مسابقات بین المللی از برقراری کوچکترین ارتباط با دبیرخانه کنفدراسیون وزنه برداری آسیا و دبیر کل این تشکیلات خودداری کرده است و حتی عارشان می آید به پیشکسوت خود سلام کنند. در چنین حالتی که دیگر اعضای هیات رئیسه کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا از برخورد زشت و دور از ادب دست اندرکاران فعلی فدراسیون وزنه‌‌برداری ایران با دبیرکل ایرانی کنفدراسیون اظهار تعجب و ناراحتی می کنند ، به واقع چه می توان گفت؟"

رضازاده پیش از این مرادی را متهم کرده بود که می خواهد تیشه به رشته وزنه برداری ایران بزند. مرادی در بخشی از نامه ای که ایلنا منتشر کرد نوشت: "امروز تیشه جهالت و شقاوت در دست کسانی است که استعدادهای ناب وزنه‌‌برداری ایران را به مسلخ می‌برند و پس از ذبح عدالت و انسانیت ، ندای تظلم خواهی سر می‌دهند ؛همان ‌ها که رشید شریفی‌ها ، امید نائیج‌ها و سعید علی حسینی‌ها را نابود کردند و مردم را فریب دادند؛ همان ها که مقابل رئیس جاه طلب، صهیونیست و متفرعن فدراسیون جهانی تا کمر خم شده و پیشانی بر خاک تسلیم می‌سایند."

مرادی اولین منتقد حسین رضازاده در فدراسیون وزنه برداری ایران نیست. پیش از او، قهرمانانی چون سعید علی حسینی، امید نائیچ، رشید شریفی ومحمد حسین برخواه، شیوه مدیریت او را زیر سوال برده بودند.