جام ملتهای آسیا؛ ایران، امارات را هم شکست داد

Image caption ایران تاکنون سه بار قهرمان جام ملت های آسیا شده است - عکس از نیما امیری

دو تیم ایران و امارات عربی متحده در آخرین دیدار گروهی خود در جریان پانزدهمین دوره بازی های جام ملت های آسیا از ساعت 19:15، به وقت محلی (19:45 به وقت تهران) روز چهارشنبه 29 دی ماه در دوحه مقابل هم به میدان رفتند که ایران موفق شد با نتیجه 3 بر صفر پیروز شود.

ایران در دقیقه هفتاد پس از اینکه دو بار توپ به تیر دروازه امارات برخورد کرد موفق شد توسط آرش افشین به گل دست یابد. پنج دقیقه پس از این گل، افشین در برخورد با ماجد ناصر، دروازه بان امارات او را سرنگون کرد که واکنش خشمگین ناصر را در پی داشت. داور اهل کره جنوبی به هر دو بازیکن اخطار داد که با توجه به اینکه افشین در نیمه اول کارت زرد دیگری دریافت کرده بود، با این اخطار از بازی اخراج شد.

عکسهایی از این بازی را ببینید

اما ایران کمتر از چهار دقیقه با یک بازیکن کمتر، بازی کرد و در دقیقه 79 خالد لشکری، مدافع امارات با خطایی که روی آندارنیک تیموریان انجام داد دومین کارت زرد خود را گرفت و از بازی اخراج شد.

در دقیقه 83 ایران به دومین گل خود و بازی دست یافت و محمد نوری توانست ایران را دو بر صفر پیش بیاندازد.

در وقت اضافی این بازی، توپی که غلامرضا رضایی در محوطه جریمه امارات به دست آورد به پای ولید عباس، مدافع امارات برخورد کرد و به گل سوم ایران تبدیل شد.

Image caption خسروی حیدری (چپ) و اسماعیل حمادی

ایران با پیروزی در این بازی، توانست تنها تیمی در این دوره باشد که با 9 امتیاز از گروه خود صعود می کند.

با توجه به اینکه نتیجه این بازی تاثیری در صعود ایران نداشت و بالارفتن ایران از گروهش به عنوان تیم نخست گروه D قطعی شده بود، افشین قطبی، سرمربی این تیم، ترکیبی متفاوت نسبت به دو بازی اول به میدان فرستاد و از بازیکنان ذخیره استفاده کرد.

در بازی امروز شهاب گردان، فرشيد طالبی، محسن بنگر، احسان حاج صفی (محمد نصرتی)، خسرو حيدری، آندرانيك تيموريان، محمد نوری، مسعود شجاعی، کاپیتان (غلامرضا رضایی)، آرش افشين، محمد غلامی (رضا نوروزی) و قاسم حدادی فر برای ایران بازی کردند.

امارات که از دو بازی گذشته اش فقط یک امتیاز به دست آورده بود، همچنان به صعود به مرحله یک چهارم نهایی امید داشت.

هم‌زمان با این دیدار، بازی دیگری از این گروه بین دو تیم عراق و کره شمالی برگزار شد که عراق یک بر صفر حریفش را شکست داد و به عنوان تیم دوم گروه D راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

ایران در بازی نخست خود مقابل عراق، مدافع عنوان قهرمانی، با نتیجه 2 بر یک پیروز شد و سپس توانست کره شمالی را با یک گل شکست دهد.

دیدار بعدی ایران روز شنبه، 22 ژانویه مقابل کره جنوبی در مرحله یک چهارم نهایی برگزار خواهد شد.

ایران تاکنون سه بار قهرمان جام ملت های آسیا شده است اما از سال 1976 نتوانسته است به فینال این بازی ها راه پیدا کند.