واکنش اعضای تیم ایران به مسابقه با کره جنوبی

Image caption تیموریان: ما به خودمان ایمان داریم

سوت پایان بازی کره جنوبی – هند که زده شد، تقریبا هیچ کس در اردوی ایران خوشحال نبود.

از چند روز قبل، از فردای پیروزی مقابل کره شمالی که معلوم شد ایران در هر شرایطی صدرنشین گروه D خواهد بود، شاید حتی از چند روز قبلتر، همه سعی می کردند بگویند برایشان فرق نمی کند در یک چهارم نهایی، با چه تیمی بازی کنند، با این حال موضوع خیلی هم علی السویه به نظر نمی رسید.

افشین قطبی و دستیارش پیت بیوتر، تنها کسانی بودند که آشکارا از تمایلشان برای بازی با تیمی جز کره جنوبی حرف زدند.

قطبی گفت بازیکنان کره جنوبی را چون برادرانش دوست دارد و به همین خاطر ترجیح می دهد در فینال با آنها بازی کند. بیوتر اما واضحتر از قطبی حرف زد:«استرالیا را به کره جنوبی ترجیح می دهم.»

در اردوی کره جنوبی هم، به نظر می رسید کسی تمایلی نداشت به سنت بازی با ایران در یک چهارم نهایی ۲۰ سال اخیر جام ملتهای آسیا وفادار بماند. بازیکنان این تیم تلاش زیادی کردند تا یک گل دیگر به هند بزنند و استرالیا را به مهمانی ایران بفرستند، اما نشد.

سنتها باید حفظ می شدند. ایران – کره جنوبی، برای پنجمین بار پیاپی در مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیا با هم روبرو شدند.

محمد نصرتی، مدافع تیم ملی می گوید استرالیا را ترجیح می داده، با این حال نمی خواهد کسی فکر کند که نگران است: «به نظر من تیم کره بعد از ایران بهترین تیم این مسابقات است.آنها همیشه تیم خوبی داشته‌اند ولی هدف ما قهرمانی است و فرقی ندارد که با چه تیمی بازی می‌کنیم.ته دلم دوست داشتم با استرالیا بازی کنیم ولی از کره هم هیچ ترسی نداریم.بالاخره تیمی که می‌خواهد قهرمان شود باید همه را ببرد.»

آندرانیک تیموریان کمی راحتتر حرف می زند:« استرالیا افتضاح بود. کاش به این تیم می‌خوردیم. به نظر من این بازی هم جذاب‌تر می‌شد و هم اینکه مسیر ما برای قهرمانی هموارتر می‌شد. استرالیایی‌ها به خاطر سن بالا مشکل بدنی دارند و راحت‌تر می‌توانستیم با آنها بازی کنیم.کره تیم خیلی خوبی دارد اما به هر حال تیمی هم که قهرمانی می‌خواهد باید همه تیم‌ها را از جلویش بردارد.»

« ما به خودمان ایمان داریم» این آخرین حرف تیموریان است.

محمد رضا خلعتبری، برای آنکه همه باور کنند ایران از کره جنوبی بهتر است، به جمله ای استناد می کند که ظاهرا نقل قولی از پارک جی سونگ،ستاره کره ای تیم منچستریونایتد بوده. او می گوید:«تیم ما خیلی از کره بهتر است و من حتی شنیده‌ام که خود پارک‌جی‌سونگ هم گفته که از روبرو شدن با ایران خوشحال نیست."

ماجرا اما تنها به کره جنوبی ختم نمی شود. ایران چنانچه بتواند از یک چهارم نهایی عبور کند، پیش از فینال، باید با برنده ژاپن و قطر، میزبان بازیها، روبرو شود.

انگار چاره ای نیست. باید پناه برد به جمله کلیشه ای:«تیم که می خواهد قهرمان شود، باید توان شکست دادن همه حریفان را داشته باشد.»

قطبی: ایران باید قطر را الگو قرار دهد افشین قطبی‏، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با تمجید از کیفیت پیشرفت ورزش در قطر‏، این کشور را الگویی مناسب برای ایران دانست.

Image caption قطبی:در زندگی کاری را شروع نکرده‌ام مگر اینکه به پیروزی فکر کنم

قطبی‏، که تیمش مقتدرانه به مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیا صعود کرده، به وب سایت فدراسیون فوتبال ایران گفت:« قطر برای فوتبالش همه امکانات را مهیا می کند، از زمین تمرین تا استادیوم و رختکن مناسب تا از این طریق نمایش ملی از خودش داشته باشد. دولت قطر فهمیده تنها از راه ورزش است که می تواند نام کشورش را سر زبان ها بیاندازند. این نشان می دهد که ورزش چقدر مهم است و غرور ملی را بزرگ می کند. ما هم باید این رفتار را الگو قرار دهیم.»

او در پاسخ به سوالی از امیدورایش به قهرمانی حرف زد و گفت:« در زندگی کاری را شروع نکرده‌ام مگر اینکه به پیروزی فکر کنم. برای من پیروزی تفکر و عادت است و این انگیزه همیشه در من زنده و بزرگ است.»

تیم ملی ایران شنبه آینده در مرحله یک چهارم نهایی، به مصاف کره جنوبی می رود.

پرسپولیس با اسپارتا پراگ بازی می کند

تیم فوتبال پرسپولیس، پنجشنبه مقابل تیم اسپارتا پراگ به میدان می رود. این بازی در تورنمنت ۶ جانبه دبی، انجام می شود.

پرسپولیس که تعطیلات لیگ برتر فوتبال ایران را سپری می کند، به تازگی از اردویی در ترکیه بازگشته است.

این تیم ،دوشنبه آینده نیز با زنیت سن پطرزبورگ باز ی می کند.

در تورنمنت ۶ جانبه دبی، علاوه بر پرسپولیس، اسپارتا پراگ از چک، زنیت از روسیه، الهلال عربستان، زیلینا اسلواکی و شاختاردونتسک اوکراین حضور دارند.