نگرانی های نا لی پیش از فینال

نا لی حق نشر عکس Reuters
Image caption لی شنبه در فینال با کلایسترز از بلژیک، نفر شماره 3 جهان بازی می کند

نا لی، تنیسور چینی امیدوار است پیش از بازی فینال مسابقات آزاد استرالیا، بتواند راحت بخوابد.

او که اولین زن از جمعیت یک میلیارد نفری چین است که به فینال یک گرند اسلم می رسد، بعد از پیروزی در نیمه نهایی مقابل کارولین ووزنیاکی، تنیسور شماره یک جهان از دانمارک، گفت: «ست اول خوب بازی نکردم چون شب قبل، به خاطر خروپف همسرم نتوانستم خوب بخوابم. او مدام به من می گفت فقط آرام باش و استراحت کن. ولی من می پرسیدم چطور؟ به من بگو چطور می توانم آرام باشم؟!»

این تنیسور چینی که پیش از مسابقات آزاد استرالیا، نفر شماره 9 جهان بود، شنبه در فینال با کلایسترز از بلژیک، نفر شماره 3 جهان بازی می کند.

یک میزبانی دیگر به قطر رسید

میزبانی مسابقات هندبال قهرمانی جهان در سال 2015 به قطر رسید. در مراسم انتخاب میزبان این مسابقات که در سوئد برگزار شد، قطر بیش از فرانسه، نروژ و لهستان رای به دست آورد.

قطر اولین کشور در خاورمیانه و سومین کشور عربی پس از مصر و تونس است که میزبان مسابقات هندبال قهرمانی جهان می شود.

مسابقات هندبال قهرمانی جهان اولین و آخرین بار، سال 1997 به آسیا آمد. ژاپن میزبان آن مسابقات بود.

قطر پيش از اين، ميزبان مسابقات فوتبال جام جهانی 2022 شده بود. این کشور همچنین یکی از نامزدهای جدی میزبانی مسابقات دوومیدانی قهرمانی جهان در سال 2017 است.

این کشور که در حاشیه جنوبی خلیج فارس قرار گرفته، علاوه بر میزبانی بازیهای آسیایی در سال 2006، جام ملتهای فوتبال آسیا در سال 2011 را هم میزبانی کرد. گفته می شود مقامات ورزش این کشور به دنبال گرفتن میزبانی المپیک هستند.

رم در نیمه نهایی جام حذفی ایتالیا

تیم رم با پیروزی 2 به صفر مقابل یوونتوس، به نیمه نهایی جام حذفی ایتالیا رسید.

در آخرین بازی مرحله یک چهارم نهایی، رم در ورزشگاه دل الپی شهر تورین، میزبانش را با گلهای ووچنیچ و تادی شکست داد. هر دو گل در نیمه دوم زده شد.

با این پیروزی، رم در بازی نیمه نهایی حریف اینتر شد. اینتر، قهرمانی سال گذشته این جام، در یک چهارم نهایی پس از تساوی صفر- صفر در پایان 120 دقیقه بازی با ناپولی، این تیم را در ضربات پناتی 5 به 4 شکست داده بود.

در دیگر بازی نیمه نهایی جام حذفی ایتالیا، میلان با پالرمو بازی خواهد کرد. میلان با پیروزی 2 به یک در زمین سامپدوریا و پالرمو با عبور از پارما در ضربات پنالتی، به نیمه نهایی رسیده است.

کره جنوبی یا ازبکستان؟

تیم سوم مسابقات فوتبال جام ملتهای آسیا جمعه مشخص می شود. در بازی رده بندی، کره جنوبی در مقابل ازبکستان به میدان می رود.

در نیمه نهایی، ازبکستان 6 به صفر از استرالیا شکست خورد. کره جنوبی هم پس از تساوی 2- 2، در ضربات پنالتی به ژاپن باخت.

داور بازی رده بندی، عبدالمالک از سنگاپور است.

اولین و آخرین موفقیت ازبکستان در آسیا هم به سال 1994 باز می گردد، که قهرمان بازیهای آسیایی هیروشیما شد.

روشن ایرماتوف، داور سرشناس ازبکستانی هم مسابقه فینال ژاپن و استرالیا را قضاوت می کند. این بازی شنبه برگزار می شود.

متوسل زاده، جوانمردترین ورزشکار جهان در سال 2010

جایزه رفتار جوانمردانه سال 2010 ورزش جهان، به امین متوسل‌زاده، فوتبالیست ایرانی رسید.

این جایزه همه ساله توسط انجمن ورزشی نویسان جهان، به ورزشکاری اهدا می‌شود که بارزترین حرکت جوانمردانه را انجام داده باشد.

ژاگ روک، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک ضمن تقدیر از رفتار جوانمردانه این ورزشکار ایرانی، جایزه موسوم به پیردوکوپرتن را به مهاجم تیم فوتبال راه‌آهن اهدا کرد.

متوسل زاده فصل گذشته در بازی مقاومت سپاسی با استیل آذین، به دلیل مصدومیت دروازه بان استیل آذین از زدن توپ به دروازه خالی این تیم صرف نظر کرد.

او درباره بازتاب کارش به خبرنگاران گفت: «برای لحظاتی هواداران گیج شده بودند اما بعد از آن شروع کردند به صدا کردن نام من و تشویق من. مربی هم عصبانی نبود چون در فرهنگ ما این کارها خیلی مهم است. برای ما کار جوانمردانه خیلی مهم تر از گل زدن یا بردن مدال است. هیچ کس از دست من خشمگین نبود.»

همچنین، به خاطر رساندن کشتی گیر ایرانی نزد پزشکان، گائو فنگ، کشتی گیر چینی، جایزه سوم حرکت جوانمردانه سال را دریافت کرد. فنگ در بازی های آسیایی گوانگ جو، در پایان مسابقه با زرین کلایی، نماینده 60 کیلوگرم ایران، او را به خاطر مصدومیت زانو بغل کرد و برای مداوا نزد پزشکان برد. فانگ در مصاحبه اش با خبرنگاران پس از دریافت این جایزه گفت: «من کاری نداشتم که او رقیب من است. در اواخر بازی حس کردم که زانویش آسیب دیده و بعد از مسابقه او را نزد پزشکان بردم.»

در مراسم انتخاب جوانمردترین ورزشکاران سال 2010 که در لوزان سوئیس برگزار شد، نماینده سازمان جهانی یونسکو، نمایندگان فدراسیون‌های بین‌المللی فوتبال، والیبال، بسکتبال، دوومیدانی، کشتی، راگبی جهان، رئیس انجمن ورزشی نویسان جهان، تمامی روسای انجمن ورزشی نویسان کشورهای مختلف و نماینده شورای علوم ورزشی و تربیت بدنی جهان حضور داشتند.