جوکوویچ برای دومین بار قهرمان جام آزاد استرالیا شد

حق نشر عکس ALLSPORT
Image caption جوکووویچ پیش از این سال ۲۰۰۸ به قهرمانی در اوپن استرالیا رسیده بود

نوواک جوکوویچ، مرد شماره سه تنیس جهان اجازه نداد که بریتانیایی ها بعد از ۷۵ سال به قهرمانی در یکی از چهار گرنداسلم سال برسند.

روز یکشنبه جوکوویچ صرب موفق شد در فینال مسابقات اوپن استرالیا در سه ست و با نتایج ۶ – ۴، ۶ – ۲ و ۶ – ۳، اندی ماری، تنیس باز اسکاتلندی را قاطعانه شکست دهد و به دومین قهرمانی اش در گرنداسلم های چهارگانه برسد.

جوکووویچ پیش از این سال ۲۰۰۸ به قهرمانی در اوپن استرالیا رسیده بود و بعد از آن شاهد دست به دست شدن انواع قهرمانی ها بین رافائل نادال و راجر فدرر بود. او بعد از پیروزی در فینال گفت: "من این عنوان را به خانواده ام، برادرانم، دخترم یلنا که در خانه است و مردم کشورم که سال هاست با من هستند، تقدیم می کنم".

در آن سو ماری هم با چشمانی اشک بار با خبرنگاران صحبت می کرد. او سال پیش هم به فینال مسابقات اوپن استرالیا رسیده بود، اما آن بار راجر فدرر، پرافتخارترین تنیس باز دنیا نگذاشته بود که قهرمان شود.

ماری در سومین باری که توانست به فینال یک گرند اسلم راه یابد، این بار به ظاهر حریفی آسانتر از دو بار قبل داشت (در دوبار قبل فدرر او را در فینال شکست داده بود.) اما این بار نیز مغلوب تجربه جووکویچ در رالی های طولانی و قدرت ضربه های او شد.

هر دو تنیس باز برای دومین بار بود که به فینال این مسابقات می رسیدند.

تماشاگران بلیط به دست پشت درهای بسته فینال جام ملت های آسیا

شنبه شب پیش از بازی فینال جام ملت های آسیا نزدیک به سه هزار تماشاگر بلیط به دست با در های بسته ورزشگاه الخلیفه شهر دوحه روبرو شدند و نتوانستند وارد استادیوم شوند.

مسئولان برگزاری جام ملتهای آسیا هم پشت در ماندن سه هزار تماشاگر دیدار پایانی میان استرالیا و ژاپن را تایید کردند و گفتند که این موضوع را بررسی خواهند کرد.

حضور پسر امیر قطر که برای تماشای بازی و اهدا مدال ها به ورزشگاه آمده بود شرایط امنیتی بیشتری را بوجود آورد که یکی از عواقب آن بسته شدن زودتر درها بود.

خشم و عصبانیت این طرفداران که برای خرید بلیط پول پرداخته بودند در برخی خبرگزاری های جهان و شبکه های اجتماعی اینترنتی بازتاب سریعی داشت.

با این حال مسوولان قطری گفته‌اند که برای استرداد پول بلیط به این تماشاگران با کنفدراسیون فوتبال آسیا مذاکره حواهند کرد.

ژاپن در دقیقه ۱۰۹ بازی و با تک گل لی تاداناری، استرالیا را در بازی فینال شکست داد و برای چهارمین بار قهرمان جام ملت های فوتبال آسیا شد.

استقلال – شهرداری یاسوج برای صعود به نیمه نهایی

تیم فوتبال استقلال تهران در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی ایران روزدوشنبه در ورزشگاه تختی میزبان شهرداری یاسوج است.

استقلال در ورزشگاه تختی تهران برای صعود به جمع چهار تیم نهایی جام حذفی به میدان می رود و در صورت پیروزی در نیمه‌ نهایی با ملوان انزلی بازی می کند.

در یکی دیگر از بازیهای مرحله یکچهارم نهایی پرسپولیس هم میزبان سپاهان است که برنده این مسابقه در نیمه‌نهایی باید به مصاف فولادخوزستان برود.

اعتراض ایران به بهترین داور آسیا

Image caption ایرماتوف ازبکستانی سال گذشته بهترین داور آسیا شد

مهدی محمد نبی دبیر کل فدراسیون فوتبال با ارسال نامه ای رسمی به دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا به قضاوت روشن ایرماتوف اعتراض کرد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، در این نامه موارد اعتراض فدراسیون فوتبال به قضاوت ایرماتوف به کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام شد.

فدراسیون فوتبال ایران تاکید کرده که قضاوت روشن ایرماتوف و اشتباهات او به ضرر تیم ملی ایران خصوصا در مرحله یک چهارم نهایی در دیدار مقابل کره جنوبی بوده است.

ایرماتوف دو بازی ایران – عراق در مرحله گروهی و ایران – کره جنوبی در مرحله یکچهارم نهایی را بر عهده داشت.

ایرماتوف ازبکستانی که در جام جهانی ۲۰۱۰ خوش درخشید بهترین داور سال گذشته آسیا شد و بازی فینال جام ملت های آسیا را هم قضاوت کرد.

چراغ سبز علی کریمی برای بازگشت به پرسپولیس

علی کریمی بازیکن سابق پرسپولیس گفت که در ایران پیراهنی غیر از پرسپولیس را بر تن نخواهد کرد.

کریمی که به نظر می آید در آستانه برگشتن به باشگاه پرسپولیس است به حرف های اخیر علی دایی مربی این تیم هم واکنش مثبتی نشان داد و افسوس خود را از اختلافات گذشته اعلام کرد.

او گفت: "حیف شد، سال های زیادی به کدورت و دلخوری گذشت. باید رودر رو با دایی صحبت کنم؛ چون باور دارم، او حقیقتا مصلحت من را بیش ازهر چیز مدنظر دارد. بی تردید در ایران جز پرسپولیس پیراهن دیگری بر تن نخواهم کرد و چنانچه به تیمی در خارج از کشور بروم، حتما با دایی مشورت می کنم."

کریمی همچنین گفت: "چنانچه به دایی دست همکاری ودوستی بدهم، تا آخرش پایدار خواهم ماند و در نقش یک بازیکن بیش از همیشه به مربی ای مثل دایی احترام گذاشته و مطیع انضباط تیمی خواهم بود".

دایی در تمرین روز شنبه پرسپولیس درباره احتمال برگشتن علی کریمی گفته بود: " شما هیچ وقت از من صحبتی را علیه کریمی نشنیده‌اید. علی کریمی اگر بخواهد می‌تواند هر کاری بکند و خود من خیلی دوست دارم که علی کریمی آماده را داشته باشم. مطمئنا او به ما کمک خواهد کرد".

لیورپول برای تورس پنجاه میلیون پوند قیمت گذاشت

باشگاه لیورپول اعلام کرد که برای فروش فرناندو تورس به چلسی مبلغ ۵۰ میلیون پوند به علاوه نیکلا آنلکا را می‌خواهد.

لیورپول امیدوار است تا روز دوشنبه و قبل از پایان مهلت نقل و انتقالات نیم فصل با چلسی به توافق برسد و تورس را بفروشد.

آخرین پیشنهاد چلسی برای مهاجم اسپانیایی مبلغ ۴۰ ملیون پوند که با توافق لیورپول همراه نشد.

تورس که سال ۲۰۰۷ به لیورپول آمد با این باشگاه قرار داد شش ساله بست.