زمانبندی برنامه‌های المپیک ۲۰۱۲ اعلام شد

طبق جدول زمانی برنامه‌های المپیک سال ۲۰۱۲ لندن، اولین مسابقات مربوط به فوتبال بانوان است که روز ۲۵ ژوئیه یعنی دو روز قبل از گشایش رسمی برنامه‌های المپیک، در شهرهای کاردیف، گلاسکو و کاونتری انجام خواهد شد.

روزهای شنبه و یکشنبه اوایل ماه اوت برای ورزش بریتانیا روزهای مهمی خواهد بود چون انتظار می‌رود که زنان بریتانیایی در رشته‌های مختلف دو و میدانی در این رقابت‌ها به مدال دست یابند. فینال مسابقات دو سرعت صد متر نیز روز پنجم ماه اوت برگزار می‌شود که احتمالا فرصتی خواهد بود برای درخشش دونده جامائیکایی اوسین بولت.

قبل از فروش بلیط مسابقات المپیک که از روز پانزدهم مارس آغاز خواهد شد، فهرست کاملی از ساعت و روز و همینطور محل انجام مسابقات و قیمت بلیط‌ها برای بیش از دو میلیون و دویست هزار نفری که در وب سایت المپیک لندن ثبت نام کرده‌اند به صورت ‌ای‌میل ارسال خواهد شد.

سباستین کو مدیر برگزاری مسابقات المپیک لندن آنرا «مهم‌ترین بلیط‌ها برای تماشای بهترین نمایش‌های ورزشی» توصیف کرد.

سباستین کو می‌گوید: «آنچه مردم بیش از همه به خاطر می‌سپارند، رقابت‌های سرسختانه و بسیار فشرده بین ورزشکاران است و با توجه به رقابت سخت بین تایسون گی با اوسین بولت در دو سرعت، ما چنین لحظات به یادماندنی را به دوستداران عرضه خواهیم کرد.»

سباستین کو که خود دوبار در رقابتهای المپیک برای بریتانیا مدال کسب کرده است افزود: «واقعا لحظات مهمی است. طبق تجربه شخصی خود من به عنوان کسی که در المپیک شرکت داشته، این مسابقات لحظاتی هستند که همه چیز یکباره جنبه واقعی پیدا می‌کند. من این لحظات را در روزهای آمادگی برای المپیک لس آنجلس به یاد دارم، لحظه‌ای که متوجه شدم که در طول رقابت‌های دو و میدانی که نه روز طول خواهد کشید من باید در هفت مسابقه شرکت کنم.»

سباستین کو، مدیر برگزاری مسابقات المپیک لندن، می‌افزاید: «اکنون ما به بخش اجرایی و مالی پروژه المپیک نزدیک می‌شویم. از تعداد افرادی که برای دریافت اطلاعات مربوط به بلیط مسابقات ثبت نام کرده‌اند می‌توان دید که اشتیاق فراوانی در بین مردم کشور برای دیدن این مسابقات وجود دارد.»

پس از انجام مسابقات گروهی فوتبال زنان در روز چهارشنبه و فوتبال مردان در روز پنجشنبه، مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک لندن، روز جمعه در ساعت هفت و نیم عصر به وقت لندن، در ورزشگاه المپیک آغاز خواهد شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption ربکا ادلینگتون، برنده طلای المپیک پکن از امیدهای اصلی بریتانیا در مسابقات شناست

فردای آن روز مسابقات دوچرخه سواری جاده مردان برگزار خواهد شد، که مارک کاوندیش، دوچرخه سوار بریتانیایی، از امیدهای کسب مقام قهرمانی و اولین طلای المپیک برای بریتانیا است.

همچنین روز یکشنبه ۲۹ ژوئیه، همه توجهات به سوی مسابقات شنا جلب خواهد شد که ربکا ادلینگتون در رشته شنای آزاد ۴۰۰ متر از مدال طلای المپیک خود دفاع خواهد کرد.

روز دوشنبه ۳۰ ژوئیه، قهرمان افسانه‌ای شنای جهان، مایکل فلپس و ایان تروپ در رشته ۲۰۰ متر شنای آزاد مردان به مصاف یکدیگر خواهند رفت و انتظار می‌رود که تام دلی، شیرجه زن بریتانیایی در رشته شیرجه ده متر، در اولین حضور خود در رقابت‌های المپیک به کسب مدال نزدیک شود.

یکی دیگر از مسابقات مهم هفته اول برای ورزش بریتانیا پاروزنی است. گرگ سیرل پاروزن قدیمی بریتانیایی که در المپیک بارسلون مدال طلا گرفت پس از ۲۰ سال بازخواهد گشت و حضور او در مسابقات یکی از احساس برانگیز‌ترین بخشهای المپیک امسال خواهد بود.

رشته دوچرخه سواری روی پیست که در المپیک پکن در احاطه ورزشکاران بریتانیایی بود، از روز پنجشنبه ۲ اوت آغاز خواهد شد و امید می‌رود که کریس هوی در این رقابت‌ها یک مدال طلای دیگر برای کشور میزبان کسب کند.

رقابت‌های دو و میدانی در ورزشگاه المپیک از روز جمعه سوم ماه اوت آغاز خواهد شد. جسیکا انیس، ورزشکار بریتانیایی، از امیدهای اصلی برای کسب مدال طلا در مسابقات هفت گانه و دو ده هزار متر زنان است.

شنبه چهارم اوت از هم اکنون به عنوان «شنبه بزرگ» نامگذاری شده است. در این روز مرحله نهایی رقابت رشته هفت گانه زنان و فینال دو صد متر زنان جایگاه اصلی را خواهد داشت. در این روز رقابت در رشته‌های پاروزنی و شنا نیز به نتیجه نهایی خواهند رسید.

روز یکشنبه پنجم ماه اوت نیز برای ورزش بریتانیا مهم است چون انتظار می‌رود که پاولا رادکلیف در دو ماراتون و کریستین اوهوروگو نیز در فینال دو صد متر زمان به پیروزی‌هایی دست یابند. و بالاخره در این روز، مصاف تاریخی بین مدعیان قهرمانی دو صد متر مردان بین تایسون گی از آمریکا و اوسین بولت از جامائیکا، توجه فراوانی به خود جلب خواهد کرد.

حق نشر عکس PA

سباستین کو مدیر برگزاری مسابقات المپیک لندن می‌گوید: «از هم اکنون می‌توان تصور کرد که چه اتفاقی خواهد افتاد. امروزه همه اذعان دارند که مسابقه دو صد متر مردان یک مقطع بسیار مهم و جدی از رقابت‌های المپیک است و ما طوری برنامه ریزی کرده‌ایم که این مسابقه در ساعات مناسب عصر روز یکشنبه انجام شود».

در بعد از ظهر روز یکشنبه همچنین لوئیس اسمیت ژیمناست بریتانیایی تلاش خواهد کرد که به نسبت مدال برنز خود در المپیک پکن، به نتیجه بهتری دست پیدا کند. بن آینسال قهرمان قایقرانی مردان از بریتانیا که تاکنون سه مدال المپیک کسب کرده است، در این روز به رقابت خواهد پرداخت. فینال تنیس انفرادی مردان نیز در این روز در زمین تنیس ویمبلدون برگزار می‌شود.

روز دوشنبه ششم ماه اوت کریس هوی و بت توئیدل، ژیمناست زن بریتانیایی، شانس این کشور برای کسب پیروزی را به آزمایش خواهد گذاشت. روز سه شنبه هفتم ماه اوت نیز الیستر براونلی قهرمان رشته سه گانه بریتانیا از امیدهای کسب مدال طلا است. این مسابقات در محوطه هاید پارک انجام می‌شود.

تیم بارباتس، قهرمان رشته قایقرانی کانو، که در المپیک پکن به مدال طلا دست یافت، امیدوار است که روز هشتم ماه اوت از مقام قهرمانی در رشته هزار متر انفرادی کایاک دفاع کند.

روز پنجشنبه نهم اوت، فیلیپس ایدوئو ورزشکار بریتانیایی امیدوار است که در رشته پرش سه گام مدال دیگری بر قهرمانی جهان و قهرمانی اروپا، که در سالهای پیش به دست آورده، بیافزاید.

در همین روز فینال رقابت‌های فوتبال زنان در ورزشگاه ویمبلدون برگزار خواهد شد.

فینال فوتبال مردان روز شنبه یازدهم ماه اوت برگزار خواهد شد. در این روز مسابقات دو و میدانی به پایان خواهد رسید، و سرنوشت تام دلی شیرجه زن بریتانیایی نیز در پایان رقابت‌های رشته شیرجه ده متر مشخص خواهد شد. نتیجه فینال مسابقات مشت زنی روز یکشنبه دوازدهم مشخص خواهد شد و باید دید که آیا تام استاکر و برادلی ساندرز مشت زنان بریتانیایی تا مرحله فینال و کسب مدال پیش خواهند رفت یا نه.