انصراف کارلوس کی‌روش در فضای متشنج ایران

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کی روش: تصميمم را گرفته‌ام و قابل تغيير نيست

"فکر می‌کنم مسائل داخلی که با جوسازی رسانه‌های خارجی منعکس می‌شود در تصمیم او تاثیرگذار بوده است. همه چیز آماده بود و نکته‌ای وجود نداشت که بگوییم او به خاطر آن از آمدن به ایران پشیمان شد. آخرین شرطی که برای ما گذاشت را هم پذیرفته بودیم."

این بخشی از اظهارات علی کفاشیان قبل از آغاز جلسه کمیته فنی تیم های ملی فوتبال ایران است. رئیس فدراسیون فوتبال تاکید می کند که دلیل انصراف کارلوس کی روش، مربی پرتغالی پیشنهادی بهتر از جایی دیگر نبوده است. زیرا او با رقم مورد نظر ایران به توافق رسیده بود.

به این ترتیب در روز 25 بهمن که به خاطر تمرکز رسانه های آزاد خبری روی تظاهرات مخالفان دولت در ایران، اخبار ورزشی در قعرِ خبرها قرار گرفته بودند، پرونده حضور سرمربی مشهور پرتغالی در ایران بسته شد.

پایان ماجرای کارلوس کی روش، آغاز مجدد بازی با نام های سرشناس خارجی در رسانه های ورزشی ایران است. موضوعی که پیش از این نیز مسئولین فدراسیون فوتبال ایران نیز با تاییدها و تکذیب های پی در پی به آن دامن می زدند.

بزرگان به ایران نمی آیند

حضور سرمربی ممتاز بین المللی برای هدایت فوتبال ایران از چهار ماه قبل، شهریور 89 مطرح شد. پس از انتشار خبر عدم تمایل علی سعیدلو رئیس سازمان تربیت بدنی ایران در ادامه همکاری با افشین قطبی، او در گفتگوی 25 مهرماه به خبرآنلاین گفت: "به فدراسیون فوتبال ماموریت دادیم تا یک مربی تراز اول دنیا را برای هدایت تیم ملی پس از جام ملت ها استخدام کند."

به این ترتیب قطبی که می دانست کیفیت نتایج و بازی های تیم ملی در جام ملت های آسیا تاثیری در آینده شغلی اش در ایران نخواهد داشت، ضمن صدور بیانیه ای در تاریخ پنجم آبان که تاییدی بر قطع همکاری اش با فدراسیون فوتبال ایران بود، چندی بعد با باشگاه شیمیزو اس پالس ژاپن به توافق رسید.

همزمان، فدراسیون فوتبال ایران نیز اعلام کرد که سرمربی بعدی تیم ملی را قبل از جام ملت های آسیا معرفی خواهد کرد.

اسکولاری، اریکسون، روژه لومه، فیلیپ تروسیه، مصطفی دنیزلی و حتی برانکو ایوانکوویچ سرمربی ایران در جام جهانی 2006 از نام هایی بودند که هر کدام هواخواهانی در رسانه ها، آژانس های نقل و انتقالات و فدراسیون فوتبال ایران داشتند.

حتی مهدی تاج نایب رئیس فدراسیون فوتبال برای مذاکره با فاتح تریم به ترکیه رفت. اما تا پایان جام ملت های 2011 آسیا نیز سرمربی جدید ایران معرفی نشد.

در بازی دوستانه ای که تیم ملی ایران بدون سرمربی موفق شد روسیه را با سرمربیگری دیک ادووکات از پیش رو بردارد، کارلوس کی روش نیز در ابوظبی حضور داشت و بازی را از نزدیک تماشا می کرد.

سرمربی پرتغال در جام جهانی 2010، سرمربی سابق رئال مادرید و دستیار محبوب فرگوسن در منچستر یونایتد.

عباس ترابیان مدیر روابط بین الملل فدراسیون فوتبال ایران درباره او گفت: "کی روش به عنوان مهمان و مثل یک توریست به ایران می آید تا ببیند که تبلیغات رسانه های خارجی درباره ایران صحت ندارد و در ضمن مذاکرات نیز انجام خواهد شد و هیچ چیز قطعی نیست."

مذاکرات با کی روش در تهران به خوبی پیش رفت. تجربه تلخ فدراسیون فوتبال ایران از ماجرای پر حاشیه انعقاد قرارداد با خاویر کلمنته اسپانیایی نیز مفید واقع شد. این فدراسیون تمام مجراهای جنبی را مذاکره مسدود کرد تا بی واسطه به مذاکره بپردازد.

در پایان، ابهامی باقی نماند. کی روش اما پیش از ترک تهران، پاسخ نهایی را به 48 ساعت آینده موکول کرد.

قرار بود او 10 روز بعد مجدداً برای امضای قرارداد و آغاز کار به تهران برگردد. اما بازگشتی در کار نبود و چنان که ترابیان گفته بود، او مانند توریست به ایران آمد و برگشت.

فدراسیون فوتبال ایران، ایمیل عذرخواهی و توضیحات کی روش را منتشر کرده که در بخشی از آن آمده است: "من با اندوه و ناراحتی زياد بايد انصرافم را درباره دعوت شما اعلام کنم. تصميم من تنها به دليل مسائل شخصی و غیر فوتبالی بوده است. تصميمم را گرفته‌ام و قابل تغيير نيست."

تکرار ماجرای تاپ مولر

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کی روش در کنار عباس ترابیان

تیرماه پارسال، مصاحبه های عباس انصاری فرد مدیرعامل وقت پرسپولیس درباره گزینه های خارجی سرمربیگری پرسپولی، به داغی تابستان پر ماجرای 88 بود. از سوژه های داغ فوتبالی در تیر ۸۸ بود.

او که برای پیدا کردن جانشین وینگادای پرتغالی به شدت تحت فشار بود، ناگزیر تمام شرایط کلاوس تاپ مولر را پذیرفت.

سرمربی آلمانی در هتل لاله تهران اقامت داشت. سه هفته بیشتر از انتخابات 22 خرداد نمی گذاشت. پرسپولیس برای قرارداد 800 هزار دلاری با او تا پایان فصل به توافق رسید.

اما چنانچه 21 تیرماه، سخنگوی وقت پرسپولیس به خبرآنلاین گفت، تاپ مولر که در طبقات فوقانی هتل لاله اقامت داشت، ضرب و شتم معترضان به نتیجه انتخابات در پارک لاله را از اتاقش دید و در حالی که باید ساعتی باید قراردادش را امضا می کرد، به سرعت و برای همیشه ایران را ترک کرد.

او حتی ایمیلی مشابه آن چه کارلوس کی روش به فدراسیون فوتبال ایران فرستاده را به مدیریت باشگاه پرسپولیس ارسال نکرد.

ماموریتی که سه ماه قبل علی سعیدلو به علی کفاشیان محول کرده بود، همچنان نیمه تمام مانده است و او بدون اشاره به تظاهرات مخالفین دولت در 25 بهمن، از تاثیر تبلیغات رسانه های خارجی در منصرف شدن کی روش صحبت می کند و در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، این موضوع را فقط محدود به کی روش نمی داند: "چند بار با مربيان بزرگ خارجی تماس گرفتيم و آن ها با صراحت گفتند نمی آیند."

حالا کفاشیان با منتفی شدن حضور کی روش، احتمال انتصاب سرمربی داخلی را نیز بعید نمی داند. علی سعیدلو هم در تنها مصاحبه ای که این روزها انجام داده، به صحبت درباره مشکلات احداث سالن اختصاصی برای بسکتبال ایران اکتفا کرده است.

مطالب مرتبط