سریال لیگ برتر انگلستان؛ نبرد سلطان با پدر خوانده

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آلکس فرگوسن (راست) و کنی دالگلیش، مربیان اسکاتلندی منچستر یونایتد و لیورپول، هر دو از پرافتخارترین چهره های تاریخ دو تیم پرطرفدار هستند

داور سوت پایان را زد. غرب لندن خوشحال بود اما شمال لندن خوشحال‌تر: چلسی دو - منچستر یونایتد یک. نتیجه ای که خیلی ها را یاد روزهای اقتدار آبی های لندن می انداخت، روزهایی که کمتر تیمی از خانه چلسی با امتیاز برمی گشت.

فرگوسن عصبانی بود. سرمربی منچستر یونایتد بعد از سوت پایان لحظه ای به سمت داور رفت اما خیلی سریع تصمیمش را عوض کرد و راهی رختکن شد. او که بیشتر از هر مربی دیگری در تاریخ فوتبال انگلستان تیمش را قهرمان لیگ کرده، از تصمیمات بحث برانگیز داور عصبانی بود. اما مساله ای که او را بیشتر آزار می داد تاثیرات این نتیجه بر کورس قهرمانی بود.

شاید برای اولین بار بود که پیروزی چلسی برای آرسنالی ها هم شیرین بود. بعد از شکست منچستر یونایتد، آرسنال در صورت کسب سه امتیاز از بازی عقب افتاده خودش در فاصله یک امتیازی شیاطین سرخ قرار می گیرد.

این به آن معنی است که حالا سرنوشت آرسنال در دست خودش است. توپچی های لندن در ادامه فصل باید در خانه پذیرای منچستریونایتد باشند و پیروزی در آن بازی می تواند قدم بزرگی به سوی قهرمانی آنها باشد و همه اینها زمانی اتفاق می افتد که آرسنال فینال جام اتحادیه را به برمینگام باخت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شکست مقابل چلسی کار را برای فرگوسن در کسب عنوان قهرمانی دشوارتر کرد

شکستی که تاثیر روحی آن می توانست تاثیرات مخربی روی بازیکنان جوان این تیم داشته باشد. در هر صورت برای آرسن ونگر کمک از غیب رسید. مربی آرسنال به خوبی قدر این موقعیت را می داند ، او می داند تیمش در طول شش سال گذشته هیچ وقت تا این اندازه شانس قهرمانی در لیگ را نداشته است.

حوادث این هفته فوتبال انگلستان باعث شده تا بازی بزرگ لیگ برتر که یکشنبه در آنفیلد ورزشگاه لیورپول برگزار می شود هم حساسیت ویژه ای پیدا کند.

به سبب پیشینه تاریخی از بازی لیورپول - منچستر یونایتد به عنوان مهم ترین بازی فوتبال انگلستان یاد می شود. دو تیم که در فاصله پنجاه کیلومتری یکدیگر قرار دارند، هر کدام هجده بار قهرمان لیگ شده اند و طرفدارانشان از همدیگر متنفرند.

لیورپول یکی از بدترین فصلهای سالهای اخیر را تجربه می کند ولی هر چه در چنته داشته باشد رو می کند تا منچستریونایتد در تعداد قهرمانی از آنها جلو نزند.

کنی دالگلیش یا "سلطان کنی" که در موفقیتهای دهه هشتاد لیورپول به عنوان بازیکن و مربی نقشی کلیدی داشت بهتر از کسی اهمیت این موضوع را درک می کند. اینجا بحث حیثیت است. شکستن شاخ منچستریونایتد دینامیک این فصل لیورپول را عوض می کند. خراب کردن جشن قهرمانی منچستر یونایتد برای لیورپول پیروزی مضاعفی خواهد بود.

ممکن که بهترین بازیکنان دنیا در بارسلونا و رئال مادرید بازی کنند ولی هیجان فوتبال انگلستان بی نظیر است. فوتبال انگلستان مثل یک سریال تلویزیونی پلیسی است، پر از شخصیت های خوب و بد که هیچ موقع بیننده را خسته نمی کند. پروفسور ( آرسن ونگر)، پدر خوانده (فرگوسن)، سلطان ( کنی دالگلیش)، آقای مد ( روبرتو مانچینی مربی منچستر سیتی ) کارلیتو ( کارلو آنچلوتی) در هر قسمت این سریال با مهارت کانل نقش خود را بازی می کنند.

برای همین است که حتی آقای خاص (ژوزه مورینیو) که با حقوقی نجومی در یکی از بزرگترین باشگاه دنیا (رئال مادرید) شاغل است هنوز هم دلش برای اینجا تنگ می شود.

مطالب مرتبط