کامرون می گوید جای ایران در المپیک خالی نخواهد بود

سباستیان کو رئیس المپیک 2012 لندن حق نشر عکس none
Image caption ایران به نشان المپیک لندن ایراد گرفته است

بنابه گزارش ها دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفته است که اگر ایرانی ها تصمیم بگیرند المپیک لندن را تحریم کنند "جایشان خالی نخواهد بود."

ایران هفته پیش هشدار داده بود که ممکن است المپیک 2012 لندن را تحریم کند چون می گوید که آرم آن با الهام از کلمه "زایون" (صهیون) طراحی شده است. کمیته بین المللی المپیک اعتراض ایران را رد کرده است.

نخست وزیر بریتانیا به روزنامه "اخبار یهودی" در لندن گفت: "کاملا نشانه بدبینی هراس آلود است. اگر ایرانی ها نمی خواهند بیایند، نیایند - جایشان خالی نخواهد بود."

او افزود: "این دلیلی باورنکردنی برای نیامدن خواهد بود."

نشان المپیک لندن رقم "2012" را به صورت چهار شکل شکسته نشان می دهد و قبلا فقط به لحاظ شکلی مورد انتقاد قرار گرفته بود.

'روح المپیک را در آغوش بگیرید'

مقام های المپیک ایران سوءظن خود درباره نشان المپیک را در نامه ای به کمیته بین المللی المپیک منعکس کرده بودند.

اما ژاک روگ رئیس کمیته بین المللی المپیک با رد این ادعا گفت که او "بدون سر و صدا" به آن نامه پاسخ خواهد داد تا بگوید که این نشان "هیچ ارتباطی با نژادپرستی ندارد و دارای بار سیاسی نیست."

آقای کامرون در مصاحبه با روزنامه "اخبار یهودی" همچنین اخطار داد از ورزشکارانی که مایل نباشند در سال 2012 با اسرائیلی ها رقابت کنند استقبال نخواهد شد.

او گفت: "اگر می خواهند اینگونه رفتار کنند نمی توانند حضور یابند."

او افزود: "کسی نباید چنین رویکردی به ورزش داشته باشد. اگر به بازی های المپیک می آیید، با همه رقابت دارید و اگر می خواهید چنین رفتار کنید از شما استقبال نخواهد شد."

یک سخنگوی دفتر نخست وزیری بعدا گفت: "از همه کشورهای شرکت کننده در بازی های المپیک 2012 استقبال خواهد شد، اما کاملا ضروری است که آنها روح بازی ها را در آغوش بگیرند."

ایران در المپیک 2008 پکن برنده یک مدال طلا و یک برنز شد تا در جدول رده بندی در جای پنجاه و یکم قرار گیرد.

مطالب مرتبط