علی پروین: مگر چیزی زیر گلویم بگذارند که به تلویزیون بروم

علی پروین
Image caption علی پروین می گوید اگر الان جوان بود بازیکنی هم سطح مسی بود و میشد بازیکن فیکس بارسلونا

علی پروین، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران که هیچگاه برای مصاحبه به رادیو و تلویزیون ایران نرفته است در مصاحبه ای نوروزی گفت مگر چیزی زیر گلویش بگذارند و مجبورش کنند که به تلویزیون برود.

مربی سابق پرسپولیس گفت: "هیچ وقت نمی‌رم تلویزیون. می دونی چرا؟ چون خوشم نمی‌یاد. برم بگم چی؟ من دهنم وا بشه، خیلی حرفا دارم که بزنم. این قدری که این فوتبال رو زیر و رو کنم. از همه آدمای این فوتبال حرف دارم واسه گفتن. مگه اینکه بیان به زور یک چیزی بذارن زیر گلوم که پاشو بیا اونجا. البته خوب اونها هم چون می دونن من اگه برم یک وقتی یک چیزیایی می گم که نباید گفت، اصرار نمی کنن."

پروین متولد سوم مهر ۱۳۲۵ در تهران، محله بازار است. او در سال ۱۳۴۴ به تیم کیان رفت، بعد عضو تیم ملی جوانان شد و سال ۱۳۴۶ پیراهن پیکان را پوشید. یکسال بعد به پرسپولیس آمد و به تیم ملی ایران دعوت شد.

علی پروین که در میان هوادارانش به سلطان شهرت دارد بارها با پرسپولیس قهرمان شد، دوبار با تیم ملی به قهرمانی جام ملت های آسیا رسید و در المپیک و جام جهانی بازی کرد.

پروین در بخش دیگری از مصاحبه بلندی که تفاوت فوتبال دوران خودش و فوتبالیست های کنونی را چنین مقایسه کرده است: "اگه الان جوون بودم می شدم فیکس بارسلونا. این بازیهایی که الان از این بازیکنا می بینی هم اسمش رو گذاشتیم فوتبال؟"

"به قرآن اینها که فوتبال بازی نمی کنن. دوره ما فوتبال، فوتبال بود. من اگه الان قرار بود سنم ۲۰ سال باشه و بتونم با شرایطی که بازیکنای ما دارن، تمرین کنم، می شدم فیکس بارسلونا. یکی هم قواره مسی. هم نسلای ما جور دیگه‌ای فوتبال بازی می کردن نه مثل امروزی ها."

او پس از سال ها مربیگری تیم ملی و پرسپولیس و کسب چندین قهرمانی در لیگ فوتبال ایران و بازیهای آسیایی ۱۹۹۰ اینک مدیریت فتی استیل آذین را برعهده دارد.

لغو محرومیت کی روش

دادگاه عالی ورزشمحرومیت کارلوس کی روش مربی پرتغالی را لغو کرد.

کی روش به این دلیل محروم شده بود که در جریان تست دوپینگ بازیکنان تیم ملی پرتغال پیش از جام جهانی 2010 با مقامات کمیته ضددوپینگ درگیر شد.

او که همچنان یکی از نامزدهای مربیگری ایران نامیده می شود در سپتامبر 2010 از پست خود به عنوان مربی پرتغال برکنار شد.

تیم بی تفنگ ایران در خطر

بعد از سه روز رقابت با سلاح های قرضی از احتمال لغو حضور تیم ایران در جام جهانی تیراندازی خبر می رسد.

شش روز پیش کاروان تیراندازی ایران در حالی وارد سیدنی شد که سلاح هایش در پرواز ترانزیت از دبی، توسط پلیس امارات ضبط شده بود.

روابط عمومی فدراسیون تیراندازی ایران اعلام کرد که تلاش آنها برای بازپس گیری سلاح ها از پلیس دبی و ارسال آنها به سیدنی تاکنون نتیجه نداده است و همچنان اعضا تیم ایران بدون سلاح شخصی در رقابت ها حاضر می شوند.

در این حال ایسنا از احتمال لغو ادامه بازیهای ایران گزارش داده و خبر داده که این وضعیت حضور تیراندازان ایران در دور دوم جام جهانی که قرار است از روز ۱۸ فروردین ماه در کره‌جنوبی برگزار شود را نیز به مخاطره انداخته است.

به نظر لازلو سوچک، سرمربی تیم ایران هم ادامه این روند برای روحیه تیراندازان ایرانی مناسب نیست و او تصمیم دارد که از ادامه حضور ورزشکاران ایرانی در رقابتها جلوگیری کند.

ایران مدعی است تا به این لحظه هنوز پاسخ روشنی از طرف مسئولین فرودگاه امارات به مسئولین فدراسیون تیراندازی ایران داده نشده است و پی‌گیری‌ها همچنان ادامه دارد.

با این وجود الهه احمدی بانوی تیرانداز ایرانی در رشته تفنگ ۱۰ متر بانوان توانسته با تفنگ قرضی، مدال نقره بگیرد و دومین سهمیه المپیک را برای ایران بدست آورد.

تاکنون تیراندازان ایرانی در رشته تپانچه بادی بانوان، تفنگ سه وضعیت و رشته تپانچه بادی آقایان هم حضور داشته اند که به نتیجه قابل توجهی نرسیدند.

رقابت‌های جام‌جهانی تیراندازی از اول تا ۱۲ فرودین و با حضور ۷۵۰ تیرانداز از ۶۸ کشور جهان در شهر سیدنی استرالیا برگزار می شود.

آغاز اردوی کشتی فرنگی از ششم فروردین

چند روز پس از نایب قهرمانی در جام جهانی کشتی آزاد، اردوی فرنگی کاران ایران برای حضور در رقابت های جهانی ترکیه از ششم فروردین آغاز خواهد شد.

فدراسیون کشتی ۳۱ فرنگی کار را برای حضور در این اردو که تا ۱۹ فروردین در خانه کشتی تهران ادامه پیدا می کند دعوت کرده است.

رقابت های جهانی کشتی فرنگی سال ۲۰۱۱ در دهه دوم شهریور ماه سال ۱۳۹۰ در استانبول ترکیه برگزار خواهد شد.

رقابت های ترکیه، گزینشی مسابقات المپیک ۲۰۱۲ لندن هم به حساب می آید و به همین دلیل اهمیت خاصی دارد.

سال گذشته و در دانمارک، تیم ملی کشتی فرنگی ایران برای نخستین بار در ۵۰ دوره برگزاری این رقابت‌ها با کسب عنوان نایب ‌قهرمانی بر سکوی دوم جهان ایستاد.

نفرات دعوت شده به اردو:

۵۵ کیلوگرم: حمید سوریان (تهران) محسن حاجی‌پور (مازندران) یاسین بهرامی‌پور (کرمانشاه) سامان عبدولی (خوزستان) باقر توکلیان (فارس) ۶۰ کیلوگرم: امید نوروزی (فارس) عبدالمحمد پاپی،‌امین سوری (خوزستان) جاسم امیری (لرستان) ۶۶ کیلوگرم: سعید عبدولی (خوزستان) علی محمدی (تهران) عباس محب‌تاش (فارس) افشین بیابانگرد (اردبیل) ۷۴ کیلوگرم: فرشاد علیزاده (تهران) محسن قاسمی (لرستان) هادی علیزاده (قم) مسعود رشیدیان (خراسان رضوی) ۸۴ کیلوگرم: طالب نعمت‌پور (لرستان) داود اخباری، داود عابدین‌زاده (تهران) حبیب‌اله اخلاقی (خوزستان) ۹۶ کیلوگرم: امیر علی‌اکبری (تهران) بابک قربانی (کرمانشاه) داود گیل‌نیرنگ (مازندران) مهدی علیاری (تهران) محمدرضا اکبری (مازندران) ۱۲۰ کیلوگرم: بشیر باباجان‌زاده (مازندران) محمد قربانی (کرمانشاه) امیر قاسمی منجزی، پارسا نظری، اسماعیل نظری (خوزستان)

بهترین طراح موتور فرمول یک پیشنهاد فراری را رد کرد

آدریان نیووی، مدیر طراحی تیم اتومبیل رانی ردبول پیشنهاد رفتن به فراری را نپذیرفت.

تیم ایتالیایی فراری، نیووی ۵۲ ساله که بهترین طراح موتور فرمول یک سال گذشته بود را دعوت به کار کرد اما نیووی بدلیل علاقه به ردبول در تیم خود باقی ماند.

او که سال 2006 به ردبول آمد قرارداد خود را برای سه سال دیگر تمدید کرده و می خواهد در کنار تیم مورد علاقه اش باقی بماند.

گفته می شد حقوق سالیانه او از ردبول ۱۰ میلیون دلار بوده که بیشتر از حقوق طراحان دیگر بود.

بازیهای فرمول یک بزودی در روز ۲۵ مارچ در آلبرت پارک استرالیا برگزار می شود.

اروپا از جمعه شب داغ می شود

فوتبال اروپا از روز جمعه و با آغاز دوباره رقابت های انتخابی جام ملت های اروپا ( یورو ۲۰۱۲) شور و حال تازه ای پیدا می کند.

این رقابت ها در سه روز جمعه، شنبه و سه شنبه برگزار می شود و تیم های ۹ گروه مختلف روبروی هم قرار می گیرند.

در ۹ گروه انتخابی ۵۱ تیم اروپایی رقابت می کنند. دور نهایی این رقابت ها بصورت مشترک و با میزبانی لهستان و اوکراین در ابتدای تابستان ۲۰۱۰ برگزار خواهد شد.

این چهارمین دوره رقابت های جام ملت های اروپاست که برای آخرین بار در مرحله نهایی آن ۱۶ تیم حضور خواهند داشت. قرار است از سال ۲۰۱۶ به بعد ۲۴ تیم در مرحله نهایی حضور داشته باشند.

برنامه بازیها: جمعه ۵ فروردین (۲۵ مارچ): اسلوونی- ایتالیا لوگزامبورگ- فرانسه اتریش- بلژیک مجارستان – هلند اسپانیا – جمهوری چک صربستان- ایرلند شمالی

شنبه ۶فروردین (۲۶ مارچ): آلمان- قزاقستان ارمنستان- روسیه آندورا- اسلوواکی بوسنی و هرزگوین- رومانی آلبانی - بلاروس گرجستان- کرواسی مالت- یونان ولز- انگلستان بلغارستان – سوئیس قبرس- ایسلند نروژ- دانمارک

سه شنبه ۹ فروردین (۲۹ مارچ): ترکیه- اتریش بلژیک- آذربایجان استونی- صربستان ایرلند شمالی- اسلوونی رومانی – لوگزامبورگ سوئد- مولداوی هلند- مجارستان چک – لیختن اشتاین لیتوانی- اسپانیا

بازیهای دوستانه فوتبال لا به لای دیدارهای رسمی

فرارسیدن روزهای فیفا، بازیهای رسمی تیم های ملی فوتبال و تعطیلی بازیهای باشگاهی در بسیاری از نقاط جهان به فدراسیون ها این فرصت را داده که اگر در رقابت های رسمی هم درگیر نیستند در از این زمان برای بازیهای دوستانه استفاده کنند.

طبق مقررات فیفا، فدراسیون ها می توانند بازیکنان خود را در ایام روزهای فیفا از باشگاه بگیرند و بازیهای دوستانه تدارک ببینند.

در روزهای جمعه، شنبه و سه شنبه در کشورهای مختلفی بازیهای دوستانه برگزار می شود که مهمترین آنها در زیر آمده است:

جمعه ۵ فروردین (۲۵ مارچ) ژاپن – مونته نگرو

شنبه ۶فروردین (۲۶ مارچ) پرتغال- شیلی

یکشنبه ۷ فروردین (۲۷ مارچ) آمریکا – آرژانتین

سه شنبه ۹ فروردین (۲۹ مارچ) یونان – لهستان اسلوواکی – دانمارک ژاپن – نیوزلند آلمان – استرالیا ایرلند – اروگوئه پرتغال- فنلاند