شب روشن پرتغالی ها در لیگ اروپا

حق نشر عکس BBC World Service

دور رفت مرحله یک چهارم نهایی لیگ اروپا با پیروزی های پر گل بنفیکا، پورتو و ویارئال به پایان رسید.

بنفیکا پرتغال به لطف ستاره های آرژانتینی اش، پی اس وی آیندهوون هلند را 4 به یک برد. در این بازی آیمار یک گل و سایولا 3 گل برای بنفیکا زد. تنها گل پی اس وی را هم لبیاد زد.

پورتو، قهرمان زودهنگام لیگ پرتغال هم 5 به یک اسپارتاک مسکو را شکست داد. فالکائو (37، 84 و 90)، وارلا (65) و مایکون (70) برای پورتو و کومباروف (71) برای اسپارتاک گل زدند.

ویارئال اسپانیا هم 5 به یک توئنته هلند را برد. گلهای میزبان را مارچنا (23)، والرو (43)، نیلمار (45 و 80) و روسی (55) زدند و در مقابل تنها گل یانکو در دقیقه 90 به ثمر رسید.

دینامو کی یف تنها میزبانی بود که برنده نشد. این تیم اوکراینی مقابل مهمانش براگا از پرتغال یک – یک متوقف شد. یارمولنکو دقیقه 6 دروازه براگا را باز کرد اما 8 دقیقه بعد هم تیمی او، گوسفف به اشتباه یک گل به دروازه خودی زد. در دقیقه 62 این بازی، آندره شوچنکو، کاپیتان سرشناس دیناموکیف، از داور کارت قرمز گرفت.

داماش گیلان به لیگ برتر نزدیک شد

در لیگ دسته اول ایران، تیم داماش گیلان یک گام دیگر به لیگ برتر نزدیک شد.

داماش، در تبریز 3 به 2 ماشین سازی این شهر را شکست داد تا در فاصله 4 هفته پیش از پایان بازیهای این لیگ، شانس اول صعود از گروه اول باشد. در این گروه مقاومت سپاسی شیراز رقیب اصلی داماش است. شیرازی ها با یک بازی کمتر، 3 امتیاز از داماش عقب هستند. آنها روز جمعه در مشهد مهمان پیام این شهر هستند.

در دو بازی دیگر گروه اول، پنجشنبه، مس رفسنجان تیم چهارم جدول، مقابل شهرداری بندرعباس به تساوی بدون گل رسید و ابومسلم مشهد با 3 گل سپید رود رشت را شکست داد.

در گروه دوم، پیش از بازیهای هفته بیست و دوم، تیم های آلومینیوم هرمزگان با 41 و مس سرچشمه کرمان با 40 امتیاز اول و دوم هستند.

بازیهای لیگ دسته اول ایران در دو گروه 14 تیمی برگزار می شود. از هر گروه یک تیم مستقیم به لیگ برتر می آید. تیم های دوم گروه ها هم در 2 بازی رفت و برگشت، تکلیف سومین تیم تازه وارد لیگ برتر را روشن می کنند.

در انتظار بازی های روز جمعه لیگ برتر

هفته بیست و سوم لیگ بر‌تر ایران، جمعه با تلاش قعرنشینان برای نجات از سقوط آغاز می‌شود.

استیل آذین تیم هجدهم جدول ۱۸ تیمی لیگ ایران، در تهران میزبان شاهین بوشهر است. شاهین با ۳ امتیاز بیشتر، تنها دو پله بالا‌تر از استیل آذین ایستاده است. در این بازی اکبر میثاقیان برای اولین بار روی نیمکت شاهین می‌نشیند. او جانشین حمید استیلی شده است.

در آستانه این بازی، برخی منابع خبری در ایران از احتمال واگذاری امتیاز استیل آذین به شهرستان‌ها خبر داده‌اند. گفته می‌شود حسین هدایتی، مالک استیل آذین قصد دارد امتیاز باشگاه تراکتورسازی را بخرد.

پیکان یکی دیگر از ۳ تیم پایین جدول هم با صبا قم، تیم دهم بازی می‌کند. باشگاه پیکان هفته گذشته به دنبال شکست ۲ به ۳ از سپاهان، حمید علیدوستی را از سرمربیگری‌اش برکنار و به جای او محمد حسین ضیایی را انتخاب کرد. ضیایی فصل گذشته سرمربی صبا بود.

پیکان از ۲۸ بازی تنها ۲۶ امتیاز دارد و روی پله هفدهم جدول نشسته است.

برنامه دیگر بازیهای جمعه: پاس‌‌ همان – راه آهن نفت تهران – نفت آبادان فولاد – سایپا شهرداری – ملوان هفته بیست و نهم لیگ بر‌تر ایران، یکشنبه آینده با بازی تیم‌های بالانشین جدول به پایان می‌رسد.

سپاهان صدرنشین مهمان مس کرمان است. ذوب آهن، تیم دوم جدول با پرسپولیس تیم پنجم جدول بازی می‌کند و استقلال، تیم سوم جدول در ورزشگاه آزادی تهران با تراکتورسازی، تیم چهارم جدول روبرو می‌شود.

یک مربی با تابعیت آمریکا روی نیمکت تیم ملی ایران

یک مربی با اصلیتی پرتغالی – آمریکایی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران، وارد تهران شد.

دن گاسپار، قرار است یکی از همکاران کارلوس کی روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران باشد. او مربی دروازه بانان تیم ایران خواهد بود.

گاسپار پیش از این در تیم‌های ملی پرتغال و آفریقای جنوبی و همچنین تیم‌های باشگاهی نظیر اسپورتینگ لیسبون کار کرده است.

گفته می‌شود او به خاطر داشتن تابعیت آمریکایی برای ورود به ایران مشکل پیدا کرده است. ایسنا گزارش داد که خود او در این باره به سایت پرتغالی Big Apple Soccer گفته است: "تمرکز من تنها بر روی مسائل ورزشی است. خون من پرتغالی است. من پرتغالی ـ آمریکایی هستم و در فوتبال حرفه‌ای مربیان جزئی از شهروندان کشورهای مختلف به حساب می‌آیند".

تیم ملی فوتبال ایران که اوایل این هفته با کارلوس کی روش به توافقی ۳ ساله رسید، خود را برای جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل آماده می‌کند.

مطالب مرتبط