واکنش ایران به مصاحبه رئیس فیلا با بی‌بی‌سی فارسی

محمدرضا یزدانی خرم حق نشر عکس ISNA
Image caption یزدانی خرم گفت که کشتی‌گیران ایرانی هرگز حاضر به رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی نخواهند شد

محمدرضا یزدانی خرم، رئیس فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران به بخش‌هایی از گفتگوی اختصاصی رافائل مارتینتی رئیس فدراسیون جهانی کشتی با گروه ورزش بخش فارسی بی‌بی‌سی واکنش نشان داد.

آقای یزدانی خرم به خبرگزاری برنا گفت: "مارتینتی بار‌ها مسئله کشتی نگرفتن با حریفان اسرائیلی را با من در میان گذاشته و هر بار نیز به او گفته‌ام ما این کشور را به رسمیت نمی‌شناسیم و هیچگاه حاضر به رویارویی با ورزشکاران آن‌ها نخواهیم شد".

آقای مارتینتی در مصاحبه با بی‌بی سی فارسی، در این باره گفته بود: "ایرانی‌ها مقابل فیلا خیلی زرنگی می‌کنند. بعضی اوقات، پیش از مسابقه گواهی پزشکی حاضر دارند. از این موضوع آگاهیم اما فیلا امکان کنترل این وضعیت را ندارد."

آخرین نمونه از این اتفاق، در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو رخ داد و طالب نعمت‌پور فرنگی کار وزن ۸۴ کیلوگرم پس از مواجهه با رقیب اسرائیلی، ناگهان با درد شدید از ناحیه شکم مواجه شده و به بیمارستان منتقل شد.

پزشک معتمد فیلا: محمد توکل

یزدانی خرم در مصاحبه با خبرگزاری برنا ضمن یادآوری ماجرای نعمت‌پور گفته است: "پیش از آغاز مسابقات جهانی مسکو هم فیلا اعلام کرده بود که با ما برخورد خواهد کرد. به همین خاطر وقتی طالب نعمت‌پور با اسرائیل هم قرعه شد، مربیان تیم ملی زیر بغل او را گرفتند و به این بهانه که نعمت‌پور دچار مسمومیت شده، او را راهی بیمارستان کردند. بی‌شک در مسابقات بعدی هم می‌توانیم با چنین ترفندهایی غائله را ختم به خیر کنیم."

این در حالی است که رئیس سوئیسی فدراسیون جهانی کشتی، سه سال قبل در مسابقات جوانان جهان به میزبانی ترکیه و پس از خودداری بابک قربانی از مبارزه با رقیب اسرائیلی و ارائه گواهی پزشکی، در جمع خبرنگاران صداوسیمای ایران گفته بود که این آخرین مرتبه‌ای است که ایران از مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی خودداری می‌کند و از این به بعد، هیچ بهانه‌ای از سوی ایران پذیرفتنی نیست و تکرار این اقدام، نتیجه‌ای جز محرومیت ورزشکاران این کشور در پی نخواهد داشت.

رافائل مارتینتی در مصاحبه اخیرش هم به بی بی سی فارسی گفته بود که فدراسیون جهانی کشتی، خواستار دقت نظر کمیته بین المللی المپیک درباره "تمارض" وزرشکاران شده و تاکید کرده است که اگر این موضوع به اثبات برسد، ورزشکار خاطی محروم خواهد شد. "تنها عذر کسانی موجه است که بیماری یا مصدومیت آن‌ها را پزشک معتمد فیلا تایید کند".

آقای مارتینتی همچنین خبر انتخاب مسئول کمیته پزشکی و ضد دوپینگ فدراسیون جهانی کشتی در رقابت‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن را نیز اعلام کرد. خبری که در سایت رسمی فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران نیز بازتاب داشت.

بر اساس تصمیم فیلا، این مسئولیت به دکتر محمد توکل، عضو سابق هیات رئیسه فدراسیون جهانی کشتی واگذار شده که در آخرین انتخابات فیلا، موفق به حفظ کرسی خود نشد.

مسمومیت یا به رسمیت نشناختن؟

در پی انتصاب محمد توکل به سمت یاد شده که خبر بسیار امیدوار کننده‌ای برای ورزش اول ایران در المپیک لندن است، محمدرضا یزدانی خرم نیز با رد هر گونه نگرانی نسبت به تهدیدات فیلا، به خبرگزاری برنا گفت: "اصلا نگران نباشید، مارتینتی با ماست."

عده ای می‌گویند که عدم مبارزه با رقبای اسرائیلی در شرایطی که همراه با ارائه گواهی پزشکی است، با اظهارات مقامات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر به رسمیت نشناختن اسرائیل مغایرت دارد.

به باور منتقدان، ارائه گواهی پزشکی مبنی بر مسمومیت یا آپاندیس به آن معناست که اگر ورزشکار ایرانی دچار مسمومیت نمی‌شد، رقیب اسرائیلی را به رسمیت می‌شناخت و با او مبارزه می‌کرد.

این موضوع، محدود به رشته کشتی نمی‌شود و در رقابت‌های المپیک، جهانی و تورنمنت‌های بین المللی، بار‌ها برای جودوکا‌ها، تکواندوکا‌ها و حتی شناگران ایرانی و نمایندگان این کشور در سایر رشته‌های ورزشی نیز رخ داده است.

جمهوری اسلامی ایران در پایان هر سال، با برپایی مراسمی از ورزشکاران رشته‌های مختلف ورزشی که در طول سال، از انجام مبارزه با رقبای اسرائیلیشان خود داری کرده‌اند تجلیل می‌کند.

در این مراسم، معمولا جمعی از مقامات عالی رتبه سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، فرماندهان بسیج و نمایندگان سفارت فلسطین در تهران نیز حضور می‌یابند و در اهدای جوایز مشارکت می‌کنند.

مقامات عالی رتبه سیاسی ایران نیز بار‌ها با صدور پیام‌های تبریک، از ورزشکاران مورد نظر قدردانی کرده‌اند.

مطالب مرتبط