مارتینتی: مسائل ایران و اسرائیل را به کمیته بین المللی المپیک ارجاع می دهیم

به روز شده:  15:07 گرينويچ - جمعه 08 آوريل 2011 - 19 فروردین 1390

گفت‌وگوی اختصاصی با رئیس فدراسیون جهانی کشتی

رافائل مارتینتی رئیس فدراسیون جهانی کشتی، فیلا، که برای هماهنگی با کمیته برگزاری المپیک به لندن سفر کرده در گفتگویی اختصاصی با بی‌بی‌سی فارسی شرکت کرده و به سوالهایی درباره کشتی ایران و جهان پاسخ داده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رافائل مارتینتی، رئیس فدراسیون جهانی کشتی از تلاش برای ارجاع موارد احتمالی مربوط به رویارویی ورزشکاران ایرانی با همتاهای اسرائیلی خود در المپیک لندن به کمیته بین المللی المپیک خبر داد.

او همچنین تاکید کرد تا زمانی که شرایط برگزاری مسابقات کشتی زنان در ایران فراهم نشود، امکان برگزاری مسابقات قهرمانی جهان در این کشور وجود نخواهد داشت.

آقای مارتینتی همچنین گفت دکتر محمد توکل، عضو پیشین هیئت مدیره فیلا (فدراسیون جهانی کشتی) در جریان المپیک لندن بعنوان مسئول کمیته پزشکی و دوپینگ این سازمان فعالیت خواهد کرد.

این مقام همچنین با تاکید بر محدودیت های موجود در تغییر تابعیت ورزشکاران، از قوانین کنونی فیلا در این باره دفاع کرد.

رافائل مارتینتی این مطالب را در گفتگویی اختصاصی با گروه ورزش بخش فارسی بی بی سی عنوان کرد.

ایران و اسرائیل

مارتینتی می گوید که "ایرانی ها مقابل فیلا خیلی زرنگی می کنند. بعضی اوقات، پیش از مسابقه گواهی پزشکی دارند."

رافائل مارتینتی در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی نسبت به خودداری ورزشکاران ایرانی از شرکت در رقابت با ورزشکاران اسرائیلی ابراز نارضایتی کرد، اما گفت بر اساس مقررات کنونی راهی برای برخورد با این مسئله ندارد.

با وجود تاکید آقای مارتینتی در گذشته، مبنی بر برخورد با اقدام هایی که با انگیزه سیاسی صورت می گیرند، در سال ۲۰۱۰ کشتی گیران ایرانی در دو تورنمنت حاضر به مسابقه با حریفان اسرائیلی خود نشدند: "در ماه ژوئیه این سال اصغر بذری، کشتی گیر ایران در رشته آزاد در مسابقات جایزه بزرگ اسپانیا از رقابت با حریفی اسرائیلی خود داری کرد و در ماه سپتامبر همان سال، طالب نعمت پور، کشتی گیر رشته فرنگی در مسابقات قهرمانی جهان در مسکو با کشتی گیری اسرائیلی مسابقه نداد."

آقای مارتینتی در این مورد گفت: "ایرانی ها مقابل فیلا خیلی زرنگی می کنند. بعضی اوقات، پیش از مسابقه گواهی پزشکی حاضر دارند."

رئیس فدراسیون جهانی کشتی تایید کرد که از اغراض ورزشکاران ایرانی در این شرایط آگاه است، اما گفت: "فیلا امکان کنترل این وضعیت را ندارد."

با این حال او عنوان کرد: "از کمیته بین المللی المپیک خواسته ام در المپیک، آنها مسئولیت بررسی احتمال موارد تمارض را بعهده بگیرند و اگر چنین مورد محرز شود، ورزشکار خاطی محروم خواهد شد."

کشتی زنان

مارتینتی

مارتینتی می گوید تا زمانی که شرایط برگزاری مسابقات کشتی زنان در ایران فراهم نشود، امکان برگزاری مسابقات قهرمانی جهان در این کشور وجود ندارد

رافائل مارتینتی با اشاره به اینکه بیش از ۱۵۰ کشور از ۱۷۳ کشور عضو فیلا مشغول اجرای برنامه هایی مربوط به کشتی زنان هستند، از فقدان فعالیت های کشتی زنان در ایران انتقاد کرد و با اشاره به تصمیم کنگره فیلا در سال ۲۰۰۱، این موضوع را باعث واگذار نشدن میزبانی مسابقات قهرمانی جهان به ایران دانست.

آقای مارتینتی تصمیم برگزاری همزمان مسابقات فرنگی، آزاد و زنان را تصمیمی "معقول" خواند و گفت این شرایط به ساده تر شدن کار رسانه های خبری برای پوشش دادن مسابقات و گسترش ورزش کشتی منجر شده.

خبرنگار بخش فارسی بی بی سی به رافائل مارتینتی یادآوری کرد که "به این ترتیب امکان برگزاری مسابقات در کشوری که کشتی ورزش ملی آن محسوب می شود از دست خواهد رفت"، اما آقای مارتینتی در واکنش تاکید کرد که ایران تنها کشور مسلمانی است که چنین محدودیتی را ایجاد می کند و از جمله به امکان برگزاری مسابقات جهانی در قطر و ترکیه اشاره کرد.

با این وجود رئیس فدراسیون جهانی کشتی گفت از آنجا که در مسابقات جام جهانی و جایزه بزرگ (گراندپری) امکان برگزاری مسابقات مجزا وجود دارد، کماکان امکان اعطای میزبانی این مسابقات به ایران وجود دارد.

دکتر محمد توکل

آقای توکل از مقام های فدراسیون کشتی ایران انتقاد کرد که از او به اندازه کافی در انتخابات فیلا حمایت نکرده اند

در اواخر تابستان سال ۱۳۸۹، در جریان انتخابات کنگره فیلا، ایران کرسی خود در هیئت مدیره این نهاد را، که در اختیار محمد توکل بود، از دست داد.

پس از این تحول، آقای توکل از مقام های فدراسیون کشتی ایران انتقاد کرد که از او به اندازه کافی حمایت نکرده اند و طرف مقابل هم عنوان کرد آقای توکل، شانسی برای برگزیده شدن در انتخابات نداشته است.

رافائل مارتینتی در واکنش به سوالی در این مورد، محمد توکل را "دوستی خوب و قدیمی" خواند و اذعان کرد که موضع شخصی او در حمایت از آقای توکل بوده است. اما تاکید کرد که فرایند انتخابات در کنگره فرایندی دموکراتیک است و انتخاب نشدن آقای توکل را حاصل خواست جمع خواند.

در بررسی دلایل احتمالی، آقای مارتینتی به تغییر مداوم اعضاء کنگره اشاره کرد و انتخاب افرادی تازه تر برای هیئت مدیره این نهاد، از سوی اعضاء تازه وارد کنگره را مسئله ای طبیعی دانست.

او همچنین سن بالای محمد توکل و نماینده کانادا -که او هم در انتخابات اخیر رای کافی بدست نیاورد- اشاره کرد، اما به مسئله مقبولیت وجهه ایران در جامعه جهانی هم اشاره کرد.

رافائل مارتینتی گفت: "شاید تصویری که دیگران از ایران دارند خوب نیست، شاید بعضی از کشورها علاقه ای به ایران ندارند."

با این حال آقای مارتینتی گفت "از عملکرد محمد توکل رضایت دارم و از این رو او را بعنوان مسئول کمیته پزشکی و دوپینگ فیلا در المپیک لندن برگزیده ام."

تغییر تابعیت: "فقط یک بار"

خبری که نگرانی برای جامعه کشتی ایران پدید آورد، تایید نام سامان طهماسبی،بعنوان عضوی از تیم کشتی جمهوری آذربایجان بود

خبر دیگری که در شهریور سال ۱۳۸۹ نگرانی مضاعفی برای جامعه کشتی ایران پدید آورد، تایید نام سامان طهماسبی، کشتی گیر ایرانی بعنوان عضوی از تیم ملی کشتی جمهوری آذربایجان بود.

سامان طهماسبی، کشتی گیر رشته فرنگی ایران دو مدال برنز جهان و یک مدال طلای آسیا را در اختیار داشت و در المپیک پکن هم بعنوان عضوی از کاروان ایران در رقابت ها شرکت کرده بود، اما در ماه های اخیر در مسابقات جهانی و اروپایی به عنوان ورزشکار جمهوری آذربایجان در رقابت ها شرکت کرده است.

این شرایط منحصر به سامان طهماسبی نیست و در برخی کشورها –از جمله بریتانیا- به کارگیری ورزشکاران غیربومی در تیم های ملی، باعث نگرانی از ضربه خوردن کشتی بومی شده است.

رافائل مارتینتی در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی تغییر تابعیت ورزشکاران را امری طبیعی و "جزئی از زندگی" توصیف کرد، اما یادآوری کرد که بر اساس قوانین فیلا هر ورزشکار اجازه دارد حداکثر تحت پرچم دو کشور در مسابقات جهانی شرکت کند و اگر مجددا تغییر تابعیت بدهد (حتی در صورتی که به تابعیت اول خود بازگردد) امکان شرکت در مسابقات جهانی را نخواهد داشت.

آقای مارتینتی تصمیم گیری درباره استفاده از ورزشکاران غیربومی در تیم های ملی را "تصمیمی در حوزه اختیارات فدراسیون های ملی" دانست و گفت فیلا، بالاتر از محدودیت وضع شده، دخالتی در این امر نخواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.