دفاع وزیر ورزش فرانسه از لوران بلان

چانتال جوانو حق نشر عکس AFP
Image caption چانتال جوانو، وزیر ورزش فرانسه، از لوران بلان در مقابل اتهامات رفتار تبعیض‌آمیز دفاع کرده است

وزیر ورزش فرانسه، لوران بلان مربی تیم ملی فرانسه را از هرگونه نژاد پرستی مبرا دانست. چانتال جوانو گفت که در صحبت های ظرفیت بندی کردن تعداد بازیکنان عرب و سیاه پوست، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان از قانون شکنی بلان باشد.

یکسال بعد از نمایش ضعیف و مشکلاتی که گریبانگیر تیم ملی فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی شد، حالا فدراسیون فوتبال این کشور با جنجال جدیدی روبرو شده است.

رسانه ها از بلان خبری منتشر کردند که نشان می داد او بطور محرمانه پیشنهاد داده است میزان بازیکنان سیاه پوست و بازیکنان شمال آفریقا در مراکز منطقه ای آموزش جوانان به میزان ۳۰ درصد محدود شود، مراکزی مانند کمپ کلیرفونتین.

بلان گفته است که نظر او خارج از بحث مورد نظر مطرح شده است و او و دیگران درباره این بحث می کرده اند که چگونه می توان از بازی کردن بازیکنان آموزش دیده در فرانسه برای کشورهای دیگر جلوگیری کرد.

بلان متهم شده است که با طرحی به نام " فرهنگ ما، تاریخ ما" موافقت کرده است. او همراه با مربی زیر ۲۱ ساله ها، اریک مومبائرتس، و مربی زیر ۲۰ ساله ها فرانسیس سامرکی، درباره مسئله بازیکنان دو ملیتی که در تسهیلات آموزشی فوتبال فرانسه رشد می کنند و بعد برای تیم های ملی کشورهای دیگر بازی می کنند بحث کرده بودند.

با این وجود جوانو در کنفرانس خبری روز سه شنبه گفت: " چیزی وجود ندارد که دال بر حمایت بلان از رفتار تبعیض آمیز باشد".

پیش از این زین الدین زیدان کاپیتان سابق فرانسه هم از هم تیمی خود دفاع کرده بود و گفته بود: "من او را خوب می شناسم و به طور قطع بلان نژادپرست نیست".

گلباران لیورپول برای زنده نگه داشتن امید

حق نشر عکس AFP
Image caption ماکسی رودریگوئز، بازیکن آرژانتینی لیورپول، با به ثمر رساندن سه گل مورد تحسین مربی تیم‌اش کنی دالگلیش قرار گرفت

تیم فوتبال لیورپول ۵ به ۲ فولهام را شکست داد و امیدش را برای صعود به لیگ قهرمانان اروپا زنده نگه داشت.

با پیروزی دوشنبه شب، لیورپولی ها در سه بازی اخیر خود ۱۳ بار گل زدند. ماکسی رودریگوئز هم توانست برای دومین بار متوالی در همین سه بازی اخیر هت تریک کند.

درک کوئیت و لوئیس سوارز دیگر گل های لیورپول را زدند تا شاگردان کنی داگلیش با پیروزی پرگلی بازی را تمام کنند.

گل موسی دمبل و استیو سایدول برای فولهام فقط توانست سنگینی شکست را کمی کمتر کند.

در حالیکه تنها دو بازی تا پایان لیگ برتر انگلیس باقی مانده ، لیورپول اینک با ۵۸ امتیاز در جای پنجم ایستاده است.

سه تیم برتر لیگ برتر انگلستان مستقیم به لیگ قهرمانان می روند و تیم چهارم در بازیهای پلی آف حاضر می شود.

منچستر سیتی که سه شنبه شب برابر تاتنهام بازی دارد با ۶۲ امتیاز تیم چهارم است.

یوونتوس از اروپا دور شد

تیم فوتبال یوونتوس بازی ۲ – صفر برده برابر کیه وو را با تساوی ۲-۲ به پایان رساند و صعودش به لیگ قهرمانان اروپا به خطر افتاد.

الساندرو دل‌پیرو از روی نقطه پنالتی در دقیقه ۱۲ گل اول را زد و الساندرو ماتری بازهم با کمک دل پیرو در آغاز نیمه دوم گل دوم یونتوس را به ثمر رساند.

اما فرناندو اوریبه در دقیقه ۶۸ توپ را وارد دروازه بوفون کرد و یک دقیقه بعد جنارو ساردو بازی را به تساوی کشاند.

یوونتوس با ۵۷ امتیاز در حالی هفتم است که اودینزه، رم و لاتزیو به ترتیب با ۶۲، ۶۰ و ۶۰ امتیاز در رده‌های چهارم تا ششم قرار دارند.

از سری آ ایتالیا سه تیم اول بطور مستقیم به لیگ قهرمانان اروپا می روند. تیم چهارم وارد بازیهای پلی آف لیگ قهرمانان می شود و تیم های پنجم و ششم در رقابت های اروپا لیگ شرکت می کنند.

مطالب مرتبط