انگلستان فساد در فیفا را نشانه گرفت

حق نشر عکس AP
Image caption سپ بلا‌تر قول داده است که اگر مدارکی دال بر خلاف کاری به فیفا ارائه شود واکنش نشان خواهد داد

هیوز رابرتسون، وزیر ورزش کشور انگلستان تهدید کرد اگر فیفا اتهام فساد درون این نهاد را دستور کار قرارنداد، انگلستان از این نهاد دوری کند.

لرد ترایزمن، رئیس سابق اتحادیه فوتبال انگلستان ادعا کرده بود که چهار عضو فیفا برای حمایت از میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ در انگلستان طلب رشوه کرده بودند.

رابرتسون به رادیو بی‌بی سی ۴ گفت: "اشتیاق زیادی برای تلاش، کار و تغییر از داخل فیفا وجود دارد".

"اگر فیفا ثابت کند که توانایی این کار را ندارد آن وقت من می‌گویم که همه گزینه‌ها ممکن خواهد بود".

ترایزمن، مدیر برنامه نامزدی انگلستان برای برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ بود که با موافقت کمیته اجرایی فیفا روبرو نشد و جام جهانی به روسیه داده شد.

او در طول مدت ساز و کار جلب آرا، اعضا کمیته اجرایی فیفا را به رفتار نامناسب و غیراخلاقی متهم کرده است.

ترایزمن، جک وارنر نایب رئیس فیفا، نیکولاس لوئز پاراگوئه‌ای، ریکاردو تیکسیرا برزیلی و ووراوی ماکودی تایلندی را متهم کرده است که برای دادن رای به انگلستان طلب رشوه کرده بودند.

سپ بلا‌تر قول داده است که اگر مدارکی دال بر خلاف کاری به فیفا ارائه شود واکنش نشان خواهد داد.

اما آقای رابرتسون از فیفا خواسته است که در پروسه انتخاب میزبانی روش شفاف تری اتخاذ کند و مثل کمیته ملی المپیک بعد از رسوایی در جریان میزبانی المپیک زمستانی سالت لیک سیتی ۲۰۰۲، دست به اصلاحات داخلی بزند.

او گفت: "ما باید مدارک لازم را تهیه کنیم و من امیدوارم فیفا از کمیته ملی المپیک الگو بگیرد و‌‌ همان روش‌های بعد از ماجرای سالت لیک سیتی را اجرایی کند".

انگلستان در انتخاب میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ تنها دو رای بدست آورد و جام به روسیه داده شد. قطر هم با انتخاب کمیته اجرایی فیفا میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ شد.

جرومه والک دبیرکل فیفا گفته است انتخاب میزبانی دو جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ شفاف بوده است.