پایان لیگ برتر: نایب قهرمانی استقلال و سقوط پاس و پیکان

حق نشر عکس MEHR
Image caption سپاهان یک هفته پیش از پایان لیگ برتر فوتبال ایران قهرمانی خود را مسجل کرد

هفته پایانی لیگ برتر فوتبال ایران با نایب قهرمانی استقلال و سقوط تیم های پاس همدان و پیکان قزوین همراه شد. ذوب آهن در مکان سوم ایستاد و پرسپولیس در رده چهارم قرار گرفت.

دیدارهای هفته سی و چهارم روز جمعه بطور همزمان برگزار شد. سایپا در آخرین روز ۲ بر ۱ مقابل سپاهان پیروز شد و در لیگ برتر ماند. سپاهان که دومین قهرمانی پیاپی اش از پیش قطعی بود، با وجود این باخت در ورزشگاه انقلاب کرج جام قهرمانی گرفت.

استقلال با دو گل آرش برهانی و فرهاد مجیدی پاس را در همدان شکست داد. پاس به دسته پایین تر سقوط کرد و استقلال با یک امتیاز کمتر از سپاهان، نایب قهرمان شد.

ذوب آهن با وجود برد خانگی ۲ بر ۰ مقابل استیل آذین سقوط کرده، نتوانست عنوان نایب قهرمانی دو فصل گذشته اش را تکرار کند و پس از استقلال در مکان سوم جای گرفت. استیل آذین هفته گذشته سقوطش حتمی شده بود.

پرسپولیس که این روزها پرحاشیه ترین تیم لیگ است، در هفته آخر ۵ بر ۱ برابر پیکان قزوین در ورزشگاه آزادی به برتری رسید و رتبه چهارم خود را تثبیت کرد. پیکان با این باخت از لیگ برتر خداحافظی کرد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption ذوب آهن با وجود پیروزی بر استیل آذین سقوط کرده، نتوانست عنوان نایب قهرمانی دو فصل گذشته اش را تکرار کند

در این دیدار هادی نوروزی، مجتبی شیری، حسین بادامکی (۲ گل) و مازیار زارع برای پرسپولیس گلزنی کردند و علی قربانی تک گل پیکان را زد.

پرسپولیس با کسب رتبه چهارم لیگ در صورت ناکامی در جام حذفی باز هم شانس حضور در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا را دارد و با قهرمانی یکی از دو تیم سپاهان یا استقلال در جام حذفی می تواند سهمیه چهارم ایران در آسیا را بگیرد.

تراکتورسازی تبریز هفته پایانی را با برد ۳ بر ۱ در زمین صنعت نفت آبادان پشت سر گذاشت اما با پیروزی پرسپولیس، در رده پنجم جدول ماند و امیدش به کسب سهمیه لیگ قهرمانان از دست رفت.

در سایر دیدارها، نفت تهران با برتری ۱ بر ۰ مقابل شاهین در آخرین دقایق در بوشهر از سقوط فرار کرد و راه آهن با تساوی خانگی ۲ - ۲ برابر مس کرمان در لیگ برتر ماندگار شد. فولاد خوزستان ۲ بر ۰ شهرداری تبریز را در خانه اش شکست داد و صبای قم با همین نتیجه میزبان خود، ملوان انزلی را مغلوب کرد.

جدول رده‌بندی در پایان لیگ دهم
رده تیم امتیاز تفاضل گل
۱ سپاهان ۶۶ ۲۷+
۲ استقلال ۶۵ ۲۱+
۳ ذوب آهن ۶۳ ۱۸+
۴ پرسپولیس ۵۸ ۱۴+
۵ تراکتورسازی ۵۷ ۱۳+
۶ فولاد خوزستان ۵۴ ۲۲+
۷ مس کرمان ۵۲ ۱۱+
۸ ملوان انزلی ۴۸ ۱+
۹ نفت آبادان ۴۲ ۱۸-
۱۰ صبای قم ۴۱ ۱-
۱۱ سایپا ۳۷ ۵-
۱۲ شهرداری تبریز ۳۷ ۸-
۱۳ نفت تهران ۳۶ ۶-
۱۴ شاهین بوشهر ۳۵ ۶-
۱۵ راه آهن ۳۵ ۱۰-
۱۶ پاس همدان (سقوط به لیگ دسته اول) ۳۵ ۱۸-
۱۷ پیکان قزوین (سقوط به لیگ دسته اول) ۳۳ ۲۲-
۱۸ استیل آذین (سقوط به لیگ دسته اول) ۲۸ ۳۱-

مطالب مرتبط