نماینده پارلمان بریتانیا نام رایان گیگز را فاش کرد

حق نشر عکس BBC World Service

یک نماینده مجلس عوام در بریتانیا نام فوتبالیست متاهلی را که گفته می شود با زنی رابطه داشته و نامش در سایت توئیتر مطرح شده، افشا کرده است. پیشتر قاضی دستور موقتی مبنی بر عدم افشای هویت این فوتبالیست صادر کرده بود.

جان همینگ، نماینده حزب لیبرال دمکرات در جلسه اضطراری مجلس عوام گفت که این فوتبالیست رایان گیگز، ستاره باشگاه منچستریونایتد است.

او با استفاده از مصونیت قضایی خود به عنوان نماینده پارلمان حکم دادگاه را نادیده گرفت و گفت که عملی نیست که 75 هزار کاربر توئیتر را به زندان انداخت که نام این فوتبالیست را افشا کرده اند.

با این حال دادگاه عالی حکم داده است که این دستور موقت به قوت خود باقی خواهد ماند.

نمایندگان دو مجلس عوام و اعیان در صورتیکه در داخل مجلس اظهارنظری کنند که بر خلاف قانون باشد، مشمول مصونیت قضایی می شوند.

آقای همینگ خطاب به رئیس مجلس عوام گفت: " آقای رئیس، 75 هزار نفر در توئیتر اسم از رایان گیگز برده اند و کاملا واضح است که امکان پذیر نیست همه آنها زندانی شوند."

قاضی ایدی در دادگاه عالی درخواست مجموعه روزنامه های گروه سان مبنی بر لغو دستور موقت حفظ حریم خصوصی این فوتبالیست را رد کرد.

قاضی ایدی در حکم خود گفته است: "وظیفه دادگاه تا جایی که ممکن است، محافظت از مدعی و به خصوص خانواده اش در مقابل مزاحمت و آزارهاست."

روز یکشنبه روزنامه ای در اسکاتلند، اولین نشریه در بریتانیا بود که اعلام کرد که رایان گیگز همان فوتبالیستی است که نامش در توئیتر مطرح شده است.

دومینیک گریو، دادستان کل به مجلس عوام گفته است که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در خواست کرده که کمیته ای متشکل از نمایندگان دو مجلس عوام و اعیان برای بررسی استفاده از حکم رعایت حریم خصوصی تشکیل شود.

پیشتر روزنامه های بریتانیا بدون نام بردن از کسی گفته بودند که یکی از فوتبالیست های لیگ برتر انگلستان با ایموجن توماس، ستاره برنامه تلویزیونی "بیگ برادر" رابطه داشته است.