ذره بین فیفا روی بن همام و جک وارنر رفت

بن همام حق نشر عکس Reuters
Image caption بن همام رقیب اصلی بلاتر در انتخابات آتی ریاست فیفاست

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا تحقیقات تازه ای درباره اتهام رشوه گیری آغاز کرد که بررسی عملکرد چهار مقام رسمی شامل جک وارنر، نایب رئیس و محمد بن همام، نامزد ریاست فیفا بخشی از آن است.

اتهامات توسط عضو کمیته اجرایی، چاک بلیزر مطرح شد.

بلیزر ادعا کرده در جلسه ای که ظاهرا توسط بن همام و وارنر برگزار شده موازین اخلاقی رعایت نشده است.

دو مقام رسمی دیگری که نامشان در تحقیقات جدید فیفا مطرح است، دبی مینگوئل و جیسون سیلوستر از اتحادیه فوتبال کارائیب هستند.

جلسه مذکور در ارتباط با انتخابات فیفا بوده که قرار است روز اول جون برگزار شود.

محمد بن همام، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا تنها رقیب سپ بلاتر برای کسب مقام ریاست فیفاست.

چهار مقام رسمی فیفا به جلسه رسیدگی کمیته اخلاقی فیفا در روز ۲۹ مه دعوت شده اند.

فیفا اعلام کرد که کلودیو سالسر، رئیس کمیته اخلاقی فیفا به دلیل داشتن ملیت مشترک با سپ بلاتر رقیب بن همام در این جلسه سمتی نخواهد داشت.

در بیانیه فیفا آمده است: "روز ۲۴ مه ۲۰۱۱، اعضا کمیته اجرایی فیفا و چاک بلیزر دبیر کل کونکاکاف به جرومه والک، دبیر کل فیفا گزارش دادند که برخی مقامات فیفا احتمالاً مرتکب تخلف اخلاقی شده اند".

"به طور ویژه این گزارش به جلسه ویژه اتحادیه فوتبال منطقه کارائیب که توسط جک وارنر نایب رئیس فیفا و بن همام در روزهای ۱۰ و ۱۱ می سال ۲۰۱۱ برگزار شد اشاره دارد".

در دامه بیانیه آمده است: "این جلسه در ارتباط با انتخابات پیش رو ریاست فیفا بوده است".

" نظر به موارد اتهامی در این گزارش که شامل اتهام رشوه دهی بوده، جرومه والک دبیر کل فیفا با توجه به ماده ۱۶ دستورالعمل اخلاقی فیفا، روز گذشته از کمیته اخلاقی خواسته است تا اقدام کند".

شروع دشوار نادال و پیروزی راحت فدرر

راجر فدرر سوئیسی که در سید سوم جهانی قرار دارد چهارشنبه در دور دوم مسابقات تنیس فرانسه در سه ست و با نتایج ۳-۶، ۰-۶ و ۲-۶ تکسیرا فرانسوی را مغلوب کرد و به دور بعد صعود کرد.

در دیگر بازیهای دور دوم مردان تا به اینجا تیپسارویچ از صربستان، ریبا از اسپانیا را مغلوب کرده و استاخوفسکی از اوکراین، نیشیکوری از ژاپن را شکست داده است.

روز سه شنبه و در دور دوم این رقابت ها هم نادال در اولین بازی اش در رولان گاروس به زحمت پیروز شد و به دور بعد رسید.

رافائل نادال، مرد اول تنیس جهان هم برای اولین بار در دوران حرفه ای خود، در رقابت های رولان گاروس بازی ۵ سته را تجربه کرد تا خطر را کاملا حس کند.

او برابر جان ایسنر آمریکایی به زحمت و با نتیجه ۳ بر ۲ به پیروزی رسید و پا به مرحله دوم این رقابت ها گذاشت. نادال ست اول را برد اما در ست های دوم و سوم باخت و همه چیز به اما و اگر کشیده شد هرچند در پایان بالاخره برنده از زمین بیرون آمد.

نادال بعد از بازی گفت: "احساس خطر می کردم و خودم را نزدیک به حذف شدن می دیدم. من با سرویس های او مشکل زیادی داشتم. بازی را با عصبانیت دنبال می کردم".

در بخش زنان در روز چهارشنبه و در دور دوم وژنیاسکی، تنسیور شماره یک زنان، وژنیاک کانادایی را ۳-۶ و ۶-۷ (۶-۸) شکست داد.

آنا ایوانویچ قهرمان اسبق رولان گاروس، در همان دور اول از گردونه رقابت ها کنار رفت.

مهمترین اتفاق مرحله اول رولان گاروس در بخش بانوان، حذف آنا ایوانوویچ بود.

او که در سال ۲۰۰۸ فاتح همین تورنمنت شده بود و زن شماره یک دنیا لقب گرفته بود در دور اول و در عین ناباوری ۲ بر ۱ مغلوب یوهانا لارسن سوئدی شد.

این تنیسور صرب که در کنفرانس خبری با چشم های اشکبار صحبت می کرد، گفت: "بازی دشواری بود و باد زیادی می وزید. در ست دوم بازی خوبی انجام دادم ولی در ست سوم بدون آنکه خودم هم دلیلش را بدانم بازنده شدم".

باخت منچستر در شب خداحافظی نویل

تیم فوتبال منچستریونایتد در دیدار خداحافظی گری نویل، مقابل یوونتوس شکست خورد.

در این دیدار که سه شنبه شب در ورزشگاه اولدترافورد برگزار شد، یوونتوس ایتالیا ۲ - ۱ به پیروزی رسید.

در ترکیب منچستر، ستارگان قدیمی مانند دیوید بکهام، نیکی بات، گری نویل و فیل نویل درکنار رایان گیگز، وس براون، جان اوشی و وین رونی به میدان آمدند تا دوران بازیگری ۲۰ ساله کاپیتان ۳۶ ساله منچستریونایتد را گرامی بدارند.

نویل در پایان بازی گفت: "دوست داشتم بازی را می‌بردیم اما این اتفاق رخ نداد با این حال از مسابقه لذت بردم. آرزو می کنم منچستریونایتد در فینال ومبلی مقابل بارسلونا موفق شود".

تک گل منچستر یونایتد را وین رونی روی ارسال گیگز به ثمر رساند. گل‌های یوونتوس را نیز سیمونه په په و مانوئل جیاندوناتو در دقایق ۴۰ و ۷۸ وارد دروازه حریف کردند.

مطالب مرتبط