بن همام به خریدن جام جهانی ۲۰۲۲ قطر متهم شد

محمد بن همام حق نشر عکس AP
Image caption محمد بن همام از همه سمت هایش در فیفا معلق شده است

جک وارنر نایب رییس معلق شده فیفا به طور علنی ایمیلی را فاش کرد که بر اساس آن محمد بن همام، جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را خریده است.

جرومه والک دبیرکل فیفا تایید کرد که این ایمیل را او فرستاده بوده و این سوال را مطرح کرده که چرا رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا، محمد بن همام، در انتخاب ریاست فیفا شرکت کرده است.

والک نوشت: "(بن همام) تصور کرده است همانطور که جام جهانی را خردیده است می تواند فیفا را هم بخرد."

تیم متقاضی میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در بیانیه ای هرگونه ارتکاب خلاف در مراحل کسب میزبانی را قاطعانه رد کرده است.

در بیانیه رسمی قطری ها آمده است: "ما مصرانه از فیفا می خواهیم تا از دبیرکلش بخواهد موضوع را روشن کند. در این حین ما هم مشاوره های حقوقی موجود را در نظر می گیریم و راه های پیش رو را بررسی می کنیم."

محمد بن همام که ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا را برعهده داشت و در حالی که سه متقاضی آسیایی دیگر، کره جنوبی، ژاپن و استرالیا متقاضی میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ بودند، بطور رسمی بیطرف بود.

با این وجود بن همام ۶۲ ساله به عنوان شهروند قطر به طور علنی از موفقیت کشورش در کسب میزبانی جام جهانی حمایت کرد.

بن همام در واکنش به اتهام جرومه والک که مدعی شده بود او جام جهانی ۲۰۲۲ را برای قطر خریده بود روز دوشنبه به بی بی سی اسپورت گفت: "نمی دانم چرا او – والک – این حرف را زده است. اگر من برای قطر پول داده بودم شما باید از آن ۱۳ نفری که به میزبانی قطر رای دادند سوال می کردید".

او در جواب به اینکه آیا اتهام والک را درست می داند گفت: "شما چه فکر می کنید؟"

والک تاکید کرد که ای میل او قرار بوده خصوصی بماند و اشاره کرد که وارنر تنها بخشی هایی از آن را منتشر کرده است.

والک گفت: " او – وارنر- به من ای میلی فرستاد و پرسید که آیا من خواهان حضور بن همام در انتخابات ریاست فیفا هستم یا نه. او گفت که من باید از بن همام بخواهم از رقابت کنار بکشد".

والک هرگونه تاثیر روی کمیته اخلاقی فیفا که روز یکشنبه بن همام و وارنر را محکوم کرد، مردود دانست.

آقای والک گفت: "اولین باری که من با رئیس کمیته اخلاقی دیدار کردم دیروز – یکشنبه – بعد از جلسه و قبل از رفتن به کنفرانس خبری بود. من با هیچ کس در ارتباط نبودم".

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا در جلسه کمیته اخلاقی که بعد از ظهر یکشنبه، ۲۹ مه (۸‌‌خرداد) برگزار کرد، جک وارنر و محمد بن همام اعضای هیئت اجرایی این فدراسیون را به طور موقت از فعالیت در حوزه فوتبال و همه مسئولیت های خود در فیفا محروم کرده است.

قرار است فیفا تحقیقات کاملی را مبنی بر اتهام رشوه دادن به اتحادیه فوتبال حوزه دریای کارائیب آغاز کند.

وانر که وزیر ورزش دولت ترینیداد و توباگو است با ناراحتی گفت: "من این محرومیت را بدترین شکل قضاوت یک سازمان ورزشی می دانم. آنها از قبل تصمیم گرفته بودند و آماده گوش دادن به حرف نبودند. این افراد توسط بلاتر انتخاب شده بودند".

وارنر توضیح داد: "من به والک نوشتم و توضیح دادم که نتیجه انتخابات فیفا می تواند در دنیای اعراب باعث شکاف شود و من ترجیح می دهم از بن همام بخواهم از انتخابات کنار بکشد. جرومه در پاسخ نوشت که نمی فهمد چرا بن همام در انتخابات شرکت کرده. او – بن همام - فکر کرده از این طریق می تواند به راحتی به جوزف سپ بلاتر بگوید که از او خوشش نمی آید، یا اینکه – بن همام - می تواند فیفا را همانطور که – قطر - جام جهانی را خرید، بخرد".

وارنر این ای میل را به فیلمبرداران نشان داد و اضافه کرد: "احتیاجی ندارد من را باور کنید. نمی خواهد من را دوست داشته باشید، با من غذا بخورید یا با من بخوابید اما حقیقت را وقتی می بینید باور کنید".

وارنر، بلاتر را هم متهم کرد که به مسئولان کونکاکف کامپیوتر و یک میلیون دلار هدیه داده است: "این قضیه باعث ناراحتی میشل پلاتینی شد که در آنجا بود. پلاتینی به سمت والک رفت و اعتراض کرد که بلاتر اجازه کمیته مالی برای این هدیه را ندارد و والک جواب داد که او برای بلاتر پول پیدا می کند".

وارنر گفت: "من همچنین به فیفا گفتم اگرچه بلاتر به همه اعضای حوزه کارائیب لپ تاپ و پروجکتور هدیه داده اما تا به امروز هیچ شکایتی مطرح نشده است".

با این وجود پلاتینی روز دوشنبه گفت که که او با بلاتر سوئیسی شوخی کرده بود.

بلاتر انجام هرگونه تخلف را رد کرده است.

چاک بلیزر دبیرکل کنفدراسیون فوتبال کونکاکف مدعی شده که محمد بن همام و جک وارنر در روزهای ۱۰ و ۱۱ مه در جریان نشستی در ترینیداد، چهل هزار دلار به صورت نقد به اعضا این اتحادیه رشوه داده اند تا در انتخابات ریاست فیفا به نفع بن همام رای دهند.

همچنین مسئولان میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر، اتهاماتی را که در ساندی تایمز درباره پرداخت رشوه در مقابل گرفتن رای مطرح شده بود، رد کردند.

مطالب مرتبط