دوئل قدیمی تکرار می‌شود

فدرر و جوکوویچ حق نشر عکس AP
Image caption شکست از فدرر برای جوکوویچ بسیار تلخ بود

پیروزی راجر فدرر، قهرمان پیشین تنیس جهان از سوئیس بر نوواک جوکوویچ، نفر دوم رده بندی جهانی از صربستان در مرحله نیمه نهائی جام آزاد تنیس فرانسه (رولان گاروس) یکی از پر ارزش ترین پیروزی ها برای فدرر و در عین حال شاید دردناک ترین شکست برای جوکوویچ بود.

شکست جوکوویچ، به رشته پیروزی های او در ۴۳ مسابقه در ۵ ماه گذشته که به گفته خودش بهترین ۵ ماه زندگی‌اش بوده پایان داد.

او اگر روز جمعه پیروز می‌شد تنها دو پیروزی با رکورد جهانی گیلرمو ویلاس، تنیس باز آرژانتینی فاصله داشت.

از آن گذشته جوکوویچ با پیروزی بر فدرر برای اولین بار به فینال رولان گاروس می‌رسید و از همه مهمتر برای اولین بار به صدر رده بندی جهانی صعود می‌کرد.

اما شکست او در مقابل فدرر تمام معادلات را برای او بر هم زد و او نه تنها موفق به شکستن هیچ رکوردی نشد و فعلا به صدر رده بندی جهانی هم نرفت، بلکه برای رسیدن به فینال رولان گاروس هم باید دست‌کم یک سال دیگر صبر کند.

در مقابل، فدرر به پیروزی پرارزشی دست یافت. او در فصل جاری به غیر از تورنمنت دوحه قطر که قهرمان شد، در هیچ تورنمنتی نتوانست از نیمه نهائی بالاتر بیاید.

او در ۱۸ ماه گذشته ابتدا صدر رده بندی جهانی را برای بار دوم تحویل رافائل نادال اسپانیائی داد و پس از چند ماه مقام دوم رده بندی را هم به جوکوویچ واگذار کرد و خود در ردیف سوم ایستاد.

به همین جهت بخصوص با در نظر گرفتن آمادگی و عملکرد جوکوویچ در ۵ ماه گذشته، کسان زیادی بختی واقعی برای فدرر در این مسابقه قائل نبودند. اشکی که از چشمان فدرر پس از پیروزی بر جوکوویچ در پاریس جاری شد، به وضوح نشان داد که این پیروزی تا چه حد برای او ارزش داشته است.

حالا همه چشم‌ها به فینال روز یکشنبه دوخته شده که تکرار دوئل قدیمی فدرر با رافائل نادال، نفر اول جهان در رولان گاروس است.

این دو تاکنون ۴ بار در جام آزاد فرانسه با هم روبرو شده‌اند، یک بار در نیمه نهائی در سال ۲۰۰۵ و سه بار در فینال بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ که هر ۴ بار نادال فدرر را شکست داده است.

در مجموع هم از سال ۲۰۰۴ تاکنون نادال و فدرر در تورنمنت‌های مختلف ۲۴ بار با هم روبرو شده اند که نادال ۱۶ بار به پیروزی رسیده و فدرر ۸ بار.

این دو در فینال مسابقات گران اسلم ۸ بار با هم مسابقه داده اند که نادال ۶ بار پیروز شده و فدرر ۲ بار. در روی خاک رس هم این دو قهرمان بزرگ ۱۳ بار در مقابل هم ایستاده اند که نادال ۱۱ بار به پیروزی رسیده است.

اما واقعیت این است که نه تنها در تنیس که در هر رشته ورزشی آمار و ارقام و عملکرد گذشته می‌تواند گمراه کننده باشد، چون قهرمانان هم مثل همه انسان‌ها می توانند در زمان‌های مختلف شرایط خاص خودشان را داشته باشند و از آن گذشته هر مسابقه ای می تواند نتیجه ای بر خلاف تمام پیش بینی‌ها و آمار و ارقام داشته باشد. فینال امسال رولان گاروس هم از این قاعده مستثنی نیست.

در فینال امسال هر دو بازیکن انگیزه های قوی و استثنائی بالاتر از انگیزه های تمام ورزشکاران که پیروزی در هر مسابقه‌ای است دارند.

رافائل نادال می‌خواهد رکورد خود در رولان گاروس را با رکورد بیون بورگ، اسطوره سوئدی تنیس که ۶ بار قهرمان شده برابر کند. از آن گذشته شکست او از فدرر باعث می‌شود که جوکوویچ جای او را در صدر رده بندی جهانی بگیرد.

در طرف دیگر تور، راجر فدرر هم با تمام وجود می‌خواهد این مسابقه را ببرد. او گذشته از اینکه می‌خواهد ثابت کند که همان بازیکنی است که تا دو سال پیش بود و ۱۶ بار قهرمان گرن اسلم شد، واقعیت این است که هرگز در رولان گاروس در مقابل نادال به پیروزی نرسیده و در سال ۲۰۰۹ هم که به مقام قهرمانی رسید، زمانی بود که نادال در دور چهارم به سبب آسیب دیدگی مغلوب رابین سادرلینگ از سوئد شده بود.

به همین جهت خیلی از تحلیلگران تنیس، قهرمانی فدرر در سال ۲۰۰۹ را به علت غیبت نادال در فینال می دانند که بطور قطع برای قهرمان بزرگی چون فدرر خوشایند نیست.

پس بی جهت نیست که پیش بینی در باره نتیجه فینال یکشنبه برای کارشناسان بسیار مشکل شده است. سابقه و نتایج پیشین رولان گاروس حاکی از برتری نادال است. اما بررسی عملکرد نادال و فدرر در تورنمنت امسال کفه ترازو را نسبتا به نفع فدرر سنگین می‌کند، چون او در تمام مسابقات خود با قدرت ظاهر شد و تقریبا به هیچ مشکلی بر نخورد.

در مقابل، نادال در مسابقه اول خود در مقابل حریفی نه چندان قوی دو ست را از دست داد و در دو سه مسابقه بعدی هم در اوج نبود. اما در یک چهارم نهائی در برابر سادرلینگ و در نیمه نهائی در مقابل اندی ماری بریتانیائی به بهترین دوران تنیس خود نزدیک شد.

بنابراین به جای پیش بینی در باره نتیجه فینال امسال رولان گاروس، بهتر است بگوئیم که در این دوئل بین دو قهرمان ارزشمند و محبوب تنیس جهان هیچ چیز مطرح نیست به جز آنکه روز یکشنبه کدامشان بهتر بازی کند و قهرمان شود.

مطالب مرتبط