نادال با شکست فدرر، برای ششمین بار قهرمان تنیس آزاد فرانسه شد

نادال حق نشر عکس REUTERS
Image caption با این پیروزی، نادال برای ششمین بار جام قهرمانی رولان گاروس را بالا برد

روز یکشنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۰، راجر فدرر و رافائل نادال برای چهارمین بار در فینال جام تنیس آزاد فرانسه رو به روی هم قرار گرفتند.

این دیدار هشتمین رقابت فدرر و نادال در فینال گرند اسلم بود. راجر فدرر که سه فینال پیشین جام آزاد تنیس فرانسه را به نادال باخته بود، تلاش داشت که هفدهمین جام گرند اسلم خود را به دست آورد. رافائل نادال نیز به دنبال کسب ششمین قهرمانی خود در رولان گروس بود.

راجر فدرر که ست اول را خوب شروع کرده بود، در نهایت آن را ۵-۷ به نادال واگذار کرد. در ست دوم، این نادال بود که بهتر بازی کرد و این ست را ۷-۶ از آن خود کرد.

در شرایطی که راه بازگشتی برای فدرر به نظر نمی‎‌رسید، او به مبارزه ادامه داد و در یک ست تنگاتنگ ۷-۵ نادال را در ست سوم شکست داد تا امیدهای قهرمانی خود را زنده نگه دارد.

در ست چهارم بار دیگر نادال بود که کنترل دیدار را در دست داشت و با ارائه تنیس بهتر ۶-۱ فدرر را شکست داد. با این پیروزی، نادال برای ششمین بار جام قهرمانی رولان گاروس را بالا برد. همچنین، با این قهرمانی، نادال تعداد قهرمانی‌‎ گرند اسلم‌هایش را به ده رساند.

روز گذشته، در فینال بازی‌های بانوان، لی نا، تنیس‌باز چینی، با شکست فرانچسکا سکیئونه، قهرمان سال پیش، اولین قهرمانی خود را در یک گرند اسلم به ثبت رساند. لی نا، اولین تنیس باز آسیایی است که به قهرمانی یک گرند اسلم رسیده است.

علاقه مندی کیسینجر برای کمک به اصلاحات در فیفا

هنری کیسینجر، مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا به بی بی سی رادیو فایو لایو گفت علاقه مند است به کمیته مردان خردمند سپ بلاتر، رئیس فیفا ملحق شود.

بلاتر از کیسینجر دعوت کرده است تا به عضویت کمیته جدید او برود که برای بالابردن پاسخگوئی فیفا تشکیل خواهد شد.

کیسینجر ۸۸ ساله گفت: "او جزئیات زیادی مطرح نکرد، جز اینکه گفت می خواهد گروهی از مردان خردورز را برای مدیریت مسائل احتمالی پیش رو تشکیل دهد".

"اگر بتوانم کمکی کنم، مایلم در این کمیته شرکت کنم اما باید بدانم دیگر شرکت کنندگان چه کسانی هستند و شرایط کار چیست".

کیسینجر که در آلمان متولد شده در دولت ریچارد نیکسون مردی کلیدی بود و بدلیل تاثیری که در پایان دادن به جنگ ویتنام داشت در سال ۱۹۷۳ برنده جایزه صلح نوبل شد.

او از طرفداران قدیمی فوتبال است و نقش مهمی در گرفتن میزبانی جام جهانی ۱۹۹۴ برای آمریکا داشت.

کیسینجر در اصلاحات انجام شده در کمیته بین المللی المپیک بعد از رسوایی اعطای المپیک زمستانی ۲۰۰۲ به سالت لیک سیتی حضور داشت.

بلاتر هفته گذشته برای چهارمین بار پیاپی به عنوان ریاست فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، برگزیده شد.

فیفا در ماه های اخیر با اتهامات متفاوتی در زمینه فساد روبرو بوده است که یکی از مهمترین آنها به انتخاب قطر برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ بر می گردد.

متعاقب این فشارها و پس از انتخاب مجدد برای ریاست فیفا، بلاتر وعده داد که در آینده به جای هیات رئیسه ۲۴ نفره فیفا، مجمع با ۲۰۸ عضو از سرتاسر جهان میزبان جام جهانی را انتخاب خواهد کرد. او همچنین وعده داد که کمیته ای برای حل و رسیدگی به مشکلات با حضور افراد داخلی و خارج از فوتبال مانند کسینجر تشکیل می دهد.

وین رونی کاشت موی سرش را تایید کرد

حق نشر عکس PA
Image caption رونی از طرفدارانش خواسته است اگر ژل موی خوبی می شناسند به او توصیه کنند

وین رونی اعلام کرد که در کلینیکی معتبر در لندن در خیابان هارلی روی سرش مو کاشته است تا از کچلی بیشتر جلوگیری کند.

مهاجم تیم فوتبال منچستریونایتد در صفحه توئیتر خود گفته است که از نتیجه کار خوشحال است.

او توئیت کرد: "می خواهم به همه طرفدارانم بگویم که کاشت مو انجام داده ام. داشتم در ۲۵ سالگی کچل می شدم. چرا نباید چنین کاری می کردم؟"

او از طرفدارانش خواسته است اگر ژل موی خوبی می شناسند به او توصیه کنند هرچند هنوز سرش متورم است و خونمردگی دارد.

راز رونی زمانی برملا شد که یک عکاس تصویر وی را در حالی شکار کرد که با یک کلاه بیسبال از جلسه ای هفت - هشت ساعته از کلینیک خارج شد.

کولین رونی، همسر این فوتبالیست هم گفت: "من از وین نخواستم این کار را انجام دهد و این تصمیم خودش بود. من هم مثل بسیاری می گویم که خوب شد این کار را انجام داد".

ریو فردیناند همبازی رونی در منچستر یونایتد هم به شوخی توئیت کرده است: "خیلی زود برای "هد اند شولدر" (مارک شامپو) تبلیغ خواهی کرد. امیدوارم همه چیز خوب انجام شود و موفق باشی!"

نفت در آستانه انتقال به اراک

بعد از سقوط تیم های پیکان قزوین و پاس همدان به دسته اول لیگ فوتبال ایران خبرگزاری مهر گزارش داد که روز دوشنبه تیم فوتبال نفت تهران هم به اراک منتقل خواهد شد.

پیش از این پیکان و پاس هر دو به شهر تهران متعلق بودند که با سیاست جدیدی به شهرهای قزوین و همدان منتقل شدند.

باشگاه های صبا و راه آهن هم به همین ترتیب به قم و شهر ری منتقل شدند تا شهرها و استان های بیشتری در لیگ برتر نماینده داشته باشند.

انتقال تیم های تهرانی به استان های دیگر از ابتدا با مخالفت بسیاری از کارشناسان و هواداران روبرو شده بود اما سقوط پیکان و پاس موج جدیدی از انتقادات را برانگیخت.

بنا به گزارش مهر قرار است روز دوشنبه تیم فوتبال نفت تهران با برخی رایزنی‌ها به اراک منتقل شود.

مهر عنوان کرده که با حضور محمد علی آبادی در وزارت نفت که خود یکی از مدیران ورزشی چند سال اخیر بوده است، روند انتقال تیم نفت سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.

نامه کمیته ملی المپیک به احمدی نژاد

حق نشر عکس FARS
Image caption کمیته ملی المپیک از محمود احمدی نژاد درخواست کرده تا صدور مجوز خروج از کشور بازیکنان تیم المپیک فوتبال ایران تسهیل شود

بهرام افشارزاده دبیرکل کمیته ملی المپیک گفت با ارسال سه نامه به احمدی‌نژاد رییس جمهور، سردار مصطفی نجار وزیر کشور و سردار احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی، درخواست کرده تا کار صدور مجوز خروج از کشور بازیکنان تیم المپیک فوتبال ایران، خارج از روال اداری معمول صورت گیرد.

تیم فوتبال المپیک ایران هفته گذشته برای بازی دوستانه قرار بود به اوکراین سفر کند که تا لحظات آخر مجوز خروج بسیاری از بازیکنان فراهم نشد و بعد پرواز تیم لغو شد.

فدراسیون فوتبال ایران بعد از آن از همکاری نکردن کمیته ملی المپیک گلایه کرده بود.

افشارزاده در جواب فدراسیون فوتبال امروز گفته است: "متاسفانه در یک هفته گذشته یکی در فدراسیون فوتبال نمانده بود تا مشکل خروج از کشور بازیکنان تیم امید را پی‌گیری کند".

"اگر ما مسئول مستقیم این کار هستیم، متاسفانه فدراسیون هیچ وقت مدارک و اطلاعات کافی ورزشکاران را در اختیار ما نگذاشت تا پی‌گیر حل مشکل باشیم. ما وضعیت سنی بازیکنان را نمی‌دانستیم، نمی‌دانیم کدام بازیکن مشکل شناسنامه‌ای دارد، چه کسی دیپلم دارد، چه کسی ندارد، کدامیک سرباز فراری است و... . ما تازه چهارشنبه با خواهش و تمنا لیست بازیکنان را گرفتیم."

او در واکنش به صحبت‌های مهدی تاج نایب‌رییس فدراسیون که گفته بود "ما دیگر از اقدام‌ها و پی‌گیری‌های کمیته المپیک برای این موضوع ناامید شدیم" اظهار کرد: "صحبت‌های تاج واقعا برایم عجیب بود. او که در این چند روز کار را پی‌گیری نکرده است. او که در روزهای اخیر رفته بود اصفهان! اگر تاج آن حرف‌ها را زده برای این است که این‌کاره نیست".

مطالب مرتبط