درخواست پی‌گیری دلایل لغو مسابقه فوتبال تیم ملی زنان ایران

تیم ملی فوتبال زنان ایران حق نشر عکس REUTERS
Image caption تیم ملی فوتبال زنان ایران پیش از لغو مسابقه با اردن

یکی از نمایندگان مجلس ایران دلیل مخالفت فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، با پوشش اسلامی فوتبالیست‌های زن ایرانی را "انگیزه‌های غرض‌ورزانه نسبت به انقلاب اسلامی" خوانده و خواهان پی‌گیری این موضوع شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، فاطمه آلیا، عضو فراکسیون زنان مجلس ایران با اشاره به این که پیش از این با وجود "قهر و کین بسیاری از کشورها و نهادها نسبت به جمهوری اسلامی " ورزشکاران زن ایرانی از پوشش اسلامی استفاده می‌کردند، از مسئولان ورزشی و سیاست خارجی دولت خواسته است تا برای به حداقل رساندن این برخوردها موضوع را پی‌گیری کنند.

مسابقه تیم ملی فوتبال زنان ایران با اردن در مرحله مقدماتی المپیک ۲۰۱۲ لندن روز جمعه (۱۳ خرداد) در بحرین به دلیل مخالفت فیفا با پوشش اسلامی زنان فوتبالیست ایرانی لغو شد.

این در حالی است که تیم فوتبال زنان ایران پیش از این با همین لباس‌ها در دور قبلی مسابقات مقدماتی المپیک لندن صدرنشین گروه خود شده و به مرحله دوم رسیده بود.

در پی تذکر فیفا به تیم ملی فوتبال زنان ایران در فروردین ۱۳۸۹ به دلیل پوشش اسلامی، مسئولان فدراسیون فوتبال ایران تصمیم به طراحی لباس تازه‌ای گرفتند که "علاوه بر راحتی و ورزشی بودن، اسلامی باشد."

اما این لباس نیز در بازی روز جمعه گذشته مورد قبول ناظر فنی مسابقه قرار نگرفت و او مانع از انجام بازی شد.

در بند ۴ اساسنامه فیفا ذکر شده است که لباس بازیکنان فوتبال نباید خطرناک، دارای تبلیغ سیاسی، مذهبی یا نژادی باشد.

حق نشر عکس MEHR
Image caption فاطمه آلیا از ناراحتی فوتبالیست های زن ایرانی بعد از لغو مسابقه با اردن انتقاد کرده است

انتقاد از ناراحتی پس از حذف

به گزارش ایلنا، خانم آلیا در باره قانونی بودن پوشش زنان فوتبالیست ایرانی گفته است: "تمام مراحل قانونی انجام شده و هیچ منع منطقی و قانونی برای شرکت بانوان در مسابقات با پوشش اسلامی وجود نداشته است."

او فیفا را به نقض اساسنامه‌اش در مورد جدا بودن ورزش از سیاست متهم کرده و گفته است: "زمانی که ترس از انقلاب اسلامی بر آنها مستولی می‌شود نظیر این حرکات دور از انصاف را از خود نشان می‌دهند."

پیش از این علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفته بود که "این فدراسیون از مسئول برگزار کننده این رقابت ها به فیفا شکایت می کند."

در پی لغو بازی تیم‌های فوتبال زنان ایران و اردن در روز جمعه، تصاویری از ناراحتی و گریه فوتبالیست‌های زن ایرانی در زمین بازی در خبرگزاری‌ها منتشر شد.

خانم آلیا از این واکنش زنان فوتبالیست انتقاد کرده و ناراحتی آنها را "باعث سوء استفاده کشورهای دیگر" دانسته است.

'یقه اسکی'

حق نشر عکس MEHR
Image caption مسئول فنی مسابقه از فوتبالیست‌های ایرانی خواسته است تا یقه اسکی لباسشان را حذف کنند

در اظهار نظری دیگر فریده شجاعی، نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال ایران فیفا را مسئول هزینه‌های انجام‌شده برای آمادگی تیم ملی فوتبال ایران دانسته و گفته است: "پوشش زنان فوتبالیست ایرانی نیازی به مجوز کتبی نداشت."

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، خانم شجاعی دلیل این امر را تایید شفاهی سپ بلاتر، رئیس فیفا و "چاپ عکس‌های تیم فوتبال نوجوانان زنان با پوشش اسلامی در نشریات مختلف" عنوان کرده است.

خانم شجاعی در توضیح وقایع روز مسابقه ایران و اردن گفت که مسئول فنی مسابقات از ورزشکاران ایرانی خواسته است که یقه اسکی لباسشان را حذف کنند.

به گفته خانم شجاعی، در پی این درخواست سرپرست تیم ایران خواهان استعلام از فیفا در این زمینه شده و مسئول فنی مسابقه نیز در واکنش گفته است که این استعلام قبلا صورت گرفته و لباس مورد تایید قرار نگرفته است.

به گزارش ایرنا، نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال ایران "همزمانی این مسئله با تعطیلات در ایران و عدم دسترسی به کفاشیان به دلیل حضورش در سوئیس برای انتخاب رئیس فیفا" را مانع از گزارش به موقع موضوع و حذف ایران از مسابقات دانسته است.

مطالب مرتبط