آمادگی فدرر برای قهرمانی کافی نبود

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption دیدار روز روز یکشنبه، ۱۵ خرداد، چهارمین رودررویی نادال و فدرر در فینال جام آزاد فرانسه بود

پیروزی رافائل نادال نفر اول تنیس جهان از اسپانیا در فینال جام آزاد فرانسه، رولان گاروس، بر راجر فدرر قهرمان پیشین جهان از سوییس یکی از مهمترین و حساس‌ترین پیروزی های دوران تنیس حرفه‌ای نادال به شمار می‌رود.

نادال که در فصل جاری تنیس به غیر از جام آزاد استرالیا در تمام دیگر تورنمنت‌هایی که شرکت کرده بود به فینال رسیده اما در چهار تورنمنت ماسترز که دو تایش هم روی خاک رس، زمین مورد علاقه او، بود مغلوب نوواک جوکوویچ نفر دوم جهان از صربستان شده بود، در شرایطی مبارزات خود را در پاریس آغاز کرد که هم از لحاظ آمادگی بدنی و هم از نظر روحی در شرایط مطلوبی قرار نداشت.

او پس از این که در اولین مسابقه خود در برابر جان ایزنر آمریکایی دو ست را از دست داد و به سختی به پیروزی رسید در مصاحبه مطبوعاتی خود گفت که اگر به اینطور بازی کردن ادامه دهد، بختی برای قهرمانی در رولان گاروس نخواهد داشت.

اما بازیکن ۲۵ ساله اسپانیایی از آن پس در هر مسابقه‌ای بهتر از مسابقه قبل ظاهر شد و در یک چهارم نهایی در برابر رابین سودرلینگ از سوئد و در نیمه نهایی در مقابل اندی ماری از بریتانیا به دوران اوج خود نزدیک شد.

نادال با این که جام آزاد فرانسه امسال را لرزان آغاز کرد از ابتدا از نظر انگیزه چیزی کم نداشت. پیروزی او در رولان گاروس که دهمین جام گرن اسلم برای نادال است، ششمین قهرمانی او در روی خاک رس پاریس محسوب می‌شد که برابر با رکورد بیون بورگ بازیکن نامدار سوئدی است.

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption با این پیروزی، رافائل نادال برای ششمین بار عنوان قهرمانی جام آزاد فرانسه را از آن خود کرد

از آن گذشته تنها پیروزی در برابر فدرر می‌توانست موقعیت نادال در صدر رده بندی جهانی را حفظ کند. شکست نادال باعث می‌شد که جوکوویچ جای او را بگیرد و نادال به رده دوم نزول کند. اکنون مقام اول جهان تا پس از مسابقات ویمبلدون که هفته آخر ژوئن و هفته اول ژوییه در لندن برگزار می‌شود، برای نادال تضمین شده است اگرچه او تنها ۴۵ امتیاز بر جوکوویچ برتری دارد.

در مقابل شکست روز یکشنبه احتمالا یکی از دردناک‌ترین شکست‌ها برای فدرر بود. او که در چهار دیدار قبلی خود با نادال در رولان گاروس، که سه بارش در فینال بود، مغلوب شده بود، و و در سال ۲۰۰۹ هم که به مقام قهرمانی رسید، زمانی بود که نادال در دور چهارم به سبب آسیب دیدگی مغلوب رابین سودرلینگ از سوئد شده بود، این بار آماده‌تر از نادال می‌نمود.

او در تمام طول تورنمنت در آمادگی کامل و خیلی بهتر از نادال ظاهر شد و پیروزی او بر جوکوویچ در نیمه نهایی یکی از ارزشمندترین پیروزی‌های او در رولان گاروس بود. می‌توان گفت تاکنون هرگز در رولان گاروس با این قدرت بازی نکرده بود حتی در ۲۰۰۹ که قهرمان شد.

بنابراین فدرر بهترین موقعیت را داشت که با پیروزی بر قهرمان اسپانیایی ثابت کند که می تواند در خاک رس رولان گاروس که زمین مورد علاقه نادال است، سلطان تنیس بر خاک رس را شکست دهد و تنها نقطه ابهام در تنیسش را پاک کند. احتمالا برای این بازیکن ۲۹ ساله چنین موقعیتی دیگر پیش نخواهد آمد.

اما تکلیف فینال در همان ست اول روشن شد. فدرر مسابقه را با قدرت شروع کرد و ۵ بر ۳ جلو افتاد. تقریبا همه فکر می‌کردند که او این ست را برده و در چنین مسابقات حساسی پیروزی در ست اول خیلی مهم است و اکثر اوقات برنده ست اول پیروز مسابقه از زمین بیرون می‌آید. اما اینطور نشد.

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption راجر فدرر با شانزده گرند اسلم، رکورددار کسب بیشترین تعداد قهرمانی گرند اسلم است

نادال در همان زمانی که به نظر می‌آمد حرفی برای گفتن ندارد ناگهان با چرخشی فوق‌العاده مسیر بازی را به نفع خود تغییر داد و یک اشتباه کوچک فدرر روندی را آغاز کرد که در پایان نتیجه را ۷ بر ۵ به نفع نادال پایان داد. صورت فدرر در پایان این ست نشان می داد که این قهرمان بزرگ که او را احتمالا بهترین بازیکن تاریخ تنیس می‌دانند مسابقه را از نظر روحی باخته است.

در باره نتیجه مسابقه از آن پس تردیدی وجود نداشت. با اینکه فدرر ست سوم را از آن خود کرد، نتیجه ۶ بر یک ست چهارم که به نفع نادال تمام شد فاصله بین دو بازیکن را به خوبی نشان داد. گریه نادال پس از پیروزی و حتی در رختکن نشان داد که نتیجه این مسابقه تا چه حد برای او مهم بوده است.

اکنون که با پایان یافتن جام آزاد فرانسه، فصل تنیس روی خاک به پایان رسیده و فصل کوتاه تنیس بر روی چمن آغاز شده، تمام چشم‌ها به ویمبلدون دوخته شده که هفته آخر ژوئن آغاز می‌شود. آمادگی فدرر و بازگشت نسبی او به دوران اوجش، این نوید را می دهد که در ویمبلدون شاهد رقابتی گرم و سه جانبه میان او، نادال و جوکوویچ خواهیم بود.

مطالب مرتبط