مخالفت تیم ها با فرمول یک بحرین

فرمول وان حق نشر عکس Reuters
Image caption قرار بود مسابقه فرمول یک در ماه مارس در بحرین برگزار شود

تیم های حاضر در مسابقات فرمول یک از فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی خواستند که از برگزاری مسابقه امسال در بحرین صرف نظر کند.

قرار بود مسابقه فرمول یک بحرین در ماه مارس برگزار شود، اما بدلیل ناآرامی های سیاسی و اجتماعی در منامه این بازیها به تعویق افتاد.

بعد از چند ماه، فدراسیون جهانی اتومبیلرانی روز جمعه اعلام کرد که مسابقه فرمول یک بحرین روز ۳۰ اکتبر برگزار خواهد شد.

اما تیم ها در نامه ای به فدراسیون جهانی اتومبیلرانی مخالفت خود را با برگزاری این مسابقه در سال ۲۰۱۱ عنوان کرده اند و گفته اند که نمی خواهند این رویداد به مسابقه روز ۱۱ دسامبر هند اضافه شود.

سخنگوی اتحادیه تیم های فرمول یک گفت: "تیم ها نظرشان را در این نامه مطرح کرده اند".

بنابر اطلاعاتی که بدست بی بی سی رسیده، اتحادیه تیم های فرمول یک به دلیل مسائل لجستیک به تصمیم فدراسیون جهانی و تغییر زمان مسابقه بحرین اعتراض کرده اند.

در این نامه آمده است که ایده اضافه کردن بیستمین مسابقه در ماه دسامبر برای کارکنان ما قابل قبول نیست.

در متن نوشته شده به مسئله اخلاقی یا روانی اشاره ای نشده ای اما گروه های حقوق بشری می گویند که علیرغم کنترل نا آرامی ها، آزار و بدرفتاری در بحرین همچنان ادامه دارد.

منابع خبری می گویند این مسئله یکی از نگرانی تیم هاست.

در همین حال، در نامه اشاره شده است که برای تیم ها، مسابقات بحرین از سال ۲۰۰۴ تاکنون لذت بخش بوده است و آنها از زحماتی که این کشور برای برگزاری فرمول یک کشیده است ممنون هستند.

فدراسیون جهانی اتومبیلرانی اگرچه هفته پیش و پس از رای گیری، تاریخ مسابقه را تغییر داد اما اینک چاره ای جز تن دادن به درخواست تیم ها ندارد. چرا که آن تصمیم، بنابر مقررات نیازمند توافق مکتوب با تیم ها است.

تصمیم فدراسیون جهانی بر اساس گزارش مکتوب یکی از نایب رئیسان، کارلوس گارسیای اسپانیایی است که از بحرین بازدید کرده بود. گزارشی که اینک روی اینترنت به بیرون درز کرده است.

مکس موزلی، رئیس سابق ورزش های موتوری جهان روز سه شنبه گفت که به نظر او مسابقه فرمول یک بحرین در ماه اکتبر عملی نخواهد شد و اگر چنین اتفاقی بیفتد فرمول یک ضرر سنگینی خواهد دید.

او به بی بی سی گفت: "باعث تعجب خواهد بود اگر این رویداد به مرحله اجرا برسد. من فکر نمی کنم چنین اتفاقی بیفتد".

شیخ محمد بن عیسی الخلیفه که در بردن فرمول یک به بحرین نقش اساسی داشت، با امیدواری گفته است: "تا روز ۳۰ اکتبر زمان زیادی است. ما مطمئن هستیم که تا آن موقع مشکلات زیادی را حل خواهیم کرد و مسابقه انجام خواهد شد".

دمون هیل قهرمان سابق جهان و مدیر باشگاه رانندگان مسابقه انگلستان در اظهار نظری دیگر گفت که فرمول یک شانس خود را برای ابراز دغدغه هایش پیرامون وضعیت بحرین از دست داده است.

او به ورلد آپ دیت بی بی سی گفت: "فکر می کنم مشکل فرمول یک این است که این رویداد مثل یک حباب شده است که به همه جهان می رود و مردم در همین حباب جا گرفته اند. انگار آنها از هر اتفاقی که دور و برشان می افتد مصون هستند".

قنبرزاده پس از انتقال نفت به اراک: نماز شکر خواندیم

بنابر گزارش خبرگزاری های ایران باشگاه نفت تهران روز چهارشنبه به استان مرکزی منتقل شد.

منصور قنبرزاده، مدیر عامل باشگاه نفت با تائید این خبر، گفته است که مسئولیت اداره باشگاه نفت بر عهده مدیرکل تربیت بدنی استان مرکزی خواهد بود.

قنبرزاده درباره انتقال رسمی تیم فوتبال نفت تهران به خبرگزاری مهر گفت: "پس از دریافت نامه فدراسیون فوتبال که انتقال نفت به استان مرکزی را در چارچوب ضوابط قانونی بلامانع دانست، باشگاه نفت به شکل رسمی و بصورت صددرصد به استان مرکزی واگذار شد".

"بر این اساس خسرو قمری، مدیرکل تربیت بدنی استان مرکزی مسئولیت تیم را برعهده گرفت و قرار است هفته آینده هم مراسم معارفه کادرفنی و بازیکنان با مسئولان جدید باشگاه انجام شود".

او درباره اینکه بازیکنان تیم به چه سرنوشتی دچار خواهند شد به فارس توضیح داد: "تمام این مسائل در حوزه اختیارات اداره کل تربیت بدنی استان مرکزی است. شاید نام نفت تهران به تربیت بدنی اراک یا هر نام دیگری تغییر کند.در مورد ورزشکاران نیز همان اداره کل تصمیم‌گیرنده است".

قنبرزاده در گفت و گو با ایسنا و در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی می‌شد پس از صحبت‌های کارشناسان و مخالفت مردم در برنامه ۹۰ روند این کار به گونه‌ی دیگری پیش برود گفت: "به هر حال هرچه خدا بخواهد پیش می‌آید. ضمن اینکه نماز شکر خواندیم که این تکلیف از روی دوش ما برداشته شد و ما به خوبی آن را انجام دادیم".

طبق مصوبه هیئت دولت در سفر استانی رئیس جمهور به استان مرکزی مقرر شده بود، باشگاه نفت تهران به استان مرکزی و شهر اراک منتقل شود.

انتقاد ادووکات از آرسن ونگر

حق نشر عکس AFP
Image caption منتقدین می گویند که آرسن ونگر باید بیش از این از آرشاوین، مهاجم روس در ترکیب تیمش استفاده کند

دیک ادووکات، سرمربی تیم ملی روسیه با انتقاد از آرسن ونگر گفت که آرشاوین نباید بطور مرتب روی نیمکت آرسنال بنشیند.

ادووکات هلندی که در تیم های باشگاهی زنیت سن پطرز بورگ و تیم ملی روسیه با این مهاجم ۳۰ ساله روس کار کرده، معتقد است آرسن ونگر از آرشاوین به اندازه کافی استفاده نکرده است.

" یکی از مشکلات این است که او فقط ۲۰ دقیقه به زمین می آید. ونگر او را در نیمه دوم به بازی می فرستد تا جان تازه ای به تیم بدهد".

"من دو سال با او در زنیت کار کردم و او را به خوبی می شناسم. آندری بازیکن درخشانی است. اما در آرسنال از او به اندازه کافی استفاده نمی شود. او بازیکن یک بازی کامل است".

ادووکات معتقد است آرشاوین می تواند کاپیتان تیم ملی روسیه شود هرچند تاکید کرد هنوز تصمیمی در این مورد نگرفته است.

" این تیم فاقد لیدر است. اگر در خارج از روسیه از کسی بپرسید که نام یک بازیکن روس را بگوید، همه از آرشاوین نام خواهند برد".

او گفت: "فکر نکنید من آرشاوین را در زمین می گذارم چون او آرشاوین است. من و او هیچ رابطه خاصی با هم نداریم. با هیچ بازیکنی رابطه ویژه ای ندارم."

ادوو کات در پاسخ به اینکه آیا سن آرشاوین در تصمیم گیری او موثر است، گفت: " نه. اما اگر بازیکنی بهتر از او را پیدا کنم، او را جایگزین آرشاوین می کنم".

مطالب مرتبط