بحرین با لغو مسابقه فرمول یک موافقت کرد

پیست سخیر حق نشر عکس AFP
Image caption برگزاری مجدد مسابقه در بحرین با اعتراض گروه‌های حقوق بشر و تیم‌ها روبرو شد

برگزار کنندگان مسابقه فرمول یک بحرین با لغو این مسابقه و حذف آن از تقویم مسابقات امسال موافقت کردند.

قرار بود مسابقات سال ۲۰۱۱ فرمول یک در ماه مارس در بحرین آغاز شود، اما به دلیل ناآرامی های سیاسی این کشور، این مسابقه به تعویق افتاد.

جمعه گذشته، با رای فدراسیون جهانی اتوموبیلرانی قرار شد مسابقه بحرین روز ۳۰ اکتبر (۸ آبان) به جای مسابقه فرمول یک هند برگزار شود و مسابقه هند به ماه دسامبر موکول شود.

این تصمیم فدراسیون جهانی با اعتراض وسیع گروه های طرفدار حقوق بشر روبرو شد که معتقد بودند برگزار کنندگان مسابقات فرمول یک نباید به سرکوب اعتراضات در بحرین بی‌تفاوت باشند. نزدیک به نیم میلیون نفر هم با امضای نامه ای سرگشاده ‌از تیم ها خواستند مسابقه بحرین را تحریم کنند.

همزمان مدیران تیم ها معتقد بودند به دلایل لجستیک برگزاری یک مسابقه در ماه اکتبر و یک مسابقه اضافه در ماه دسامبر امکان پذیر نیست و در نامه ای به فدراسیون جهانی با برگزاری مسابقه بحرین مخالفت کردند.

سرانجام برگزارکنندگان مسابقه فرمول یک بحرین امروز (جمعه) در بیانیه ای اعلام کردند لغو این مسابقه را می پذیرند.

در بیانیه برگزارکنندگان مسابقه فرمول یک بحرین آمده است: "ما می خواهیم به نقش مثبت و سازنده خود را در مسابقات فرمول یک ادامه دهیم. بنابراین، به نفع این ورزش تغییر در تقویم مسابقات این فصل را دنبال نخواهیم کرد."

کشتی فرنگی جوانان ایران یک مدال دیگر گرفت

در آخرین روز مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جوانان آسیا، تیم ایران، قهرمان زود هنگام رقابت ها، به یک مدال نقره رسید.

ایران که با کسب شش مدال طلا در روز اول قهرمانی اش قطعی شده بود، توسط یاشار عیسی زاده در وزن ۱۲۰ کیلوگرم صاحب یک نشان نقره شد.

عیسی زاده پس از برتری برابر کشتی گیران ژاپن و قرقیزستان، در فینال مقابل هوانگ جون از کره جنوبی شکست خورد و نقره گرفت.

بهروز ملکی، فرنگی کار وزن ۵۰ کیلوگرم ایران در این روز پس از پیروزی مقابل حریفی از کره جنوبی، به دلیل مصدومیت از ادامه رقابت ها انصراف داد و در رده پنجم قرار گرفت.

به این ترتیب فرنگی کاران جوان ایران با کسب ۶ مدال طلا، یک نقره و ۷۵ امتیاز قهرمان مسابقات شدند. تیم های قرقیزستان و قزاقستان نیز بر سکوی دوم و سوم ایستادند.

در این رقابت ها سامان عبدولی، محمد نوربخش، مهدی زیدوند، کمال محمد علیزاده، و مجید علیاری و مهرداد بایندور برای ایران مدال طلا گرفتند.

مکزیک با وجود محرومیت پنج بازیکنش پیروز شد

حق نشر عکس AP
Image caption خاویر هرناندز (سمت چپ) دو گل برای مکزیک به ثمر رساند

در ادامه مسابقات فوتبال جام طلایی کونکاکاف، تیم ملی مکزیک ساعاتی پس از آن که پنج بازیکنش را به دلیل دوپینگ از دست داد، توانست ۵ - ۰ کوبا را شکست دهد و صدرنشین گروهش باقی بماند.

مکزیک با گل های خاویر هرناندز و جیووانی دوس سانتوز (هر کدام دو گل) و آلدو دل نخیریس مقابل ضعیف ترین تیم گروه A پیروز شد و با شش امتیاز از دو بازی در صدر گروه ایستاد.

پیش از این دیدار، چهار مدافع و دروازه بان تیم ملی مکزیک پس از آن که نتیجه آزمایش دوپینگ آن ها مثبت اعلام شد از تیم کنار گذاشته شده بودند.

مسابقات جام طلایی کونکاکاف با شرکت دوازده تیم در سه گروه در آمریکا در جریان است. اکنون در گروه B، آمریکا و در گروه C، جاماییکا صدرنشین هستند.

هافبک ساندرلند به لیورپول پیوست

باشگاه لیورپول جردن هندرسون، هافبک جوان تیم ساندرلند را به خدمت گرفت.

این بازیکن ۲۰ ساله اولین خرید تابستانی لیورپول است و باشگاه قرارداد او را "بلند مدت" اعلام کرده است. گفته می شود مبلغ قرارداد هندرسون ۲۰ میلیون پوند است.

او که بازیکن تیم زیر ۲۱ سال انگلستان است، در ۷۹ بازی برای ساندرلند پنج گل زده است.

دالاس یک قدم به قهرمانی نزدیک تر شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption درک نویتزکی، ستاره تیم دالاس ماوریکس در بازی پنجم ۲۵ امتیاز کسب کرد

در پنجمین مسابقه از هفت دیدار فینال لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا (NBA)، تیم دالاس ماوریکس ۱۱۲ بر ۱۰۳ میامی هیت را شکست داد و یک گام به قهرمانی نزدیک تر شد.

دالاس ماوریکس در حضور بیش از بیست هزار هوادار خود در حالی که سه امتیاز از مهمان عقب بود، در چند دقیقه طوفانی توانست پانزده امتیاز کسب کند و با اختلاف زیاد پیروز شود.

با این برد، دالاس اکنون در مجموع ۳ - ۲ از حریفش پیش است و تنها با یک پیروزی در دو بازی باقیمانده برای اولین بار قهرمان NBA خواهد شد.

دیدار بعدی روز یکشنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در زمین میامی هیت انجام می شود. در صورت برتری میامی در این مسابقه، تعیین قهرمان به بازی هفتم موکول می شود که روز سه شنبه ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) باز هم در خانه میامی برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط