اقتصاد فوتبال و دستمزدهای نجومی بازیکنان حرفه‌ای

حق نشر عکس BBC World Service

بر اساس گزارشی که موسسه ارزیابی مالی "دلویت"در مورد وضعیت مالی باشگاههای فوتبال انگلستان تهیه کرده است، سهم پرداخت دستمزد بازیکنان لیگ برتر در فصل فوتبال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ رکودهای قبلی را شکسته و حدود ۶۸ درصد از کل درآمد این باشگاهها را به خود اختصاص می دهد.

باشگاه منچستر یونایتد ۴۶ درصد و رقیب جدید آن باشگاه منچستر سیتی ۷ درصد بیشتر از کل در آمد خود را صرف پرداخت دستمزد بازیکنان می کند. باشگاه چلسی نیز که از این نظر طی هفت سال گذشته در صدر بوده، در فصل قبلی رقمی حدود ۱۷۴ میلیون پوند برای دستمزد بازیکنان پرداخته است.

دان جونز از موسسه "دلویت"می گوید: "این افزایش شدید در میزان دستمزد فوتبالیست های لیگ برتر نگران کننده است و اتحادیه فوتبال باشگاهی اروپا براساس مقررات موسوم به رقابت عادلانه باید با این موضوع برخورد کند."

همزمان طبق گزارش موسسه "دلویت "در فصل فوتبال۱۰-۲۰۰۹ درآمد لیگ برتر فوتبال انگستان حدود دو درصد افزایش یافته و برای اولین بار از مرز دو میلیارد پوند فراتر رفته است.

آقای جونز می گوید در باشگاههایی که در پایین جدول هستند نشانه هایی از انضباط و سختگیری در مورد حقوق بازیکنان دیده می شود و در مورد باشگاههای صدر جدول نیز درآمد آنها آنقدر زیاد است که می توانند دستمزدهای هنگفت را بپردازند.

او می افزاید : "مشکل اصلی برای باشگاه های میانی جدول است، باشگاههایی که نه با مشکل سقوط از لیگ برتر روبرو هستند و نه می توانند به رقابت های اروپایی وارد شوند. در هر صورت باشگاههای چلسی و منچستر سیتی طبق مقررات رقابت عادلانه باید میزان دستمزدهای خود را کنترل کنند."

همزمان باشگاههای حاضر در رقابت جام باشگاه های اروپا قرار است مقررات ویژه خود را برای نظارت بر رقابت عادلانه تنظیم کنند.

گِرگ کلارک، رئیس لیگ های فوتبال انگلستان می گوید که این باشگاه ها در مجموع به مقرراتی مشابه اتحادیه فوتبال باشگاهی اروپا رای داده اند.

در عین حال پیشنهادهایی نیز مطرح شده که باشگاههای حاضر در لیک دسته اول نیز مثل باشگاههای دسته دوم موظف شوند حداکثر تا ۶۰ درصد از درآمد سالانه خود را برای دستمزد بازیکنان هزینه کنند.

مقررات اتحادیه فوتبال باشگاهی اروپا که اجرای آن از سال ۲۰۱۴ برای تمام باشگاههای حاضر در رقابت های اروپایی اجباری خواهد شد، باشگاهها را تشویق می کند که تعادل بین درآمد و هزینه های خود را رعایت کنند. این اتحادیه از فصل آینده بر فعالیت های مالی باشگاهها نظارت خواهد کرد.

تمام باشگاههای اروپایی جهت دریافت اجازه برای شرکت در رقابت های اروپایی ناگزیر هستند این مقررات و ایجاد تعادل بین مخارج و هزینه های را رعایت کنند.

دان جونز از موسسه "دلویت"می گوید: "در حالیکه درآمد باشگاههای فوتبال بسیار چشمگیر بوده ولی مدیریت دراز مدت هزینه ها هنوز هم برای این باشگاهها یک چالش بزرگ است"

"رشد بی رویه میزان دستمزدها" باعث شده که در حدود بیست سالی که از عمر لیگ برتر در انگلستان می گذرد فاصله دخل و خرج این باشگاهها از ۱۶ به ۴ درصد از کل درآمد آنها تنزل یابد.

چالش های قدیمی و دیگر مثل بدهی های کلان، هشدارهای دولت در مورد نحوه مدیریت فوتبال باشگاهی و تحقیقات اداره مالیات در مورد فعالیت مالی این موسسات هنوز بر جای خود باقی است.

حق نشر عکس BBC World Service

در همین شرایط میزان ضرر باشگاههای چهار لیگ اول انگلستان روی هم رفته از میزان سود باشگاههای لیگ برتر بیشتر است. ۹۲ باشگاه حاضر در لیگ های انگلستان به طور روزانه متضرر می شوند و این میزان هر ساله افزایش یافته و در فصل ۱۰-۲۰۰۹به رقم ۶۰۰ میلیون پوند رسیده است.

در مجموع کل بدهی تمامی باشگاههای فوتبال انگلستان اکنون حدود سه و نیم میلیارد پوند است.

در سطح اروپا نیز طی فصل گذشته تمام لیگ های اصلی کشورهای اسپانیا، آلمان ، ایتالیا، فرانسه و انگلستان درآمد خود را افزایش داده و در مجموع رقم اعلام شده آن حدود هفت و نیم میلیارد پوند (معادل هشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو) است.

در دسته های پائین تر از لیگ برتر نیز باشگاه های فوتبال با چالش های بزرگی روبرو هستند. باشگاه هایی که به دسته های پائین تر سقوط می کنند معمولا حدی از حمایت مالی دریافت می کنند ولی بسیار از باشگاه ها در دسته ای که به آن سقوط کرده اند، با مشکلات مالی شدیدی روبرو هستند.

درآمدهای تبلیغاتی و تجاری و عواید ناشی از فروش بلیت این باشگاه ها رو به کاهش است و از فصل ۲۰۱۲ – ۲۰۱۳ درآمد مربوط به پخش تلویزیونی مسابقات برای این باشگاه ها به یک چهارم میزان فعلی کاهش خواهد یافت.

دان جونز می گوید : "با توجه به تداوم مشکل بدهی این باشگاهها و با توجه به اینکه کسب اعتبار مالی هنوز دشوار است این باشگاهها باید به سرعت خود را با شرایط اقتصادی که در انتظار آنها است انطباق دهند."

حق نشر عکس BBC World Service

گزارش موسسه "دلویت "اشاره می کند که طی چند دهه اخیر الگوهای گوناگونی برای سرمایه گذاری در باشگاههای فوتبال تجربه شده اند، از سرمایه گذاری بانک ها و موسسات مالی گرفته تا مشارکت موسسات رسانه ای و بالاخره در سالهای اخیر الگوی متداول خرید باشگاههای فوتبال توسط افراد ثروتمند بوده است.

در بخشی از این گزارش گفته می شود: "مدل موسوم به سود قهرمانی که در عمل به معنای تداوم پرداخت بدهی و ضررهای باشگاه تا زمان فروش آن به قیمت بیشتر است، به عنوان یک الگو و عامل نیرومند در برابر نیاز به کنترل سطح دستمزد بازیکنان عمل می کند."

البته گزارش موسسه "دلویت "یادآوری می کند که فوتبال حرفه ای انگلستان ثابت کرده که تجارتی بسیار مقاوم است و طی یک دهه گذشته توانسته است به خوبی چالش هایی مثل ورشکستگی شبکه های تلویزیون دیجیتال مخصوص فوتبال و یا بحران اقتصادی و رکود سالهای اخیر را پشت سر بگذارد.

در واقع از زمان شکل گیری لیگ برتر انگستان در سال ۱۹۹۲ تاکنون هیچ یک از باشگاههای این رده بندی ورشکست نشده اند.

دان جونز می گوید: "با وجود تمام چالش های موجود فوتبال انگلستان هیچگاه تا این حد محبوب نبوده است. شکی نیست که باشگاه های فوتبال در کشورهای دیگر حاضرند جای خود را باشگاهی مشابه در انگلستان عوض کنند و سایر رشته های ورزشی در انگلستان با حسرت به موقعیت فوتبال نگاه می کنند."

مطالب مرتبط