مهمترین رویداد تنیس جهان در ویمبلدون

ندال ویمبلدون حق نشر عکس AFP
Image caption ویمبلدون بار دیگر میزبان مهمترین رویداد تنیس جهان است

اولین روز از سومین گرنداسلم سال که قدیمی ترین و به باور بسیاری، مهم ترین رویداد تنیس در جهان است، با مجموعه ای از دیدارهای نیمه تمام، به پایان رسید.

۱۲۵ مین دوره رقابت های ویمبلدون در شرایطی آغاز شد که با حساسیت چشمگیر در رنکینگ برترین ها، هر لحظه امکان صعود نوواک جوکوویچ صربستانی به رده نخست وجود دارد.

آخرین بار که کسی غیر از فدرر و نادال به صدر جدول تکیه زد، فوریه ۲۰۰۴ بود که اندی رادیک در رده نخست قرار گرفت.

اولین دوره جام ویمبلدون در سال ۱۸۷۷ برگزار شد. رقابت هایی که در حفظ سنت ها و قوانین قدیمی اش نیز تمایز چشمگیری با سایر رویدادهای مهم تنیس در جهان دارد.

تاریخ سازهای زمین شماره ۱۸

از نکات جالبی که در رقابت های امسال چشم نوازی می کند، یادبودی است که مسئولان مسابقات در محل برگزاری رقابت ها نصب کرده اند.

یادبودی فلزی که یادآوری می کند طولانی ترین بازی رقابت های تاریخ تنیس، روز بیست و دوم ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ آغاز شد و دو روز بعد به پایان رسید!

جان ایسنر آمریکایی و نیکولاس ماهو از فرانسه در زمین شماره ۱۸، به مدت ۱۱ ساعت و پنج دقیقه بازی کردند.

ست پنجم که به نظر می رسید تا ابد ادامه خواهد داشت، ۷۰ بر ۶۸ به سود ایسنر تمام شد!

اما جالب تر از یادبود نصب شده، برخورد مجدد این دو تنیس باز با یکدیگر است. آن ها در دومین سال پیاپی، در دور نخست مقابل هم قرار خواهند گرفت.

این سومین نبرد آن هاست. هر دو بازی قبلی شان در انگلستان برگزار شده و هر کدام یک پیروزی داشته اند.

نیکولاس ماهو درباره این بازی به شبکه ورزشی تلویزیون دانمارک گفت؛ کاملاً آماده کسب پیروزی است، حتی اگر باز هم مسابقه طولانی شود!

برتری بزرگان در نخستین روز

مطابق سنت این جام، بازی افتتاحیه را مدافع عنوان قهرمانی مردان در زمین مرکزی برگزار می کند.

رقابتی که امسال رافائل نادال با مایکل راسل امریکایی برگزار کرد و در سه ست، با نتایج ۶-۴، ۶-۲ و ۶-۲ بر حریف ۳۳ ساله اش غلبه کرد.

حریف بعدی نادال هم آمریکایی است. رایان سوئیتینگ اگرچه در رده نازل ۶۶ قرار دارد اما در گام اول بر پابلو آندوخار اسپانیایی چیره شده.

در یک نبرد آمریکایی اسپانیایی دیگر، مردی فیش هم از کمند مارسل گرانولرز عبور کرد.

فیلیپ کهل شرایبر از آلمان مقابل دنیس استومین ازبکستانی ناکام ماند. توماس بردیچ از جمهوری چک نیز به راحتی بر فیلیپو وولاندری ایتالیایی فائق آمد.

اما اندی ماری که می خواهد به ناکامی ۷۵ ساله انگلیسی ها در فتح ویمبلدون پایان دهد، ست اول را به دانیل خیمنو تراور اسپانیایی واگذار کرد. گرچه در پایان به برتری ۳-۱ رسید.

ماری ست های سوم و چهارم را با نتیجه قاطع ۶-۰ به پایان رساند. رقیب بعدی او، برنده دیدار نیمه تمام کافچیچ اسلوونیایی و توبیاس کامکه از آلمان است.

فلیسیانو لوپز از اسپانیا، ریشارد گاسکه، ژولیان بنتو و گای مونفیس از فرانسه، سیمونه بوللی از ایتالیا، استانیسلاس واورینکا از سوئیس و ایگور کونیستین از روسیه، از دیگر نفرات پیروز دور اول رقابت ها بودند.

ارغوان مقابل ویلیامز

کیم کلایسترز بلژیکی به دلیل مصدومیت در رقابت ها حضور ندارد و سرشناس ترین غایب سال ۲۰۱۱ در هر دو رده مردان و زنان است.

کارولینه ووزنیاکی از دانمارک اگرچه نفر اول رنکینگ و بخت شماره یک بازی هاست، اما تاکنون هیچ گرنداسلمی را فتح نکرده و بهترین نتیجه اش در ویمبلدون، صعود به مرحله یک هشتم نهایی است!

در مهم ترین رقابت های روز اول، فرانچسکا اسکیاوونه از ایتالیا ۲-۱ یلنا دوکیچ استرالیایی را از پیش رو برداشت.

سارا ارانی دیگر تنیس باز ایتالیایی هم بر آلیس کونت فرانسوی غلبه کرد.

سوتلانا کوزنتسوا شماره ۲ سابق جهان که به رده دوازدهم سقوط کرده، مقابل رقیب گمنام چینی به برتری رسید.

کیمیکو داته کروم ۴۱ ساله از ژاپن که همسن مادران بسیاری از تنیس بازهای حاضر در این رقابت هاست، کتی اوبراین از آمریکا را از جدول رقابت ها حذف کرد.

ورا زوناروا بخت شماره ۲ رقابت ها در گام اول به سختی و با نتیجه ۲-۱ بر الیسون ریسکه از آمریکا چیره شد. او در بازی بعدی وقابل هموطنش النا وسنینا قرار خواهد گرفت.

اما در روز دوم، ارغوان رضایی تنیس باز ایرانی مقیم فرانسه به مصاف مدافع عنوان قهرمانی، سرینا ویلیامز آمریکایی و از مفاخر تاریخ تنیس خواهد رفت.

سرینا ویلیامز در ۲۷ گرنداسلم انفرادی، دو نفره و مختلط قهرمان شده و دو مدال طلا نیز از المپیک های سیدنی و پکن به گردن آویخته است.

مطالب مرتبط