سجادی؛ قربانی اختلاف مجلس و احمدی نژاد؟

احمدی‌نژاد، حمید سجادی، و رحیمی حق نشر عکس ISNA
Image caption حضور محمود احمدی‌نژاد و دفاع او از گزینه پیشنهادی‌اش، نمایندگان را برای دادن رای اعتماد به حمید سجادی قانع نکرد

مجلس شورای اسلامی ایران به گزینه پیشنهادی محمود احمدی نژاد، حمید سجادی، برای تصدی وزارت ورزش و امور جوانان رای اعتماد نداد.

حمید سجادی قهرمان سابق دو ومیدانی آسیا، سه‌شنبه هفته گذشته از سوی رئیس‌جمهور ایران به عنوان نخستین وزیر پیشنهادی برای وزارت تازه تاسیس ورزش و امور جوانان به مجلس معرفی شده بود.

در جلسه علنی صبح سه شنبه و پس از سخنان موافقان و مخالفان، سجادی با ۸۷ رای موافق، ۱۳۷ رای مخالف و ۲۳رای ممتنع از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر در صحن، از اخذ رای اعتماد بازماند.

احمدی نژاد: با رای بالا انتخابش کنید

ابتدا آقای احمدی نژاد ۳۰ دقیقه دیدگاه های خود را درباره وضعیت موجود ایران در عرصه‌های مختلف ارائه کرد و سپس به دفاع از حمید سجادی پرداخت.

رئیس‌جمهور ایران، گزینه اش را از بهترین چهره‌های ورزشی دانست که از سوی دولت برای مدیریت این وزارتخانه انتخاب شده است.

مکتب اسلام، تولید و اشتغال، یارانه ها، پرتاب ماهواره به فضا، نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی، همچنین سند تحول آموزش و پرورش از جمله موضوعاتی بود که آقای احمدی نژاد در حاشیه سخنانی اش به آن پرداخت.

او در تبیین اهمیت ورزش در دنیای امروز، خطاب به نمایندگان گفت: "می‌بینیم در یک مسابقه کشتی یا فوتبال همه یک ملت یا چندین ملت از کوچک و بزرگ به هیجان می‌آیند. پس ورزش یک عرصه‌ بسیار مهم برای فرهنگ‌سازی، انسان‌سازی و ایجاد شور و نشاط در جامعه است."

او تاکید کرد که دولت تلاش نموده که از خانواده ورزش و از دل ورزش، فردی را انتخاب کند که دانش لازم را داشته باشد. تخصص دانشگاهی‌اش در رشته تربیت‌بدنی بوده و خود یک ورزشکار تراز بالا و آشنا به رموز ورزش باشد.

آقای احمدی نژاد از نمایندگان خواست، در راستای تشکیل وزارتخانه‌ای که خودشان برپا کرده‌اند، سجادی را با رای بالا انتخاب کنند.

"سجادی به ایثارگران پشت کرد"

حق نشر عکس ISNA
Image caption اظهارات نمایندگان اصولگرای مجلس در زمان جلسه رای اعتماد و در چند روز اخیر، عزم جدی آنان برای ندادن رای اعتماد به گزینه پیشنهادی وزارت ورزش را نشان داد

حسن نوروزی عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس به عنوان اولین مخالف گفت: "در جلسه‌ امروز صبح شورای مرکزی این فراکسیون، سجادی نتوانست رای مثبت را کسب کند که به این دلیل و دلایل دیگر، بنده با وزیر شدن ایشان مخالفم."

آقای نوروزی با یادآوری حضور حمید سجادی در نشست های حزب اعتدال و توسعه و تاکید بر این که فیلم این نشست ها را در اختیار دارد گفت: "او باید موضوع ارتباطات خود را با این حزب و برخی دیگر از سیاسیون احزاب کشور در جریان فتنه ۸۸ مشخص کند."

حزب اعتدال و توسعه در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی تاسیس شد. این حزب در انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ از میرحسین موسوی حمایت کرد.

پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، دفتر مرکزی حزب اعتدال و توسعه تعطیل شده و جلسات شورای مرکزی آن برگزار نشد.

نماینده‌ مردم رباط کریم با اشاره به دوران مدیریت سجادی در باشگاه سایپا گفت: "شما پرونده‌ تخلفاتی در سازمان بازرسی دارید که شامل سوء مدیریت، از بین بردن بیت‌المال و فامیل‌بازی است."

حسن نوروزی از حمید سجادی درخواست کرد که پاسخ دهد چرا در این باشگاه از نزدیکان خود استفاده کرده و به زعم او با اخراج مدیران دیگر، اقوام خود را به این باشگاه آورده است.

آقای نوروزی با اشاره به معاونت حمید سجادی در سازمان تربیت بدنی گفت او جانبازان و ایثارگران مختلفی را از پست‌های مختلف برکنار کرده. به طور مثال مصطفی کریمی رییس فدراسیون دومیدانی و قهرمان پرتاپ نیزه.

وی همچنین از‌ مدیرکل امور استان‌ ها به عنوان برادر دو شهید یاد کرد که توسط سجادی برکنار شد و جانشین منصوب او هم به گفته آثای نوروزی اختلاس‌های بسیاری کرد.

"رییس جمهور هم او را نمی خواهد"

مصطفی رضاحسینی نماینده شهربابک در مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان سخنران مخالف با حمید سجادی، پشت تریبون قرار گرفت.

رضا حسینی برنامه‌های آقای سجادی را "تئوریک و تنها روی کاغذ" دانست که به تفسیر او، برای همه به عنوان یک آرزو متصور است و نمی تواند پاسخگوی نیاز جوانان کشور باشد.

این نماینده از محمود احمدی نژاد پرسید: "آیا می‌شود نطفه این وزارتخانه را با سیاسی بازی بست و آیا غیر از این است که از این طریق و به وسیله سیاسی ‌بازی راه به جایی نمی‌بریم؟"

حق نشر عکس ISNA
Image caption حمید سجادی در جلسه رای اعتماد، خود را معلمی ساده در ورزش دانست که 'پیرو فکری مقام معظم رهبری' است

به اعتقاد نماینده مردم شهر بابک، از پاراگراف انتهایی نامه رییس‌جمهور به مجلس می توان این برداشت را کرد که خود او نیز علاقه و اعتقادی به سجادی ندارد و تنها از طریق اجبار و محدودیت، او را معرفی کرده است.

"در حد کارگزار خوب است، نه وزارت"

جواد جهانگیر‌زاده دیگر نماینده مخالفی بود که ضمن نقد نحوه نگارش نامه از سوی محمود احمدی نژاد برای معرفی گزینه پیشنهادی اش، به ایراد سخن پرداخت.

آقای جهانگیرزاده پرسید: "سجادی که مخالف تشکیل وزارت ورزش و جوانان بود، چگونه می‌خواهد آن را اداره کند؟ او چرا در برابر مصوبه مجلس برای تشکیل وزارتخانه موضع مثبت نگرفت؟"

به اعتقاد نماینده ارومیه در مجلس، "سجادی در حد یک کارگزار خوب است اما در حدی نیست که سکان ورزش و جوانان کشور را به دست بگیرد."

جواد جهانگیر‌زاده بدون نام بردن از مصطفی کریمی رییس سابق فدراسیون دو و میدانی، خطاب به سجادی گفت: "بعد از بازی‌های گوانگجو با فدراسیون‌هایی که امتیاز‌های خوبی آوردند چگونه برخورد کردید و با کسانی که امتیاز نیاورند چه برخوردی داشتید؟ این عزل و نصب‌ها برای چه بود؟"

جهانگیرزاده با اشاره به آن چه او "بحث جریان انحرافی" خواند، از سجادی خواست اگر خط تمیزی برای خود قائل است، پنهان کاری نکند.

نمایندگان موافق چه گفتند؟

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان، به نمایندگان مجلس یادآور شد که چند ماه پیش به علی اکبر صالحی برای پذیرش تصدی پست وزارت خارجه رای داده اند. ولی حالا بحث استیضاحش مطرح می‌شود.

او گقت: "پس قضاوت از پیش نکنید اگر مرتکب خلافی شد، استیضاحش کنید."

اقبال محمدی نماینده مریوان به عنوان دیگر سخنران مدافع سجادی، با اشاره به ابهاماتی که نمایندگان مخالف مطرح کردند گفت:" طرح این سوالات حق آقای سجادی نیست. می گویند او تجربه‌ ندارد. این در حالی است که ایشان از کودکی با ورزش بوده و بر این اساس دکترای تخصصی با گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی ورزش را گرفته."

اقبال محمدی درباره برکناری مدیران جانباز و ایثارگر توسط سجادی گفت: "او خودش مسئول بسیج اعضای هیات علمی دانشکده‌ تربیت بدنی و امور ورزش است."

این نماینده موافق، درباره اتهامات قضایی نیز به دفاع از گزینه پیشنهادی رئیس جمهور ایران پرداخت و از مخالفان پرسید: "آقای سجادی کی به محاکم قضایی احضار شده است؟ چرا پیش از جنایت حکم صادر می‌کنید؟"

خلیل حیات‌مقدم نماینده ماهشهر نیز در دفاع از سجادی، خواستار پرهیز نمایندگان مجلس از "لجبازی" شد.

او از شیوه مواجهه نمایندگان مجلس با حمید سجادی انتقاد کرد و یادآور شد؛ خودش داور ملی وزنه‌برداری بوده‌ و سجادی را چهره‌ای متخصص و مجرب می داند.

دفاعیه سجادی

پس از پایان صحبت‌های مخالفان و موافقان، حمید سجادی پشت تریبون مجلس رفت و به دفاع از برنامه‌هایش پرداخت.

سجادی گفت: "من به عنوان معلمی ساده در ورزش حضور پیدا کردم و خود را پیرو فکری مقام معظم رهبری می‌دانم."

حق نشر عکس ISNA
Image caption حسین رضازاده، قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و رئیس فدراسیون وزنه‌برداری ایران، نیز در جلسه رای اعتماد مجلس به حمید سجادی حضور داشت

سجادی یادآور شد حدود ۳۵ درصد از جمعیت جامعه را جوانان بین ۱۵ تا ۲۹ سال تشکیل داده. بنابراین او نیز برنامه‌های خودش را بر همین مبنا تدوین کرده است.

معاون علی سعیدلو در آخرین سازمان تربیت بدنی گفت "متاسفانه ما درحوزه‌ جوانان، مدیر متخصص و نیروی توانمند لازم را نداریم و شاید کمتر مدیری در این حوزه تربیت شده است".

آقای سجادی با اشاره به دوران قهرمانی خودش یادآور شد: "دوپینگ ما، خاطرات جبهه و جنگ بود، اما متاسفانه امروز استکبار جهانی به صورت ناجوانمردانه با ابزارها و داروهای مختلف موضوع دوپینگ را اشاعه می‌دهد و ما حتما باید با آن مقابله کنیم."

سجادی در پاسخ به نمایندگان مخالف، پیرامون پرونده‌ای که گفته شده در سازمان بازرسی کل کشور دارد گفت: "به عنوان یک مرید اهل بیت، نذری را برای عزاداری سالار شهیدان داشتم که به خاطر آن پنج میلیون از سازمان تربیت‌بدنی وام گرفتم و همان را برای من پرونده کردند و من نیز آن مبلغ را به سازمان بازگرداندم."

در پایان این نشست، صلاحیت حمید سجادی به رای گذاشته شد اما اکثریت نمایندگان، او را برای کسب کرسی وزارت ورزش و امور جوانان تایید نکردند.

به این ترتیب، محمود احمدی نژاد باید دومین گزینه پیشنهادی اش برای احراز این سمت را به مجلس شورای اسلامی معرفی کند.

مطالب مرتبط