فیفا بن همام را به تلاش برای پرداخت رشوه متهم کرد

محمد بن همام حق نشر عکس AP
Image caption آقای بن همام روز 29 مه معلق شد

یک گزارش فیفا که خبرگزاری "پرس آسوسیشن" به آن دست یافته حاکیست که 'شواهد قانع کننده ای' وجود دارد که محمد بن همام در انتخابات ریاست فیفا سعی در پرداخت رشوه داشته است.

کمیته اخلاقی فیفا نیز نتیجه گیری کرده است که جک وارنر قائم مقام سابق فیفا "در معاونت فساد" نقش داشته است.

وارنر روز دوشنبه از مقام خود در فیفا و کلیه فعالیت های خود در زمینه فوتبال استعفا داد.

در نتیجه فدراسیون جهانی فوتبال کلیه تحقیقات درباره جک وارنر را پایان داد و افزود که "فرض همچنان بر بی گناهی" اوست.

با این حال گزارش کامل کمیته اخلاق به سرپرستی پتروس داماسب، قاضی نامیبیایی، حاکیست که شواهد "جامع، قانع کننده و قاطعی" از پرداخت رشوه به مقام ها برای حمایت از بن همام در انتخابات ریاست فیفا وجود دارد و جک وارنر آن را تسهیل کرده بود.

جک وارنر ۶۸ ساله اهل ترینیداد و توباگو و همچنین بن همام ۶۲ ساله در روز ۲۹ مه معلق شدند. هر دو نفر این اتهامات را رد می کنند.

بن همام برای کسب ریاست فیفا علیه سپ بلاتر رقابت می کرد اما روز ۲۹ مه خود را کنار کشید.

گزارش ۱۷ صفحه ای فیفا روز ۱۴ ژوئن به جک وارنر فکس شده بود. او سه روز بعد فیفا را از تصمیم خود برای کناره گیری مطلع کرد.

گزارشی که "پرس آسوسیشن" به آن دست یافته نتیجه گیری می کند که شواهد محکمی وجود دارد که همام و وارنر در روزهای ۱۰ و ۱۱ مه در ترینیداد نشست ویژه ای با شرکت ۲۵ عضو اتحادیه فوتبال کارائیب تشکیل دادند و با اطلاع آنها هدایای نقدی اعطا شد.

بیانیه های شاهدان عینی، که در این گزارش به آنها اشاره شده، حاکیست که پاکت های قهوه ای رنگی هر کدام حاوی ۴۰ هزار دلار آمریکا به آنها داده شد. یکی از شاهدان عینی، فرد لون از باهاما، پیش از بازگرداندن پاکت پول از آن عکس گرفت.

این گزارش همچنین می گوید چهار شاهد عینی ادعا کردند که آقای وارنر روز ۱۱ مه به نمایندگان اتحادیه فوتبال کارائیب گفته بود که "پول هدایا که ادعا شده بود یک روز پیشتر توزیع شده ظاهرا توسط آقای بن همام تهیه شده بود."

شواهد آقای وارنر در جلسه روز 29 مه به عنوان "اعلامیه هایی صرفا به نفع خود" توصیف شد و اینکه او "نتوانست توضیحاتی قابل درک به کمیته اخلاقی فیفا ارائه کند."

بن همام در بیانیه ای گفت: "من این ادعاها را رد می کنم و چیزی ندارم به آن اضافه کنم. من تاکید می کنم که در جریان نشست ویژه در ترینیداد هیچ کار خطایی انجام نداده ام."

مطالب مرتبط