فدراسیون فوتبال ایران: فیفا حکم به بازنده بودن ایران نداده بود

ورزشگاه آزادی حق نشر عکس REUTERS
Image caption درگیری بعد از بازی تیم‌های فوتبال امید ایران و عراق در ورزشگاه آزادی

طبق اعلام فدراسیون فوتبال ایران، کمیته انضباطی فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، هنوز حکمی مبنی بر بازنده بودن تیم ملی فوتبال امید ایران در بازی رفت با عراق صادر نکرده است.

تیم ملی امید ایران روز پنجشنبه در دیدار برگشت مقابل عراق ۲ بر صفر در ورزشگاه آزادی تهران شکست خورد و از رسیدن به مرحله گروهی رقابت های انتخابی المپیک بازماند.

ایران بازی رفت را با یک گل برده بود. اما پس از دیدار روز پنجشنبه، علیرضا منصوریان، سرمربی تیم گفت که به دلیل تخلف ایران در استفاده از بازیکن محروم در دیدار رفت، نتیجه آن مسابقه سه بر صفر به سود عراق تغییر کرده بود.

کمال کامیابی نیا، بازیکنی بود که در دو بازی رفت و برگشت تیم امید ایران با قرقیزستان در نخستین دور مرحله حذفی مسابقات مقدماتی المپیک، دو اخطاره شده بود و نمی توانست در بازی رفت مقابل عراق به میدان برود.

فدراسیون فوتبال ایران روز جمعه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: "کمیته انضباطی فیفا طی نامه ای به تاریخ ۲۲ ژوئن (اول تیر)، علت استفاده غیرمجاز از کمال کامیابی نیا، بازیکن تیم ملی امید را جویا شد و از فدراسیون خواست تا تاریخ اول جولای (۱۰ تیر) مدارک و مستندات خود را مبنی بر دلیل استفاده از این بازیکن به فیفا اعلام کند."

در ادامه این بیانیه آمده است: "پیرو دریافت این نامه، پنجشنبه جلسه ای در فدراسیون فوتبال تشکیل شد و مقرر شد کادر فنی تیم امید از بازیکن مورد نظر استعلام کند که آیا در دو بازی قبل دو اخطاره شده است یا خیر. این موضوع به تایید این بازیکن رسید و فدراسیون فوتبال تاکید کرد که در بازی برگشت از این بازیکن استفاده نشود."

بر اساس بیانیه فدراسیون فوتبال، علیرضا منصوریان، سرمربی تیم ملی امید با مشورت کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی بزرگسالان تصمیم گرفتند بازیکنان در جریان این موضوع قرار بگیرند تا با "تمهیدات ویژه و انسجام هر چه بیشتر تیمی" بتوانند با تعداد گل های بیشتر تیم امید عراق را شکست دهند و صرف نظر از حکمی که کمیته انضباطی فیفا اعلام خواهد کرد، به مرحله بعد صعود کنند.

فدراسیون فوتبال تاکید کرده است که قرار بوده تمام اطلاعات مربوط به تیم امید در نشست مشترک کادر فنی قدیم و کادر فنی جدید مطرح شود، اما دو اخطاره بودن کامیابی نیا به اطلاع کادر فنی فعلی تیم امید نرسید و خود بازیکن نیز محرومیتش را به کادر فنی اعلام نکرد.

فدراسیون همچنین گفته است که در نشست هماهنگی پیش از دیدار رفت تیم ملی امید ایران مقابل عراق در شهر اربیل، ناظر مسابقه فهرست ۲۲ نفره از بازیکنان ایران را ارائه کرده بود که نام کمال کامیابی نیا در آن قید شده بود و محروم بودن او اعلام نشده بود.

در پایان بیانیه فدراسیون فوتبال ایران آمده است که با دستور ریاست فدراسیون، روز شنبه نشستی با حضور تمام مسئولان مربوط برگزار خواهد شد تا در مورد این موضوع تصمیم گیری شود.

کفاشیان: از مردم خجالت می کشم

علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال پس از ناکامی تیم ملی امید ایران در مسابقات مقدماتی المپیک ۲۰۱۲ لندن گفت هرگز استعفا نمی دهد، اما به دلیل شکست های تیم های ملی از مردم خجالت می کشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای کفاشیان با بیان این که استعفا در این شرایط، شانه خالی کردن از بار مسئولیت است گفت: "فدراسیون فوتبال، هیئت رئیسه و مجمع دارد و اگر قرار باشد تصمیمی درباره رئیس فدراسیون گرفته شود، این مجمع فدراسیون فوتبال است که باید در این مورد تصمیم بگیرد."

او گفت: "اگر تیم امید بازی برگشت با عراق را می برد، به هر طریقی بود حقمان را از فیفا می گرفتیم. اما شکست خانگی مقابل عراق همه چیز را به هم ریخت."

آقای کفاشیان درباره شعارهای تماشاگران حاضر در ورزشگاه آزادی که خواهان کناره گیری او بودند گفت: "به آن ها حق می دهم از شکست تیم ملی ناراحت باشند. خودم هم از این که تیم های ما نتیجه نمی گیرند، از مردم خجالت می کشم."

با شکست روز پنجشنبه تیم فوتبال امید ایران مقابل عراق در ورزشگاه آزادی، آرزوی حضور فوتبال ایران در رقابت های المپیک ۴۰ ساله شد.

مطالب مرتبط