ویمبلدون: بازیکنان زن اروپای شرقی همه‌جا هستند

کارولاین وزنیاکی حق نشر عکس Getty
Image caption در میان ۳۲ نفر اول رده بندی جهانی زنان جهان بیست بازیکن هستند که یا اهل روسیه و کشورهای اروپای شرقی هستند یا اصلیت‌شان از آنجاست

کارولاین وزنیاکی نفر اول تنیس زنان جهان از دانمارک امروز با شکست دادن یامیلا گایدوسووا از استرالیا به دور چهارم رفت. این دو که در رده بندی جهانی ۲۷ پله با هم اختلاف دارند در اصل اهل اروپای شرقی هستند که جزو مهاجرین به غرب به حساب می‌آیند.

وزنیاکی با اینکه خودش در دانمارک به دنیا آمده، پدر و مادری لهستانی دارد که به دانمارک مهاجرت کرده‌اند و گایدوسووا، زاده براتیسلاوا در چکسلواکی سابق است که بعدا به استرالیا پناهنده شده است. اما تنها این دو در میان بازیکنان تنیس زنان نیستند که چنین وضعی دارند.

آلکساندرا وزنیاک بازیکن کانادائی هم پدر و مادر لهستانی دارد و آندرا پتکوویچ بازیکن آلمانی هم متولد بوسنی و هرزگوین است. در میان بازیکنان زن آمریکائی هم تعداد زیادی مهاجر از اروپای شرقی وجود دارد.

بطور کلی در میان ۳۲ نفر اول رده بندی جهانی زنان جهان بیست بازیکن هستند که یا اهل روسیه و کشورهای اروپای شرقی هستند یا اصلیت‌شان از آنجاست. شناخته شده ترین آنها به غیر از وزنیاکی، ورا زووناروا، استولانا کوزنتسوا و ماریا شاراپووا از روسیه، ویکتوریا آزارنکا از بلاروس و یلنا یانکوویچ و آنا ایوانوویچ از صربستان هستند.

به نظر می‌رسد که تب تنیس در میان زنان اروپای شرقی روز به روز داغتر می‌شود اما این تب از کجا آغاز شد و چگونه به اینجا رسید؟

در دوران اقتدار کمونیسم در شوروی سابق و کشورهای اروپای شرقی، شناخته شده ترین تنیس‌باز زن از اروپای شرقی مارتینا ناوراتیلووا، قهرمان نامدار تنیس از چکسلواکی سابق بود که بعدها به آمریکا مهاجرت کرد.

البته بازیکنان دیگری هم بودند مانند هلنا سوکووا، هموطن مارتینا. اما موفقیت مارتینا در عرصه تنیس جهان او را به صورت نمادی از موفقیت برای هموطنانش و زنان ورزشکار سایر کشورهای اروپای شرقی درآورد. یک نمونه خوب مارتینا هینگیز، قهرمان سابق جهان است که مادرش که مربی تنیس از چکسلواکی سابق است نام او را مارتینا گذاشت تا مانند ناوراتیلوا قهرمان شود که شد.

پس از سقوط اتحادجماهیر شوروی و آزاد شدن کشورهای اروپای شرقی از سلطه کمونیسم، زرق و برق و ثروت تنیس، دختران این کشورها را به سوی این ورزش سوق داد. گروه گروه دختران نوجوان در آموزشگاه‌های تنیس نام نویسی کردند و از میان آنان قهرمانان امروز فارغ‌التحصیل شدند.

در همین حال بوریس یلتسین، اولین رئیس جمهوری روسیه آزاد شده که علاقه زیادی به تنیس داشت، گسترش این ورزش در روسیه را جزو برنامه‌های اصلی خود قرار داد. اولین بازیکن زن روس که در جهان درخشید، آنا کورنیکووا بود و پس از او شاراپووا و دیگران پا به عرصه تنیس گذاشتند.

در حال حاضر به سبب نزول تنیس در آمریکا و در میان زنان اروپای غربی و استرالیا، اکثر بازیکنان حرفه‌ای رده بالا در تنیس زنان از اروپای شرقی هستند و اگر این روند به همین سرعت پیشرفت کند، در چند سال آینده احتمالا تمام قهرمانان تنیس زنان از روسیه و کشورهای اروپای شرقی خواهند بود.

مطالب مرتبط