'ویلاس بواس با چلسی قهرمان اروپا خواهد شد'

ویلاس بواس حق نشر عکس Reuters
Image caption ویلاس بواس، سر مربی جدید چلسی، در دوران کوتاه مربی‌گری‌اش در دو باشگاه پرتغالی، بویژه در پورتو، دست‌آوردهای چشمگیری داشته است

کسی که برای نخستین بار به آندره ویلاس بواس، سرمربی جدید تیم فوتبال چلسی انگلستان، هدایت یک تیم را سپرد معتقد است او می تواند با این تیم لندنی قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود. ژوزه ادواردو سیموئس، مدیر باشگاه آکادمیکای پرتغال در سال ۲۰۰۹ ویلاس بواس را به عنوان سرمربی این تیم منصوب کرد.

وی به بخش ورزش بی بی سی گفت پس از اولین ملاقاتش با ویلاس بواس فهمید که او "انسانی بزرگ و رهبری بالفطره" است.

مدیر باشگاه آکادمیکا گفت: "او در چلسی موفق خواهد بود و من مطمئنم در طول دو سال لیگ برتر انگلستان و لیگ قهرمانان اروپا را فتح خواهد کرد."

ویلاس بواس ۳۳ ساله هفت سال به عنوان دستیار ژوزه مورینیو در باشگاه های پورتو، چلسی و اینترمیلان کار کرد و هنگامی هدایت آکادمیکا را بر عهده گرفت که این تیم بدون حتی یک برد در انتهای جدول لیگ پرتغال قرار داشت.

او آکادمیکا را از خطر سقوط نجات داد و به مرحله نیمه نهایی لیگ کاپ پرتغال رساند. سپس در تابستان گذشته به تیم پورتو پیوست و در اولین فصلی که به طور کامل سرمربی یک تیم بود توانست چهار جام کسب کند. او با پورتو فصل پیش در لیگ پرتغال، سوپرکاپ پرتغال، جام حذفی پرتغال و لیگ اروپا قهرمان شد.

چنین موفقیتی نظر باشگاه چلسی را جلب کرد و این باشگاه برای آزاد کردن این سرمربی و آوردنش به استمفورد بریج حاضر شد سیزده میلیون و سیصد هزار پوند به پورتو پرداخت کند.

ویلاس بواس جوان در چلسی جانشین کارلو آنچلوتی شد که فصل پیش را بدون کسب هیچ جامی به پایان برد و در پایان فصل از کار برکنار شد.

مدیر باشگاه آکادمیکا که تیمش دو فصل قبل با هدایت ویلاس بواس از مقام آخر جدول به مقام یازدهم رسید می گوید این سرمربی در باشگاه او بسیار موفق بود، به بازیکنان اعتماد به نفس داد و کیفیت کارشان را بهتر کرد تا فوتبال زیباتری را به نمایش بگذارند.

به اعتقاد او اگر ویلاس بواس همه فصل را در باشگاه می ماند، تیمش می توانست تا مقام پنجم صعود کند.

سرمربی جدید چلسی در ۱۷ اکتبر سال ۱۹۷۷ به دنیا آمده است و هم سن فرانک لمپارد و دیدیه دروگبا، دو بازیکن این تیم است. او هدایت باشگاهی را بر عهده گرفته است که جز کسب جام نتیجه دیگری از سرمربی اش نمی‌ خواهد و رومن آبرامویچ، مالک این باشگاه در حسرت قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا است.

با این همه، اولین مدیر ویلاس بواس می گوید او انتخاب درستی برای سرمربیگری چلسی است.

به گفته وی، این سرمربی "بااستعداد و رهبری بالفطره است و کار کردن با او راحت است. به خوبی ارتباط برقرار می کند و منظورش را واضح و خوب بیان می‌کند، 'بازی‌های فکری' را دوست دارد و در کارش از آن ها به خوبی استفاده می کند. او هدف مشخصی دارد و می داند چطور به هدفش برسد و محیط کاری مثبتی در اطراف خود ایجاد می‌کند."

مدیر باشگاه آکادمیکا معتقد است که روش رهبری ویلاس بواس با ژوزه مورینیو فرق دارد، اما به اندازه مورینیو می تواند در بازیکنان انگیزه ایجاد کند.

آندره ویلاس بواس با قراردادی سه ساله به تیم چلسی پیوسته است.