فتل در خط اول فرمول یک والنسیا

خودروی سباستین وتل
Image caption فتل فصل گذشته هم مسابقات والنسیا را از خط اول آغاز کرد

در زمان گیری برای تعیین خط مسابقه فرمول یک والنسیا، سباستین فتل، راننده پیشتاز این فصل مسابقات از تیم ردبول سریع ترین زمان را کسب کرد.

پس از فتل، مارک وبر هم تیمی او در خط دوم قرار گرفت. لوییس همیلتون از تیم مک لارن و فرناندو آلونسو از فراری مسابقه را از خط سوم و چهارم آغاز خواهند کرد. جنسن باتن، هم تیمی همیلتون که در مسابقه پیش در کانادا به مقام اول رسیده بود در زمان گیری مکانی بهتر از ششم کسب نکرد. جلوی او فیلیپه مسا از فراری قرار دارد و مایکل شوماخر، قهرمان هفت دوره رقابت های فرمول یک از تیم مرسدس بنز هشتم است. این نهمین بار پیاپی است که ردبول مسابقه فرمول یک را از خط اول آغاز می کند. تاکنون تنها تیم مک‌لارن در سال ۱۹۹۸ توانسته بود به چنین رکوردی دست یابد.

سباستین فتل که برای بیست و دومین بار خط اول مسابقه را از آن خود کرد، با ثبت زمان یک دقیقه و ۳۶ ثانیه و ۹۷۵ صدم ثانیه توانست سریع ترین رکورد پیست فرمول یک والنسیا را هم از آن خود کند. این راننده ۲۳ ساله در پایان زمان گیری گفت: "این پیست دقت زیادی می خواهد و سخت است که بتوان ماشین را در همه پیچ ها در بهترین موقعیت قرار داد، اما من زمان گیری را خیلی خوب تمام کردم و خوب است که مسابقه را از خط اول شروع می کنم.‌"

فتل فصل گذشته هم مسابقه والنسیا را از خط اول آغاز کرد و در نهایت به مقام اول رسید. پیش از زمان گیری، برگزارکنندگان مسابقات قوانین تازه ای برای تنظیم بخش های الکترونیکی موتور و سیستم خروجی گاز اگزوز‌ها اعلام کردند و برخی کارشناسان معتقد بودند اجرای آن به ضرر تیم ردبول خواهد بود. اما ردبول با گرفتن خط اول مسابقه نشان داد که این تغییرات تاثیری بر عملکردش نداشته است. با این حال مارتین ویت مارش، مدیر تیم مک‌لارن معتقد است که ماشین های این تیم در مسابقه سرعت بهتری خواهند داشت. او گفت: "ما باید به شکست ردبول باور داشته باشیم. در یکی دو مسابقه قبلی ما در روز مسابقه سریع تر بودیم و این فصل امکان سبقت گرفتن بیشتر شده است."

اکنون در رده بندی کلی، تیم رد بول با ۲۵۵ امتیاز اول است و مک‌لارن (۱۸۶ امتیاز) و فراری (۱۰۱ امتیاز) در مکان دوم و سوم قرار دارند. در رده بندی رانندگان هم سباستین فتل با ۱۶۱ امتیاز اول است و جنسن باتن (۱۰۱ امتیاز) و مارک وبر (۹۴ امتیاز ) دوم و سوم هستند. مسابقه فرمول یک والنسیا روز یکشنبه برگزار خواهد شد. پیش بینی وضع هوا در هنگام مسابقه آفتابی است.

مطالب مرتبط