ابهام درباره قانون سقف قرارداد در لیگ برتر فوتبال ایران

حق نشر عکس .

در سومین هفته از فصل جدید نقل و انتقالات فوتبال ایران، شائبه ها درباره عدم رعایت قانون سقف قرارداد، افزایش یافته است.

منتقدان فوتبال می گویند، باشگاه ها با استفاده از روش های مختلف این قانون را دور می زنند و مبالغی به مراتب بیشتر از سقف تعیین شده را به ستاره های مورد نظرشان می پردازند.

مطابق قوانین فدراسیون فوتبال ایران، سقف قرارداد برای جذب بازیکنان در تیم های باشگاهی این کشور ۳۵۰ میلیون تومان است.

سازمان لیگ برتر این فدراسیون نیز پرداخت مبلغی بیش از ۳۵۰ میلیون تومان را تخلف می داند.

در آخرین قسمت از برنامه ۹۰ این دوره، عادل فردوسی پور در گفتگو با علی فتح الله زاده ، جذب جاسم کرار بازیکن عراقی باشگاه تراکتورسازی تبریز با مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان را غیر قابل باور دانست.

سرپرست باشگاه استقلال نیز گفت؛ ما ۶۰ میلیون تومان هم می توانیم پاداش بدهیم و او با رقم ۴۱۰ میلیون تومان جذب شده است.

مجری برنامه اما رقم واقعی را بسیار بیشتر از این اعداد دانست.

فصل قبل رعایت نشد!

حق نشر عکس .

تردید درباره رعایت دقیق این قانون در بازار نقل و انتقالات، در قبال ملی پوشان فوتبال ایران از جمله مهدی رحمتی، محمد نصرتی و کریم انصاری فرد نیز مطرح شده است.

بسیاری از تیم ها و بازیکنان نیز این مسئله را تکذیب نمی کنند.

غلامحسین حسینی رئیس هیات مدیره باشگاه سپاهان اصفهان می گوید: "فصل گذشته در سپاهان قانون سقف قراردادها رعایت نشده. البته باشگاه‌های دیگری نیز بودند که این قانون را رعایت نکردند."

هادی عقیلی از ملی پوشانی است که فصل قبل، شائبه عدم رعایت این قانون درباره او مطرح شده بود. عقیلی اما فصل جدید را در قطر سپری خواهد کرد.

او با انتقاد از قانون مزبور می گوید: "بدترین قانونی است که تا امروز در فوتبال ایران اعمال شده. خودشان هم نمی‌دانند که چه کاری انجام داده‌اند و من معتقدم این قانون هر چه زودتر باید برداشته شود."

عقیلی معتقد است قانون سقف قرارداد در تمام جهان فقط در کره شمالی اجرا می‌شود.

او از مبتکران این طرح می پرسد؛ آیا قراردادهای اوساسونا با بارسلونا برابر است؟ آیا حق و حقوقی منچستر یونایتد به بازیکنانش می‌دهد با باشگاهی مثل بولتون مساوی است؟

مدافع فصل سپاهان می ‌گوید مگر توانایی بازیکنان ایران به یک اندازه است و همه بازیکنان شبیه هم هستند؟

علی کریمی نیز پس از جدایی از شالکه و پیوستن مجدد به پرسپولیس درباره اعمال قانون سقف قرارداد در قبال خودش گفت سعی کردیم رعایت کنیم.

خطر آماتوری شدن لیگ ایران

حق نشر عکس IRNA
Image caption عزیزالله محمدی، رئیس سازمان لیگ

رئیس سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران می گوید در صورت عدم رعایت قانون سقف قرارداد ممکن است لیگ برتر ایران آماتوری شود.

عزیزالله محمدی تاکید می کند برای بازیکنانی که سقف قرارداد را رعایت نکنند، کارت بازی در لیگ صادر نشود.

او در توجیه این قانون می گوید: "تا ۲ سال آینده باید پروانه حرفه‌ای برای باشگاه‌ها صادر شود و در صورتی که وضعیت مالی باشگاه‌ها بهبود نیابد، ممکن است لیگ ما آماتوری شود. "

مهدی تاج، نایب رییس فدراسیون فوتبال ایران نیز دیدگاه مشابهی دارد. او معتقد به اجرای بی قید و شرط این قانون است.

تاج می گوید: "سازمان لیگ باید تراز مثبت را نشان دهد. باشگاه ها درآمد را نمی توانند افزایش دهند و مخارج شان بسیار بالاست. پس به ناچار باید هزینه های باشگاه ها کاهش یابد."

با این حال، رییس فدراسیون فوتبال ایران دیدگاه دیگری دارد. علی کفاشیان بر برخورد با مربیان و بازیکنانی که به اعتقاد او زیاده خواهی می کنند، تاکید می کند؛ اما درباره قانون سقف ۳۵۰ میلیون تومان برای عقد قرارداد با بازیکنان می گوید: "قبلاً باشگاه‌های معترض معتقد بودند با بالا رفتن رقم پیشنهادی بازیکنان، باید تیم‌هایشان را تعطیل کنند. به همین خاطر سازمان لیگ تصمیم گرفت سقف قرارداد تعیین کند. اما اگر واقعاً باشگاه‌ها قصد اجرای این قانون را ندارند، سازمان لیگ می‌تواند این قانون را بردارد."

رسانه های ورزشی در ایران معتقدند آن چه در حال وقوع است، صرفاً رعایت این قانون بر روی دفاتر رسمی است. اما در عمل، راه های جنبی فراوانی برای افزایش پنهانی مبلغ، حتی تا میزان ۳ برابر رقم مصوب وجود دارد.

امیر عادبدینی رییس سابق فدراسیون فوتبال ایران نیز می گوید: " بازیکنی که برای مذاکره می‌آید این سقف را کف قراداد می داند و دنبال این است که زیر میزی چقدر خواهد گرفت."

به گفته عابدینی، ایراد دیگر سقف قرارداد این است که از سال گذشته هم کمتر شده. زیرا بر اساس نرخ تورم، حداقل ۲۰ درصد باید نسبت به لیگ قبلی افزایش پیدا کند.