ویمبلدون: قهرمانان درو شدند

حق نشر عکس Getty
Image caption امروز ویمبلدون مسلخ قهرمانان تنیس زنان بود. مدعیان اصلی قهرمانی، به جز یک نفر، در مرحله یک هشتم نهائی شکست خوردند

چهار نفر اول تنیس مردان جهان به سلامت به مرحله یک چهارم نهائی رسیدند. اندی ماری نفر چهارم رده بندی جهانی از بریتانیا و نوواک جوکوویچ نفر دوم جهان از صربستان بدون روبرو شدن با مشکل حریفان خود ریشارد گسکه و مایکل لودرا، هر دو از فرانسه، را شکست دادند و به مرحله یک ‌چهارم نهائی رفتند.

رافائل نادال نفر اول جهان از اسپانیا و راجر فدرر نفر سوم جهان از سوئیس هر کدام یک ست باختند اما در نهایت به پیروزی رسیدند. فدرر میکائیل یوژنی روس را شکست داد و

نادال از سد خوان مارتین دلپوترو رقیب قدرتمند آرژانتینی گذشت.

مسابقه نادال و دلپوترو مسابقه‌ای نزدیک، پرهیجان و پرفراز و نشیب بود که در آن هر دو بازیکن دچار آسیب دیدگی هم شدند اما در نهایت نفر اول جهان توانست حریف خود را که یکی از سنگین‌ترین و سریع‌ترین سروها را دارد به زانو درآورد.

در مقابل امروز ویمبلدون مسلخ قهرمانان تنیس زنان بود. امیدها و مدعیان اصلی قهرمانی، به جز یک نفر، در مرحله یک هشتم نهائی شکست خوردند: کارولاین وزنیاکی نفر اول جهان، سرینا ویلیامز قهرمان چهار دوره ویمبلدون و مدافع عنوان قهرمانی و خواهرش ونوس که تاکنون پنج بار در اینجا قهرمان شده است.

این رشته شکست‌ها با سرینا ویلیامز مدافع عنوان قهرمانی از آمریکا آغاز شد که در مقابل ماریون بارتولی از فرانسه در دو ست شکست خورد. بارتولی فینالیست سال ۲۰۰۷ با قدرت در مقابل سرینا ظاهر شد و در مقابل اشتباهات متعدد قهرمان آمریکائی فرصت ها را برای بارتولی بیشتر فراهم کرد که نسبتا با سهولت برنده این مسابقه شود و به یک چهارم نهائی صعود کند.

پس از سرینا نوبت وزنیاکی نفر اول رده بندی جهانی از دانمارک بود که در یک بازی فشرده و پر از فراز و نشیب در برابر دومینیکا سیبولکووا از اسلواکی تسلیم شود. سیبولکووا که نفر بیست و چهارم جهان است ست اول را با نتیجه ضعیف یک بر شش به وزنیاکی واگذار کرد اما پس از آن جان گرفت و دو ست بعد را در رقابتی بسیار فشرده از آن خود کرد.

نفر آخر هم ونوس ویلیامز بود که با ارائه یک تنیس بسیار متوسط در برابر سوتلانا پیرونکووا از بلغارستان تاب نیاورد و دو دو ست پیاپی شکست خورد. جالب اینکه سال گذشته هم ونوس در یک چهارم نهائی از همین بازیکن شکست خورده بود.

حالا به نظر می‌آید که همه دست به دست هم داده‌اند که احتمال قهرمانی ماریا شاراپووا بیشتر شود. شاراپووا که در سال ۲۰۰۴ در اینجا قهرمان شد امروز در مرحله یک هشتم نهائی شوای پنگ از چین را در دو ست شکست داد و به یک چهارم نهائی رسید.

اگر نتیجه بازی مطابق با پیش‌بینی‌ها جلو می‌رفت، شاراپووا در مرحله بعد حریف وزنیاکی بود، در نیمه‌نهائی با سرینا ویلیامز روبرو می‌شد و در فینال با ونوس ویلیامز. اما حالا هر سه این حریفان از دور مسابقات کنار رفته‌اند.

البته نباید بازیکنانی مثل بارتولی و سیبولکووا و پیرونکووا را دست کم گرفت. اینها بازیکنانی هستند که در هر حال به مرحله یک چهارم نهائی یک تورنمنت گرن اسلم رسیده اند و برای رسیدن به اینجا بازیکنان رده بالاتر از خود را شکست داده‌اند و روحیه مضاعف گرفته‌اند.

با این همه تصور می‌شود که شاراپووا بخت بهتری از دیگران داشته باشد. این بازیکن روس که در سال ۲۰۰۶ در جام آزاد آمریکا هم به پیروزی رسید دو سال بعد برای عمل شانه زیر چاقوی جراحی رفت و دوران نقاهت و بهبودی کامل او حدود دو سال طول کشید. اما در حال حاضر از هر جهت آماده و پرانگیزه می نماید.

مطالب مرتبط