از خلیج فارس تا نقش جهان؛ ورزشگاه های نیمه تمام

حق نشر عکس IRNA

تعداد زیادی از پروژه های ورزشی در ایران نیمه تمام مانده اند. ورزشگاه هایی که از اولین مهلت مقرر برای افتتاحشان بیش از یک دهه می گذرد.

یادگار امام تبریز، الغدیر اهواز، نقش جهان اصفهان و خلیج فارس بندرعباس از عظیم ترین پروژه های یاد شده هستند.

عمليات اجرايی ورزشگاه ۵۰ هزار نفری الغدير اهواز در سال ۱۳۷۳ آغاز شد.

این ورزشگاه نیز اکنون با گذشت ۱۶ سال هنوز تمام نشده. گرچه قرار بود بعد از پنج سال به بهره برداری برسد.

ورزشگاه يادگار امام دومين ورزشگاه بزرگ ایران است که عمليات اجرايی آن از اوايل سال ۱۳۶۸ آغاز شد.

پس از ۲2 سال، هنوز تبریزی ها برای تماشای رقابت های فوتبال، بايد مسافتی طولانی را در مسير خاکی طی کنند.

عدم وجود حفاظ های امنيتی، فقدان سرويس های مناسب، صحرايی بودن پارکينگ ها، فرسودگی سازه های بتنی و فلزی آن هم قبل از اتمام پروژه! همچنین پراکندگی انواع فلزات و تيرآهن ها و ميلگردها در حوالی ورزشگاه، حاکی از نواقص چشمگیر این پروژه است.

ورزشگاه نقش جهان اصفهان نیز حکایت مشابهی دارد. این پروژه از دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی کلید خورده است.

پارسال برنامه تلویزیونی 90 گزارشی از ورزشگاه پخش کرد و لابلای کوهی از ماسه و خاک و فلزات زنگ زده، خفاشی را به تصویر کشید که در این فضای متروکه لانه کرده است!

استانداری اصفهان تاکید کرده است، به شرطی تکميل اين پروژه 19 ساله را به دست می ‌گيرد که تمام اعتبارات ملی برای اتمام اين پروژه را نیز در اختيار بگيرد.

حکایت ورزشگاه خلیج فارس نیز شباهت فراوانی با دیگر نمونه ها در نقاط مختلف ایران دارد.

سوم خرداد امسال بازی تیم های آلومینیوم هرمزگان و فجرسپاسی شیراز برای راهیابی به یازدهمین دوره لیگ برتر در ورزشگاه تختی بندرعباس، در دقیقه 81 نیمه تمام ماند.

سنگ پرانی های تماشاگران و درگیری برخی از آن ها با یکدیگر در داخل و بیرون از ورزشگاه، همچنین آسیب رساندن به منازل اطراف، عامل نیمه تمام ماندن بازی بود.

منتقدان بر این باور بودند که اگر ورزشگاه خلیج فارس تکمیل شده و میزبان این مسابقه می شد، این جنجال ها نیز به سهولت کنترل می شدند.

حق نشر عکس fah.ir

در سال 80 افتتاح خواهد شد

احداث ورزشگاه ورزشگاه 20هزار نفری بندرعباس در 17هزار مترمربع شامل 11هزار مترمربع روباز و شش هزار مترمربع سرپوشيده، در سال 1377 آغاز شد.

دوران ریاست جمهوری سبدمحمد خاتمی بود. ریاست سازمان تربیت بدنی را مصطفی هاشمی طبا برعهده داشت. سپس محسن مهرعلیزاده جای او را گرفت.

اعتبار اوليه این طرح 340 ميليون تومان بود.

گفته شد اين ورزشگاه در سال 80 و پیش از فعالیت دومین دولت سیدمحمد خاتمی به بهره‌برداری خواهد رسید.

تا پايان سال 85 اما فقط 50 درصد آن ساخته شد. در آن سال با روی کار آمدن دولت جدید و با تصويب اعتباری 6 میلیارد تومانی، روند ساخت اين ورزشگاه از سر گرفته شد.

علی آبادی: شهریور 77 افتتاح می شود

در سال 87 از مرحله پلی‌اف برای صعود به لیگ برتر، بازی تيم‌های شهرداری بندرعباس و راه‌آهن تهران در ورزشگاه تختی نیمه تمام ماند.

پس از آنکه به تشنج کشیده شد، نیمه‌تمام ماند.

پس از این که در نیمه اول این بازی، راه‌آهن با 2 گل پیش افتاد، بازیکنان دو تیم با یکدیگر به درگیری پرداختند و تشنج به سکوی تماشاگران کشیده شد.

نماینده فدراسیون همراه داور چهارم، به دلیل پرتاب سنگ آسیب دیده و راهی بیمارستان شدند. علی دایی از جمله حاضران در ورزشگاه بود که به دلیل پرتاب سنگ‌ها، مدتی در رختکن حبس شد.

مديركل سابق تربيت بدنی هرمزگان پس از حوادث به وجود آمده، ساخت ورزشگاه 20 هزار نفری بندرعباس را ضروری و بی قید و شرط دانست.

مسعود مرشدی تاکید کرد که ورزشگاه تختی بندرعباس بسيار فرسوده است و هر لحظه امكان دارد اتفاقی در اين ورزشگاه رخ دهد يا گوشه‌ای از آن تخريب شود و فرو بريزد.

اما در عمل، شتابی در تکمیل این پروژه دیده نشد. محمد علی‌آبادی رییس پیشین سازمان تربیت بدنی در دولت نخست محمود احمدی نژاد، در سفر به این استان خبر از افتتاح ورزشگاه "در ماه های پیش رو" داد.

او شهريور 87 را برای گشایش ورزشگاه تعیین کرد. در دور دوم سفراستانی هيات دولت به هرمزگان، بيش از 100 مصوبه برای رفع مشكلات استان به امضای رییس جمهور و اعضای هیات دولت رسید که يكی از آن ها تكميل استاديوم ورزشی 20 هزار نفری بندرعباس بود.

سعیدلو: 22 بهمن 88 افتتاح می شود

دولت نهم رفت و دولت دهم بر سر کار آمد. علی آبادی جای خود را به علی سعیدلو داد.

مسعود مرشدی نیز از سمت خود برکنار شد. رضا محمدی اصل مديركل بعدی تربيت بدنی استان هرمزگان بود.

مدیرکل تازه نفس گفت: " 13 سال از عمر این ورزشگاه می‌گذرد و چند ماهی بود كه كارش به ‌دليل ناهماهنگی پيمانكار متوقف شده بود.

با تعويض پيمانكار جديد كار خود را شروع كرده و در آينده‌ای نزديک شاهد بهره‌برداری اين پروژه عظيم در دولت دهم هستيم."

علی سعيدلو رييس بعدی سازمان تربيت بدنی در سفر به بندرعباس، خبر از افتتاح ورزشگاه 20 هزار نفری خلیج فارس بندرعباس در 22 بهمن 1388 داد.

هاديانی: فروردین 89 افتتاح خواهد شد

مديرعامل شركت توسعه و تجهيز با اعلام خبری جدید، تاریخ دیگری برای افتتاح استادیوم بزرگ استان هرمزگان مقرر می کند.

حسن هادیانی از افتتاح ورزشگاه 20 هزار نفری بندرعباس در فروردين 89 خبر داد.

او گفت: "تاكنون فقط 2 ميليارد و 200 ميليون تومان از بودجه مصوب پروژه شده و برای به پايان رساندن آن به پول نیاز است.

17 آبان افتتاح شد!

یک تاریخ دیگر! مديركل سابق تربيت بدنی هرمزگان از افتتاح ورزشگاه در روز 17 آبان با انجام مسابقه دو تيم آلومينيوم هرمزگان و استقلال اهواز خبر داد.

سوت نخستين مسابقه در ورزشگاه خليج‌فارس بندرعباس به صدا درآمد.

علی سعيدلو معاون رييس‌جمهور ورزشگاه را افتتاح کرد. او با اشاره به آن چه به بارنشستن زحمات دولت خدمتگزار در عرصه ساخت اماكن ورزشی نامید، ادامه داد: "بنده اين ورزشگاه را به همه جوانان برومند و ورزشكاران پرتلاش استان هرمزگان تقديم می‌كنم."

استاندار هرمزگان نیز گفت: "هرمزگانی ها شايسته ارج نهادن بيشتری هستند كه خوشبختانه در دولت های نهم و دهم به اين نكته توجه شده."

خرداد 90: کدام افتتاحیه؟

‌خرداد 1390 است. محمود آرامی سرپرست تربيت بدنی استان هرمزگان می گوید: "ورزشگاه خليج‌فارس را تحويل نگرفته‌ايم و افتتاح آن در سال گذشته شگفت‌آور است!"

عدم تكميل ورزشگاه و آماده نبودن پيست تارتان فقط بخشی از مشکلات این پروژه نیمه تمام است.

مسئول جدید ورزش هرمزگان می گوید؛ سال‌ها صبر پيشه كرده‌ايم تا به امكاناتی مناسب دست يابيم، نه اين كه پروژه‌ای ناقص تحويل بگيريم. تا كی بايد به عنوان استانی محروم دیده شویم؟

آن چه وعده داده شده اما هنوز تحویل داده نشده عبارت است از زمين چمن با آبياری اتوماتيک، اسكوربورد تمام رنگی، چهار دكل روشنايی هر کدام با 36 پروژكتور و مجموع 500 لوكس روشنایی.

همچنین پاركينگ، درمانگاه مجهز، پيست تارتان و دیگر امکاناتی که استان هرمزگان، بیش از یک دهه است به انتظارش نشسته.