آغاز رقابت های گزینشی المپیک لندن: حذف نماینده ایران در تکواندو

راحله آسمانی حق نشر عکس ISNA
Image caption مسابقات گزینشی المپیک لندن در رشته تکواندو، با حضور ۳۴۵ ورزشکار زن و مرد از ۱۰۹ کشور در جمهوری آذربایجان در حال برگزاری است

راحله آسمانی اولین نماینده ایران در رقابت های گزینشی المپیک لندن در رشته تکواندو از دور مسابقات حذف شد.

مسابقات گزینشی المپیک لندن در رشته تکواندو، با حضور ۳۴۵ ورزشکار زن و مرد از ۱۰۹ کشور در جمهوری آذربایجان در حال برگزاری است.

تیم ملی تکواندوی ایران با ترکیب محمد باقری معتمد، یوسف کرمی، سوسن حاجی پور و راحله‌ آسمانی در این رقابت‌ها حضور دارد.

این رقابت ها چهار روز ادامه خواهد داشت و ۲۴ نفر جواز حضور در لندن را دریافت خواهند کرد.

در روز نخست این رقابت ها و در رده دختران، مسابقات وزن سوم انجام شد.

تکواندوکای ایرانی در اولین قدم با نماینده قبرس روبرو شد و بر او غلبه کرد.

راحله آسمانی در دور دوم مقابل حریف سوئیسی با نتیجه ۸ بر ۴ شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت. این در حالی است که پیش از این در بریتانیا، بر رقیب سوئیسی خود چیره شده بود.

نماینده سوئیس قبل از رویارویی با آسمانی، در دور اول بر رقیب نروژی اش غلبه کرده بود.

هادی ساعی قهرمان دو دوره المپیک در ورزشگاه حضور داشت و نظاره گر حذف نماینده ایران بود.

دبیر فدراسیون تکواندو در پی حذف راحله آسمانی گفت: "از عملکرد او راضی نیستیم. زیرا برنامه‌ای نداشت و از پای چپش استفاده نکرد."

این تکواندوکا پس از قبول شکست به خبرنگاران گفت: "فکر می کنم با غرور روی شیاپ چانگ رفتم. فکر می ‌کردم چون قبلاً او را برده‌ام این بار هم می‌توانم برنده باشم. نباید حریفم را دست کم می‌گرفتم."

روز جمعه در ادامه رقابت ها، محمد باقری معتمد به عنوان دومین نماینده ایران به مصاف حریفان خود خواهد رفت.

نحوه توزیع سهمیه ها در باکو

حق نشر عکس ISNA
Image caption راحله آسمانی از ایران که در بازی های آسیایی گوانگجو به مدال نقره دست یافته بود در دور دوم از جدول رقابت ها خارج شد

طبق قوانین هر تیم می تواند با دو مرد و دو زن در رقابت‌ها حضور داشته باشد. زیرا سقف تعداد نمایندگان هر کشور در مسابقات تکواندوی المپیک دو نفر در مردان و دو نفر در زنان است.

سه تکواندوکای برتر هر وزن، جواز حضور در المپیک لندن را به دست خواهند آورد.

دو ورزشکاری که به فینال راه پیدا می کنند حضورشان در المپیک قطعی است و دو تکواندوکای مغلوب در نیمه‌ نهایی، با انجام بازی رده بندی تکلیف سهمیه سوم هر وزن را مشخص می کنند.

مطابق مقررات، این سهمیه به وزن داده می شود نه به شخص. یعنی کشورهای مختلف این اجازه را دارند که فرد سهمیه گرفته را کنار گذاشته و تکواندوکای دیگری را جایگزین کنند.

برای جلوگیری از بروز مشکلات داوری که همواره در رقابت های مهم تکواندو مسئله ساز شده، در صورت اعتراض تیم ها به عملکرد داوران، بازبینی فیلم آن مسابقه در دستور کار مقامات برگزاری رقابت ها قرار می گیرد.

آزمون های بعدی

در رقابت‌های تکواندوی المپیک ۱۲۸ ورزشکار حضور خواهند داشت. غیر از ۲۴ نفری که در باکو سهمیه خواهند گرفت، مسابقات دیگری نیز به عنوان آزمون ورودی به لندن در نظر گرفته شده است: رقابت‌های قهرمانی آسیا در بانکوک، قهرمانی آمریکای جنوبی در مکزیک، قهرمانی اروپا در روسیه و قهرمانی آفریقا در مصر.

همچنین چهار کارت سفید هم به تشخیص فدراسیون جهانی تکواندو به کشورهایی که سهمیه نگرفته اند، اعطا خواهد شد.

بریتانیا به عنوان میزبان المپیک در رقابت‌های ورودی شرکت نخواهد کرد و طبق قانون این رشته ورزشی می تواند چهار ورزشکار زن و مرد را به رقابت های المپیک معرفی کند.

فدراسیون تکواندوی بریتانیا به فدراسیون جهانی اعلام کرده که در بخش مردان در اوزان ۶۸ و ۸۰ کیلوگرم حضور خواهد یافت.

میزبان المپیک ۲۰۱۲ در تکواندوی زنان هم در اوزان ۵۷ و ۶۷ شرکت خواهد کرد.

هنرنمایی در چینش تیم ها

در المپیک پکن، هر چهار نماینده مرد و زن کره جنوبی روی سکوی قهرمانی ایستادند.

کسب این نتیجه درخشان غیر از موقعیت استثنایی کره جنوبی در این ورزش، بیانگر چینش فوق العاده سرمربی این تیم از بین مدعیان فراوان اوزان مختلف بود.

مکزیک نیز وضعیت تقریباً مشابهی داشت. سرمربی مکزیک، نفرات تیمش را در وزن هایی انتخاب کرد که کره جنوبی در آن نماینده ای نداشت.

به همین خاطر آن ها توانستند طلاهای وزن اول مردان و وزن آخر زنان را نصیب خود کنند.

با حذف شدن رضا نادریان، تکواندوی ایران در المپیک پکن به تک مدال طلای هادی ساعی بسنده کرد که در عین حال، با توجه به ناکامی در بقیه رشته ها، تکواندو موفق ترین تیم در کاروان اعزامی بود.

چینش المپیکی رضا مهماندوست سرمربی تیم ملی ایران، دشواری های فراوانی پیش روی او قرار داده است.

به طور مثال محمد باقری معتمد در وزنی حضور دارد که مارتین استامپر، یکی از نمایندگان بریتانیا نیز در آن حاضر است. استامپر از مطرح ترین تکواندوکاهای جهان است.

"ثروت تازه گل" نماینده جوان ترکیه نیز در فینال مسابقات جهانی ۲۰۱۱ کره جنوبی بر باقری معتمد غلبه کرده و روی سکوی قهرمانی ایستاد.

روح الله نیکپا از افغانستان دارنده مدال برنز المپیک پکن و برنز مسابقات جهانی کره جنوبی هم در همین وزن حضور دارد و از رقبای باقری معتمد محسوب می شود.

مطالب مرتبط