ویمبلدون: شکست فدرر پیش‌بینی‌ها را برهم زد

فدرر حق نشر عکس AFP
Image caption این اولین بار است که فدرر در یک تورنمنت گرن اسلم در حالی که دو ست جلو بوده مسابقه را باخته است

با شکست راجر فدرر نفر سوم تنیس جهان از سوئیس و حذف او از ویمبلدون امسال در مرحله یک‌چهارم نهائی پیش‌بینی اکثر تحلیلگران و صاحب‌نظران تنیس که می‌گفتند امسال چهار نفر اول رده بندی مردان به نیمه‌نهائی می‌رسند و در نهایت فدرر بیش از هر بازیکن دیگری بخت قهرمانی دارد، غلط از آب درآمد.

راجر فدرر که امیدوار بود امسال هفتمین قهرمانی خود در ویمبلدون را جشن بگیرد با اینکه دو ست اول مسابقه خود با جو ویلفرید سونگا از فرانسه را نسبتا بدون برخورد با مشکل برد، سه ست پیاپی در مقابل او شکست خورد و از دور مسابقات بیرون رفت. این اولین بار است که فدرر در یک تورنمنت گرن اسلم در حالی که دو ست جلو بوده مسابقه را باخته است.

فاتح فدرر، جو ویلفرید سونگا نفر نوزدهم جهان از فرانسه در سال ۲۰۰۸ در جام ازاد استرالیا به فینال رسید اما مغلوب نوواک جوکوویچ نفر دوم جهان از صربستان شد. سونگا که بعضی ها او را از نظر شکل ظاهری و حرکات شیرینش به محمدعلی مشت‌زن افسانه‌ای جهان و آمریکا و جهان تشبیه می‌کنند و او را علی می‌نامند قبلا چهار بار به فدرر باخته بود اما دو سال پیش در تورنمنت ماسترز مونترال در کانادا فدرر را شکست داد.

همزمان با بازی فدرر و سونگا در زمین مرکزی، جوکوویچ که فعلا نفر دوم جهان است و اگر در اینجا به فینال برسد نفر اول خواهد شد بازیکن جوانی را که پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک یکی از قهرمانان بزرگ تنیس جهان تبدیل شود در چهار ست شکست داد.

حریف جوکوویچ، برنارد تامیک بازیکن ۱۸ ساله استرالیائی بود که از سال ۱۹۹۰ که مایکل چنگ آمریکائی در ویمبلدون به این مرحله رسید جوانترین بازیکنی است که به یک‌چهارم نهائی این تورنمنت رسیده است. تامیک که والدینش از مهاجرین کروات هستند در آلمان به دنیا آمده و سپس به استرالیا مهاجرت کرده است.

تامیک که تا قبل از این تورنمنت نفر ۱۵۸ رده بندی جهانی بود برای شرکت در ویمبلدون مجبور به شرکت در مسابقات انتخابی شد اما در طی تورنمنت بازیکنان پرقدرتی چون نیکولای داویدنکو و ایگور آندریف از روسیه، رابین سودرلینگ نفر پنجم جهان از سوئد و زاویر مالیس از بلژیک را شکست داد.

حق نشر عکس PA
Image caption رافائل نادال نفر اول و اندی ماری نفر چهارم جهان نسبتا راحت‌تر به نیمه‌نهائی رسیدند

رافائل نادال نفر اول و اندی ماری نفر چهارم جهان نسبتا راحت‌تر به نیمه‌نهائی رسیدند. نادال اسپانیائی ماردی فیش نفر نهم جهان از آمریکا را که در واقع نفر اول تنیس آمریکا محسوب می‌شود در چهار ست شکست داد. فیش که در هیچ گرن اسلمی از یک‌چهارم نهائی بالاتر نرفته، قبلا ۵ بار با نادال روبرو شده که هر پنج بار را باخته بود.

بازی امروز نادال و قدرت نمائی او در زمین چمن ویمبلدون نشان داد که آسیب دیگی پاشنه پای او که در مسابقه با خوان مارتین دلپوترو در دور چهارم آزارش داد و این احتمال را به وجود آورد که مدافع عنوان قهرمانی مسابقات را زودهنگام ترک کند، اگر کاملا بهبود پیدا نکرده باشد، مزاحمت زیادی هم برای او ندارد.

حریف اندی ماری امید بریتانیا در این مرحله فلیسیانو لوپز نفر ۴۴ جهان از اسپانیا بود که سی سال دارد و تا قبل از امروز چهار بار دیگر به ماری باخته بود. او امروز هم نتیجه را در سه ست به ماری واگذار کرد. حالا ماری در نیمه نهائی با نادال روبرو می‌شود و جوکوویچ با سونگا.

برعکس قسمت مردان که سه نفر از چهار نفر اول جهان به نیمه نهائی رسیده‌اند در قسمت زنان حتی یکی از چهار بازیکن برتر جهان باقی نمانده است. در نیمه نهائی زنان ماریا شاراپووا نفر ششم جهان از روسیه با سابینا لیسیکی از آلمان روبرو می‌شود که نفر ۶۲ جهان است و و ویکتوریا آزارنکا نفر پنجم جهان از بلاروس با پترا کویتووا از جمهوری چک روبرو می شود که در رده بندی جهانی در ردیف هشتم ایستاده است.

مطالب مرتبط