ویمبلدون: مسابقات به اوج خود نزدیک می‌شود

ماریا شاراپووا حق نشر عکس Reuters
Image caption شاراپووا از هفت سال پیش نتوانسته بود از نیمه نهایی ویمبلدون بگذرد

زنان فینالیست‌ ویمبلدون ۲۰۱۱ شناخته شدند: پترا کویتووا از جمهوری چک و ماریا شاراپووا از روسیه.

شاراپووا که در سال ۲۰۰۴ قهرمان ویمبلدون شده بود، امروز توانست سابینا لیسیکی از آلمان را در دو ست شکست دهد. لیسیکی که مسابقه را با قدرت آغاز کرد و تا گیم هشتم ست اول از شاراپووا جلو بود، پس از آنکه حریف روسش تمام قدرت خود را به کار گرفت و از او جلو افتاد تقریبا دیگر حرفی برای گفتن نداشت.

شاراپووای ۲۴ ساله که به غیر از مقام قهرمانی‌اش در اینجا، در سال ۲۰۰۶ در جام آزاد آمریکا و در ۲۰۰۸ در جام آزاد استرالیا پیروز شد، از ۲۰۰۴ تا به امروز هرگز نتوانسته بود از نیمه‌نهائی ویمبلدون جلوتر برود.

او سه سال پیش دچار آسیب دیدگی شدید شد و برای عمل شانه زیر چاقوی جراحی رفت و پس از آن مدت‌ها طول کشید تا توانست آمادگی کامل بدنی و روحی خود را به دست بیاورد. اما عملکرد امروز او در چمن زمین مرکزی ویمبلدون نشان داد که به اوج خود نزدیک شده است. شاراپووا در حال حاضر نفر ششم جهان است.

حریف شاراپووا در فینال، پترا کویتووا، که در رده بندی جهانی در ردیف هشتم ایستاده است در مسابقه ای نزدیک و فشرده اما کم هیجان، ویکتوریا آزارنکا نفر پنجم جهان از بلاروس را در سه ست شکست داد و برای اولین بار به فینال ویمبلدون رسید. او که ۲۱ سال دارد سال گذشته در این تورنمنت به نیمه‌نهائی رسیده بود.

با در نظر گرفتن تجربه و قدرت شاراپووا، احتمال اینکه او بار دیگر قهرمان این تورنمنت قدیمی شود بسیار است اما در ورزش هیچ‌چیز حتمی نیست و تا وقتی که او جام قهرمانی را روز شنبه در آغوش نگرفته، نمی‌شود با قاطعیت در این باره سخن گفت.

کویتووا می‌تواند روز شنبه شگفتی بیافریند و همانطوری که تا فینال جلو آمده یک گام بلند دیگر هم بردارد و برخلاف انتظار عمومی، شاراپووا را یک سال دیگر در انتظار دومین جام قهرمانی ویمبلدون نگاه دارد.

حالا که تکلیف فینال زنان روشن شده، همه چشم‌ها به نیمه نهائی مردان دوخته شده است. دو مسابقه حساسی که به غیر از تعیین فینالیست‌های مردان، تکلیف رده بندی جهانی را هم روشن خواهد کرد.

رافائل نادال مدافع عنوان قهرمانی و نفر اول جهان از اسپانیا اگر نتواند از سد اندی ماری، امید بریتانیا بگذرد که بطور قطع از حمایت همه جانبه تماشاچیان برخوردار خواهد بود، هم قهرمانی ویمبلدون و هم مقام اول جهان را از دست خواهد داد.

در مقابل اگر نوواک جوکوویچ، نفر دوم جهان از صربستان بتواند در نیمه نهائی جو ویلفرید سونگای فرانسوی را شکست دهد، نفر اول جهان خواهد شد و نتیجه‌ای که نادال به دست می‌آورد و اینکه چه کسی قهرمان ویمبلدون خواهد شد تأثیری در صعود او نخواهد داشت.

صاحب‌نظران تنیس بر این عقیده‌اند که نادال مقام قهرمانی ویمبلدون خود را حفظ خواهد کرد، اما جوکوویچ، ولو موقتا، نفر اول جهان خواهد شد و این بدان معناست که نادال و جوکوویچ با پیروزی در نیمه‌نهائی به فینال خواهند رسید. اما باز هم باید گفت که تا زمانی که نتیجه این دو مسابقه نیمه‌نهائی مشخص نشده، هر حدس و گمانی می‌تواند اشتباه از آب درآید.

مطالب مرتبط