احتمال تعطیلی فصل آینده 'ان‌بی‌ای' جدی شد

بیلی هانتر حق نشر عکس Reuters
Image caption بیلی هانتر، رئیس اتحادیه بازیکنان ان‌بی‌ای اظهار امیدواری کرد که در مسابقات فصل بعد تأخیری ایجاد نشود

با شکست مذاکره صاحبان تیم های حاضر در لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا (NBA) و بازیکنان بر سر مسائل مالی، صاحبان تیم ها تصمیم گرفتند مسابقات فصل آینده را برگزار نکنند.

بازیکنان و تیم ها بر اساس قراردادی عمل می کردند که در سال ۲۰۰۵ برقرار شده بود و تا پایان ژوئن ۲۰۱۱ اعتبار داشت. صاحبان تیم ها و اتحادیه بازیکنان طی ماه گذشته در حال مذاکره برای قراردادی تازه بودند، اما اکنون صاحبان تیم ها تصمیم گرفته اند در مسابقات شرکت نکنند.

دو طرف در جلسه سه ساعته ای که روز پنجشنبه برگزار شد، نتوانستند بر سر مسائل مالی به توافق برسند و بازیکنان با اجرای سیستم جدید سقف قرارداد مخالفت کردند.

آخرین باری که لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا به موقع آغاز نشد، فصل ۹۹-۱۹۹۸بود که به جای ۸۲ بازی، ۵۰ بازی در یک فصل انجام شد.

بیلی هانتر، رئیس اتحادیه بازیکنان ان بی ای گفت که امیدوار است آن اتفاق دوباره تکرار نشود.

او گفت: "برای این که ببینیم این فصل بازی ها را از دست خواهیم داد یا نه، زمان کمی باقی ‌مانده است. امیدوارم در طول ماه آینده طرف مقابل از خود انعطاف نشان دهد و در نتیجه شاید ما هم از خود انعطاف نشان دهیم."

تمرین تیم ها معمولا در هفته آخر ماه سپتامبر آغاز می شود و مسابقات حدود یک ماه بعد شروع می شود. آقای هانتر گفت که امیدوار است در طول دو هفته آینده مذاکرات دو طرف از سر گرفته شود.

با این همه، در حال حاضر به نظر می رسد دو طرف در همه موارد با یکدیگر اختلاف دارند.

بازیکنان که پیش تر پیشنهاد کرده بودند دستمزدشان در طول پنج سال پانصد میلیون دلار کم شود، معتقدند پیشنهاد صاحبان تیم ‌ها برای قراردادن سقف ۶۲ میلیون دلار برای هزینه ها بسیار سختگیرانه است.

مسئولان لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا اعلام کرده اند که ۲۲ تیم از ۳۰ تیم حاضر در لیگ ضرر می دهند و می خواهند با تغییراتی در قرارداد‌ها، جلوی این ضرر را که گفته می شود به سیصد میلیون دلار می رسد، بگیرند.

همچنین صاحبان تیم ها می خواهند بازیکنان سهم کمتری از درآمد‌های بسکتبال داشته باشند.

اکنون ۵۷ درصد درآمد به بازیکنان تعلق می گیرد.

با تصمیم صاحبان تیم ها، اکنون برگزاری دو لیگ از چهار لیگ حرفه ای در آمریکا با تردید جدی روبرو شده است.

در ماه مارس، لیگ فوتبال حرفه‌ای آمریکا (NFL) نیز با وضعیتی مشابه روبرو شد و مذاکرات برای حل اختلاف و رسیدن به قراردادی تازه در جریان است.