ویمبلدون: نادال به فینال رسید اما جوکوویچ نفر اول جهان شد

حق نشر عکس AFP
Image caption حمایت تماشاگران از نادال چندان کمتر از حمایت آنان از ماری نبود

رافائل نادال مدافع عنوان قهرمانی ویمبلدون با پیروزی بر اندی ماری به فینال رسید اما صدرنشینی در رده بندی جهانی تنیس حرفه‌ای مردان را به نوواک جوکوویچ تسلیم کرد که او هم قبل از نادال با پیروزی بر جو ویلفرید سونگا به فینال رسیده بود.

نادال در حالی در مقابل ماری، نفر چهارم جهان، ایستاد که رسانه‌ها و مطبوعات و مردم بریتانیا سروصدای زیادی در باره این مسابقه و به نفع ماری، تنها امید بریتانیا در تنیس، به راه انداخته بودند. اینها امیدوار بودند که ماری که برای سومین سال پیاپی به نیمه‌نهائی رسیده بود، به دهه‌ها انتظار بریتانیائی‌ها پایان دهد و به فینال برسد.

آنچه که در زمین تنیس روی داد با این خیال‌ها و آرزوها تفاوت داشت. ماری در ست اول خوب ظاهر شد و با استفاده از یک اشتباه قهرمان اسپانیائی آن ست را از آن خود کرد. اما پس از آن موتور نادال به راه افتاد و سه ست بعدی را به سرعت و بدون برخورد با مشکل برد و به فینال رسید.

از آن گذشته حمایت تماشاگران از نادال چندان کمتر از حمایت آنان از ماری نبود که این امر نشان دهنده محبوبیت فوق‌العاده نادال در ویمبلدون است. احتمالا تنها کسی که محبوبیت بیشتری از نادال در اینجا دارد راجر فدرر قهرمان سابق جهان از سوئیس است که تاکنون شش بار در ویمبلدون قهرمان شده است.

این بیستمین پیروزی پیاپی نادال در ویمبلدون بود با این همه از قبل از آغاز بازی نادال و ماری، قطعی شده بود که روز دوشنبه که رده بندی جدید جهانی اعلام می‌شود، جوکوویچ صرب جای نادال را خواهد گرفت چون به علت رسیدن به فینال امتیاز بیشتری از نادال به دست آورده بود که سال قبل هم قهرمان شده بود و تنها اگر مجددا قهرمان شود امتیازی از دست نخواهد داد.

در همین حال مسابقه جوکوویچ و سونگا، که از هرلحاظ با بازی نادال و ماری فرق داشت، نشان داد که چرا بعضی بازیکنان همیشه قهرمان هستند اما بعضی دیگر با اینکه از نظر استعداد و مهارت چیزی کمتر از آنها ندارند همیشه در رده های پائین‌تر هستند.

بازی با برتری سونگای فرانسوی آغاز شد اما به محض آنکه در پایان ست اول برتری خود را از دست داد به قول جان مک انرو بازیکن نامدار آمریکائی که مسابقه را گزارش می‌کرد به خواب فرو رفت و در مدتی که خواب بود ست دوم را هم باخت.

اواخر ست سوم که جوکوویچ تنها یک گیم تا پیروزی فاصله داشت و به نظر می‌آمد که همه چیز برای سونگا تمام شده، او ناگهان از خواب بیدار شد و در یک بازی تماشائی ست سوم را از آن خود کرد. اما بلافاصله مجددا خوابید و ست چهارم و مسابقه را باخت.

تنیسی که سونگا بازی می‌کند بسیار تماشائی است. او مهارت و قدرت خود در تنیس را با عملیات آکروباتیک مخلوط می‌کند و همانند دروازه‌بانان فوتبال برای رسیدن به توپ بر روی زمین شیرجه می‌زند و به همین جهت بسیار در نزد علاقمندان تنیس و تماشاگران مسابقه‌ها محبوب است. سونگا را به خاطر شباهت ظاهری و حرکاتش به محمدعلی مشت‌زن نامدار مسلمان آمریکائی محمدعلی تنیس می‌خوانند.

سونگا از چنان مهارتی در تنیس برخوردار است که وقتی در اوج است می‌تواند هر بازیکنی را شکست بدهد همانطوری که تا امروز در هفت مسابقه پنج بار جوکوویچ را شکست داده بود، با اینکه هفده پله از او در رده بندی جهانی پائین‌تر بوده، و همانطوری که در یک چهارم‌نهائی راجر فدرر را با اینکه ابتدا دو ست عقب بود در پنج ست برد.

اما آنچه که سونگا کم دارد که اجازه نمی‌دهد به رده های بالاتر جدول رده بندی صعود کند و جزو قهرمانان درآید دقت و تمرکز کافی در مقاطع حساس در مسابقه‌ها است. قهرمانان هرگز کم‌فروشی نمی‌کنند. در همه مسابقات، حتی کم اهمیت‌ترین آنها، بیشترین تلاش خود را می‌کنند و اگر هم ببازند به خاطر بازی بهتر حریف است.

اما بازیکنانی نظیر سونگا اینچنین نیستند و حتی در مسابقه حساسی چون نیمه‌نهائی ویمبلدون آن تلاشی را که لازمه پیروز شدن است بطور مستمر به کار نمی‌بندند و بهمین خاطر است که سونگا نفر نوزدهم جهان است و جوکوویچ فعلا نفر دوم و از دوشنبه نفر اول.

روز یکشنبه که آخرین روز نادال به عنوان نفر اول رده بندی جهانی است او در فینال ویمبلدون به مصاف جوکوویچ می‌رود که از دوشنبه جای او را خواهد گرفت. اما هر دو می‌دانند که ارزش قهرمانی در ویمبلدون بسیار بیشتر از صعود به صدر رده بندی جهانی در شرایطی است که به علت نزدیک بودن امتیازها، این صدرنشینی می تواند تنها چند هفته دوام داشته باشد.

مطالب مرتبط